Analiz | Liverpool 4-0 Arsenal

Premier Lig’in 12. haftasında Liverpool sahasında Arsenal’i konuk etti. Geçen hafta West Ham deplasmanından 3-2’lik skorla mağlup ayrılan ev sahibi ekip, sahadan 4-0’lık skorla galip ayrılarak rakibinin 3 maçlık galibiyet serisine son verdi. Ev sahibi ekibin golleri Mane, Jota, Salah ve Minamino’dan geldi.

Maçın taktiksel hikayesini global iş ortağımız Metrica Sports geliştirmiş olduğu Play yazılımı ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Ev sahibi ekip sahaya 4-3-3 dizilişi ile çıkarken geçen haftadan farklı olarak Robertson ve Henderson yerine Tsimikas ve Thiago ilk 11 çıktılar.

Deplasman ekibi ise galibiyetlerin geldiği 4-4-2 dizilişini bozmadan sahaya çıktı. Geçen haftaki Watford maçından farklı olarak Maitland Niles yerine Partey forma giydi.

İlk yarı

Son haftalarda aldığı galibiyetlerle birlikte maça moralli çıkan Arsenal, Arteta’nın Jurgen Klopp ile tartıştığı dakikaya kadar sahada iyi bir görünüm verdi. İlk golün geldiği 39. dakikaya kadar Liverpool’un çok fazla pozisyon üretemediğini rahatlıkla söyleyebiliriz ki Liverpool’un gol beklentisi istatistiği de bu dakikaya kadar 0.51 idi.

Arsenal’in oyun kurulumu ve rakibi karşılaması

Oyun kurulumu sırasında Arsenal’in stoperleri kalecinin yanına doğru açılırken bekler de çizgilere yanaşarak genişlik sağladı. Bu dörtlü hattın önünde de Partey ve Lokonga pas opsiyonu oluşturmaya çalıştılar. Arsenal kalecisi Ramsdale de zaman zaman oyun kurulumuna katılarak takım arkadaşlarına pas opsiyonu oluşturmaya çalıştı.

Arsenal kendi sahasında rakibini 4-4-2 şeklinde karşıladı. Fakat, Saka zaman zaman ileri çıkarak Thiago’yu kontrol etmeye çalıştı ve böyle durumlarda konuk ekip 4-3-3 şeklinde rakibini karşıladı. Geri ve orta dörtlü hattı dar tutan Arsenal, merkezi kapatarak rakibinin buradan hücum etmesini engellemeye çalıştı. Liverpool’un hücum yönlerine baktığımız zaman da atakların %27’sinin merkezden geliştiğini görebiliriz.

Yukarıda değindiğim üzere Arsenal ilk yarıda pres anlamında iyi bir iş çıkardı. Rakip stoperler Matip ve Van Dijk’ı serbest bırakan konuk ekip, bu sayede sahanın diğer bölgelerinde sayısal üstünlük sağlamaya çalıştı. Yukarıdaki görüntü Arsenal’in ilk yarıda nasıl pres yaptığına dair ipucu barındırıyor. Saka ve Aubemayang ikilisi rakip stoperlerin pas açılarını kapatmaya odaklanırken Lacazette de rakibin defans önündeki orta saha oyuncularını kontrol ediyor (Liverpool’da Thiago sürekli olarak Fabinho’nun yanına gelerek takımının geriden çıkmasına yardımcı olmaya çalıştı. Ortalama pozisyonlara baktığımız zaman bunu rahatlıkla görebiliriz. Orta üçlüden biri olan Oxlade Chamberlain daha ileride konumlanırken bu iki oyuncu geride konumlandı.) Bu esnada Smith-Rowe da Trent’e doğru konumlanırken Arsenal’in sağ beki Tomiyasu da rakip sol bek Tsimikas’a doğru pozisyon alıyor. Top orta alana geldiği zaman merkezde sayısal üstünlük sağlayan konuk ekipte Lacazette araya girerek topu kazanıyor. İlk yarı özelinde Arsenal presindeki en kilit isimlerden biri olan Lacazette toplam 3 top çalma ile bu alanda önemli bir katkı verdi.

Liverpool presi ve hücumu

Her ne kadar 2. yarıda yapılan pres daha etkili olsa da ev sahibi ekip maçın ilk yarısında pres anlamında kötü bir iş çıkarmadı. Maçın 3. dakikasına ait olan görüntüde ev sahibi ekipte klasikleşmiş pres anlayışını görüyoruz. Stoperler ile orta sahalar arasındaki bölgede pozisyon alan Liverpool ön üçlüsü, topun oynandığı yöne göre kaymalar yaparak rakibin rahat bir şekilde pas yapmasını engelliyor. Bu esnada Liverpool’un orta üçlüsü de bu bölgeye yanaşarak alanı daraltmaya çalışıyor. Bu sayede merkezde sayısal üstünlük sağlanarak birçok defa top kazanıldı. Kazanılan toplarda Liverpool orta sahasının ekstra performansının da etkisi vardı. Arsenal’in orta dörtlüsü toplamda 2 top çalma ile oynarken Thiago, Fabinho ve Oxlade üçlüsü toplamda 7 top çalma ile oynadı. Maçın başına ait bu görüntüde olumsuz olarak öne çıkan şey ise sahanın kenarlarındaki Arsenalli oyuncuların boş kalması. Bu durumun farkına varan Jurgen Klopp çok geçmeden duruma müdahale etti.

Maçın başlarındaki pres aksiyonlarında kenarlarda açıklar veren Liverpool’da Jurgen Klopp birtakım değişikliklere gitti. Sadio Mane rakip sağ beki kontrol etmeye başlarken rakip sol bek Tavares’e de Trent çıkmaya başladı. Liverpool bunu yaparken orta alandaki Arsenalli oyunculardan 1 tanesini marke etmekten vazgeçti fakat pres koşularının doğru yapılması sonucu bu oyunculara topun geçmesi engellendi ve Arsenalli oyuncular uzun vurmak zorunda kaldı. Trent’in öne çıkmasının yarattığı handikap da Smith-Rowe’un boş kalması oldu ama konuk ekip bu boş alanları kullanamadı. Uzun vurulan topları da gerideki 3 oyuncusuyla karşılayan ev sahibi ekip, rakibinin tehlikeli fırsatlar elde etmesini engelledi.

Liverpool’un hücum anlayışına baktığımız zaman da dikkat çeken durum Trent’in çizgide değil daha içeride konumlanması oldu. Ortalama pozisyonlara bakarsak da Trent’in Tsimikas’a göre daha ileride ve daha içeride yer aldığını görebiliriz. Oxlade ile birlikte rakibi manipüle etmeye çalışan Trent, bu sayede Salah’a alan açmaya çalıştı. Nitekim, Liverpool ataklarının %40’ı sağ kanattan gelişti.

Takıma geldiğinden bu yana inişli çıkışlı performans sergileyen Thiago, Liverpool formasıyla en iyi oyunlarından birini oynadığı maçta rakipten kazandığı topların yanı sıra hat kırıcı paslarıyla da öne çıktı. Yukarıdaki görüntü bunu kanıtlar nitelikte. Derine gelerek top olan Thiago, attığı tek pasla birçok rakip oyuncunun saf dışı kalmasını sağlayarak takımının umut vadeden bir atak geliştirmesine katkıda bulundu.

İkinci yarı

İkinci yarının başlamasıyla birlikte Liverpool oyuna ağırlığını koymaya başladı ve tabiri caizse rakiple arasındaki siklet farkını ortaya koydu. Buna ek olarak, Arsenal’in presinde de bazı sorunlar belirdi.

İkinci yarının ilk 10-15 dakikasında Liverpool’un çok yoğun bir pres yaptığını ve rakibini birçok hataya sürüklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Whoscored verilerine baktığımız zaman Arsenalli oyuncuların(Lokonga, Tavares ve Tomiyasu. Tavares’in yaptığı top kayıplarıyla 90 dakikayı tamamlaması çok enteresan bir durumdu.) maçta 3 ciddi hata yaptığını ve bu hataların 45-55 arası geldiğini görebiliriz. Tavares’in hatası gol ile sonuçlanırken diğer 2 hatanın sonucunda Liverpool tehlikeli ataklar geliştirdi fakat bunlardan yararlanamadı.

İlk yarı Arsenal pres yaparken Liverpool’un sol beki Tsimikas’ı Tomiyasu’nun karşıladığını belirtmiştik. İlk yarı özelinde ciddi bir özveri gösteren oyuncu ikinci yarı bu performansına devam edemedi. Takımca pres yaparken en önemli şeylerden biri olan zamanlama ayarını iyi yapamayan Japon oyuncu, Tsimikas’ın rahat bir şekilde topu çıkarmasını engelleyemedi ve bu 2 pozisyonda Liverpool gol buldu.

İlk yarı Arsenal pres yaparken Tomiyasu’nun Tsimikas’ı karşılamasına paralel Smith Rowe’un da Trent’i karşıladığını söylemiştik. Bu nedenle, Salah’ı kontrol etme görevi de Tavares’e düşmüştü. 2. yarıya ait olan yukarıdaki görüntüde Smith-Rowe’un Trent yerine Matip ile eşleştiğini görüyoruz. Bundan dolayı Trent çizgide boş kalıyor ve Matip’ten topu alıyor. Trent’in boş olduğunu gören Tavares de Trent’e doğru çıktığı için Salah boş kalıyor. Bu zincir sonucunda da Liverpool Salah ile tehlikeli bir pozisyon buldu fakat yararlanamadı.

Final

Son 3 maçını kazanarak gelen konuk ekip, ilk gole kadar gerek pres anlamında gerek kendi ceza alanı önünde rakibi karşılama anlamında iyi bir performans göstermişti. Ancak, 2. yarının başlamasıyla birlikte Liverpool ipleri eline almaya başladı ve Arsenalli oyuncular bu duruma reaksiyon gösteremedi.

Ek olarak, Trent’in sayesinde bu maçta da duran toptan gol bulan ev sahibi ekip, bu alanda ligde liderliğini devam ettirdi.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.