Analiz | Manchester City 3 – 1 Manchester United

Belki de, son senelerin en beklendiği gibi geçen maçıydı. Manchester City topla oynayacak, hücum varyasyonlarının zenginliğini hepimize tekrar tekrar gösterecek, 1-2 tane okullarda öğretilecek düzeyde gol atacak, savunmada alanları iyi kapatacak, pozisyon vermeyecek tahminleri yapılıyordu ve hepsi tuttu.

Manchester United’ın ise yine savunmada kalacağı, hızlı hücumlar deneyeceği gibi artık Mourinho’nun standardı olan futbolu oynayacağı bir gece olacağı tahmin ediliyordu. Hepsi gerçekleşti. Manchester City üstün oyununu 3 golle süsledi ve derbiden 3 puanla ayrıldı.

Maçı InStat verileriyle inceleyelim.

Ortalama Pozisyonlar

Manchester City ilk dakikadan itibaren Manchester United yarı sahasında topla oynamaya başladı ve öyle de bitirdi. İki takımın ortalama pozisyonları bu gözlemimizi fazlasıyla destekliyor. Laporte ve Stones hariç tüm Manchester City yarı sahadan sonrasında konumlanıyor. Manchester United ise tam tersi şekilde Martial hariç takım halinde orta sahadan itibaren kendi sahasında. Manchester City bütün maç boyunca oyunu domine etti.

Topla Oynamalar

Manchester United genelde takım halinde topun arkasında kalmaya çalıştı. Manchester City de bu özgürlüğü iyi kullanarak rahat şekilde set hücumları deneme fırsatı yakaladı. 3. bölgede topla oynama oranlarında ciddi fark var. Manchester City 55 defa 3. bölgeye girerken bunların %52’sinde başarılı oldu.

Manchester United ise 29 denemenin sadece %28’inde başarılı olabildi. Savunmadan topu hücuma taşıma görevini üstlenen Ander Herrera’nın kötü gününde olması, bu problemin temel nedeni oldu.

Şutlar

Maçın başında ciddi bir baskı yarayan City, kaleye şutlar çekebildi ancak ilk 15 dakikada gol dışında isabet gelmedi. Golden sonra biraz daha rahatlayan ancak topu yine de United’a bırakmayan City, dönem dönem arttırdığı baskı sonucunda şut imkanları yaratabildi. United’ın kaleyi bulan tek şutu, Martial’in penaltıdan gelen golüydü.

Ataklar

United sezon başından beri pek iyi bir görüntü vermiyor ancak bu maçta sezon ortalamasının da altında performans gösterdiler. Pozisyon ataklarında 54 girişimden sadece 1 tane başarılı deneme var. Yine 9 kontra atak denemesinde 1 tane başarı yakalayabildiler. Tek hücum silahı bu olan bir takım için gerçekten çok kötü istatistikler.

Paslar

Manchester City hücuma başlangıç paslarını her zaman çok iyi yaptı. Sürekli kompak kalabildiler ve pas opsiyonları yaratabildiler. City topu koşturmak için aslında fiziksel olarak da çok fazla koşması gerektiğinin farkında olan bir takım. United bu dinamizme karşı panzehir üretemedi. City anahtar pas denemelerinden 16/12 isabet çıkartabildiler. United ise 5 denemeden sadece 1 isabet yakalayabildi.

Manchester United top kayıpları

Manchester United’ın kendi sahasında kazandığı topları hızlı şekilde 3. bölgeye aktarma taktiği bugün Ander Herrera yüzünden pek işe yaramadı. Kendi sahasında 4 top kaybı yapan Herrera, bunlardan 1 tanesinde golü City’ye hediye etti.

Manchester United alan savunması

Manchester United sürekli topun arkasında ve savunma pozisyonda olmasına rağmen boş alanlar bıraktı. City 3. bölgeye geçtiği anda en az 1-2 tane City’li oyunca ceza alanına boş koşular yaparak United’ın savunma dengesini bozdu. Kısa paslarla merkez ve kanatları etkili kullanmalarının yanında bir de savunma arkasına yüksek topları da geçirebildiler. 3. gol benzer bir pozisyonda savunma arkasına atılan yüksek toptan geldi.

Seken toplar

Yukarıda bahsettiğim organizasyon eksikliğinin devamında boşta kalan topları ve genel yayın etrafına seken topları City’li oyuncular topladı. Bu pozisyonda ceza sahası içerisinde ve çevresinde 8 United’lı oyuncu olmasına rağmen top sağ bek Walker’a kadar geliyor ve ciddi bir tehlike daha yaşanıyor. Fellaini’nin de savunmada derin pozisyon alması, seken toplarda Herrera’nın tek başına kalmasına neden oldu.

Ceza sahası yayında seken topları toplayan City, bu bölgeden bol bol şut çekti. Kaleye isabet oranı düşük olsa da, bu pozisyonlar veriyor olmak United için kötü haber.

Hücum zenginliği

United nadiren de olsa önde baskı kurdu. Bu pozisyonlarda da City genelde kısa paslarla penetrasyon denedi ancak uzun oynadıkları hızlı hücumlarda da etkili olabildiler. Bu görüntüye benzer 1-2 pozisyonda Ederson’u da kullanabilmeleri City adına büyük bir avantaj yaratıyor.

Bernardo Silva

City’de maçın adamını seçmek gerçekten zor. Ancak bir tanesini, bir adım daha öne çıkartmak gerekecek. Hem savunmada hem hücumda kusursuz oynayan Bernardo Silva, de Bruyne’ün sakatlığının unutulmasına neden olmaya devam ediyor.

Son söz

Manchester United son dönemlerde yaptığı geri dönüşlere bir yensini daha eklemek istedi ancak Manchester City buna izin vermedi. Oyunun kontrolünü sürekli elinde tutarak gaza bastığı dakikalarda golleri bulmasını bildi. City sezona fırtına gibi devam ediyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş