Analiz | Manchester United 2-1 Arsenal

Cumartesi günü Manchester United ve Arsenal karşı karşıya geldi. Maç öncesi Mourinho ve Ferguson sezon sonu Arsenal’den ayrılacağını açıklayan Wenger’e hediye takdim ettiler. Karşılaşmayı Manchester ekibi Pogba ve Fellaini’nin golleriyle karşılaşmayı 2-1 kazandı. Arsenal’in tek golü ise Mkhitaryan’dan geldi.

Ortalama Pozisyonlar ve Kadrolar

Maç kadrolarına baktığımız zaman Manchester United’da bir önceki FA yarı finalinden farklı olarak stoperde Jones yerine Lindelöf oynadı. Arsenal’de ise UEFA Avrupa Ligi yarı finalinden farklı olarak tam 9 oyuncu vardı. Ospina ve Bellerin dışında tüm kadronun değişmiş olduğunu gördük. Arsene Wenger’in bu değişikliği Atletico Madrid maçındaki takımın formsuzluğundan dolayı mı yaptığını yoksa hafta içi oynayacakları yarı final ikinci tur ayağı için bir rotasyon mu olduğunu birkaç gün sonra göreceğiz.

Arsenal

Maçın başlama vuruşu ile birlikte Arsenal’in hücumda 4-3-3 olarak dizildiğini gördük.

Manchester United ise başlama düdüğünden itibaren üçüncü bölgede yoğun bir presle başladı.  Aşağıda gördüğümüz gibi United  presi Sanchez ile başlıyor. Lukaku Xhaka’yı marke ederken Sanchez’in solda bıraktığı kısmı ise (görselde gözükmüyor) Pogba marke ediyor. Lingard ise Mavropanos’u karşılıyor.

Arsenal oyunun ilk dakikalarında ortadan gelmeye çalıştı. Manchester United Arsenal’i kendi sahasında dar bir 4-5-1 ile karşıladı. United’ın kalabalık merkez hattını geçemeyen Arsenal daha sonra kanatlarda boşluk aramaya başladı. Özellikle Bellerin ve Kolasinac’ı çizgiye indirmeye başarsalar da tehlikeli atak yaratamadılar.

Arsenal ikinci yarıda rakip sahada kazandığı topla Man Utd savunmasını az kişiyle yakalayarak golü attı.

Manchester United

Manchester United sahaya 4-3-3 olarak dizildi. Bu sezonun genelinde Pogba’yı kullanamıyor diye çok eleştiler alan Mourinho’nun haftalar geçtikçe hem eleştirileri dikkate aldığını hem de günden güne Pogba’dan daha iyi verim almaya başladığını söyleyebiliriz. Bazı pozisyonlarda Pogba’nın ileri çıkınca Sanchez ise geriye gelip top aldı. Ortalama pozisyonlarda Pogba ve Sanchez’in yan yana gelmesinin sebeplerinden biri de bu.

Arsenal Manchester United’ı kendi sahasında 4-1-4-1 ile karşıladı.

Hücumda ise yoğun presi vardı.

Manchester United’da Arsenal gibi kalabalık merkez hattını geçmekte zorlanınca beklerini ileri çıkartarak hücumda geniş bir anlayışı benimsedi. Topu beklerle buluşturmak için en önemli pas odağı ise Matic oldu. Matic’in en çok yaptığı pas kombinasyonlarına baktığımız zaman Young ve Herrera’yı görüyoruz. Herrera’nın da en çok yaptığı pas kombinasyonu Valencia. Kısacası Man Utd topu bekleriyle buluşturmak için merkez oyuncularını kullandı. Ayrıca Matic hem %94 isabetli pas gönderdi hem de attığı 90 isabetli pas ile maçın en çok pas yapan oyuncusu oldu.

Dakika 16’da Pogba’nın attığı golde Pogba’nın içeri koşusunu görüyoruz. Pozisyonun başında 3’e 4 yakalanan Arsenal ceza sahasındaki avantajını Pogba’nın içeri koşusundan sonra kaybetti ve pozisyonun devamında kalesinde golü gördü.

Manchester United’da Lukaku’nun sakatlanmasından sonra ileri uçta aksamaların başladığını gördük. 64.dakikada oyuna giren Fellaini, oyuna girdikten sonra serbest bir rolde oynadı. Üçüncü bölge presinden en uçta presi başlatan isim olurken hücumda ise sol taraftan Young ve Martial’in sağ taraftan ise Valencia’nın yaptığı ortalarda hedef noktası oldu. Pogba’nın geriye gelip top almalarında ise en uç ileri oyuncu yine Fellaini oldu.

Manchester United’ın Fellaini üzerinden oyunu zorlamaları başarılı oldu ve uzatma dakikalarında Young’ın ortasında Fellaini’nin kafa vuruşu ile öne geçerek maçı kazandılar. Sene başında gelen teklifleri reddeden Mourinho için ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz Fellaini en azından bu maç için eleştirilere cevap vermiş oldu.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş