Analiz | Liverpool 2 – 1 Leicester City

Liverpool, bu sezona galibiyet serisini devam ettirmeye kararlı bir şekilde devam etti. Su ana kadar maçlarda kalesinde maç başına 1 golden fazla görmeyen iki takımın karşılaşmasında serisini devam ettiren taraf Liverpool oldu.

Ortalama pozisyonlar

Liverpool, sahaya 4-3-3 dizilimi ile çıktı. Liverpool da Matip’in sakatlığından dolayı Gomez beklenirken Lovren ilk 11 de yerini aldı. Diğer bir değişiklik Milner’ın, Henderson yerine oyuna başlaması oldu.

Leicester City, 4-1-4-1 dizilişi ile oyuna başladı. Sakatlıktan dönen Maddison tekrar ilk 11 de yerini aldı. Barnes yerine tecrübesinden dolayı Perez’i beklerken Barnes ilk 11 de yerini aldı.

Liverpool her zaman yaptığı gibi önde baskı ile rakibini arka alandan top kurdurmayı zorlamaya çalıştı. Bu alanda Leicester City zaman zaman zorlandı.

Leicester City oyuna 4-1-4-1 başladı ama Liverpool’u karşılarken 4-5-1 şeklinde dizildi ve Ndidi orta saha arasına girdi.

Liverpool bu maçta sağ kanattan sol kanata diyagonal paslar ile boşlukları değerlendirmeye çalışarak Leicester City’nin dengesini bozmaya çalıştı.

Leicester City topa sahip olmayı ilk yarı sonlarına doğru arttırdı. Bundan dolayı da önde baskı yapmaya başladı, bunun arkada boşluk yaratma dezavantajına karşı önlem alınmadı.

Arkada boşlukları gördükten sonra iyi kullanabilen Liverpool, Milner’ın arkaya gönderdiği topla Mane’nin koşusu ile gol ile buluştu.

Liverpool’un oyuna başlarken Firmino’nun solda Salah’ın ileri uçta başlaması dikkat çekiciydi ama şut imkanı yaratırken Salah’ın kanata indiği sıralar Firmino’nun direk ileri uça geçmesi ve arka taraftan kat ederek pozisyon değişikliği zamanlar oldu.

Liverpool, Mane’yi ve Firmino’yu kanatlara atıp Salah’ı ileri atmasındaki sebebini ise Mane ve Firmino’nun defans hattına gelerek alanları kapatma ve yardımlarda bulunması olarak görebiliriz.

Liverpool’un ilk yarı yaptığı diyagonal pasları ise ikinci yarıda da bunu deneyerek Arnold’ın hücumda daha rahat pozisyon almasını sağladı. Burada da Arnold’ın aldığı pozisyondaki diyagonal pas ile atağa katkıda bulunmasıyla birlikte boş alan yakalıyor.

Leicester City, Perez değişikliği sonrasında Maddison’ı ortaya çekerek hücumda boş alanlar bulmaya başladı. Maddison serbest bir 10 numara gibi ortalara gelerek topu öne taşımada etkili olmaya başladı.

Liverpool’un diyagonal pasları tercih etmesindeki sebebini şu şekilde de gösterebilirim. Leicester City’nin bir alana yığılma yaşayarak diğer taraflara geçişlerde Leicester’ın sorunlara yaşayacağı gözlemlenmiş olmalı.

Maddison’ın ortaya gelmesi ile hücumda daha toplu olan Leicester City gol pozisyonunda da Perez’in, orta alanda oynamaya başlayan Maddison’ı görmesi ile golü buldu.

Gol sonrası ise duran topları sıkça kazanan Liverpool,  bu pozisyonlardan sonuç elde edememeside oldukça dikkat çekti ve bu da hava topu mücadelelerine yansıdı.

Genel istatistikler

Maç boyunca 2 şut çeken City’nin Maddison ortaya kayması ile 2 şut buldu ve bunlardan 1’i de gol oldu.

Genel olarak topa sahip olan Liverpool 60 – 75 arasında Leicester’ın topa sahip olması maç boyunca sadece bu dakikalarda en üst seviyeye geldi ve bunun ardından da golü buldular.

Instat index raporuna göre maçın adamı

Attığı gol, defansa gelerek katkı sağlaması, defansif ikili mücadelelerde başarılı olması. Son dakika da penaltıyı almasındaki koşusuyla takımın hem en çalışkanı hem de başarılı ismi oldu.

Sonuç

Liverpool aldığı galibiyetlere yenisini ekledi ve serisini devam ettirdi. Manchester City’nin 8 puan üstünde liderliği kaptı. Şu ana kadar kalesini gollere karşı iyi kapatan Liverpool ligin en az golünü atan takım konumunda ve aldığı puanların en büyük katkısı defans hattının iyi olması diyebiliriz. Oyun anlamda da akıllı çözümler üreten Kloop, takımını biraz daha üste taşıyor ve galibiyetleri almasında avantaj sağlayabiliyor. Kalede Alisson geldikten sonra ise daha üst seviye bir savunma hattı elde edebilecektir.

Leicester City, hücum hattında ise yine bir çıkış yakalayarak hücum hattında oldukça başarılı işlere imza atıyor. Maguire gittikten sonra defans hattında güç kaybedeceği düşünülürken Çağlar ve Evans ile defans hattında da güçlü bir grafik çiziyor. Çağlar ise oldukça başarılı oldu ve Maguire dan daha çok beğenilmeye başlandı taraftarlarınca.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş