Analiz | MKE Ankaragücü 0-3 Trabzonspor

Mke Ankaragücü ve Trabzonspor karşılaştı. Konuk ekip golcü futbolcusu Sörloth ile 6. dakikada golü buldu ve Ankaragücü karşısında 1-0 öne geçti. Ev sahibinde Faty 45+1’de ikinci sarı karttan kırmızı kart görerek oyun dışı kaldı. İlk yarı Trabzonspor’un 1-0 üstünlüğü ile sona erdi. Trabzonspor 49. dakikada Yusuf Sarı’nın attığı golle durumu 2-0’a getirdi. 56. dakikada Nwakaeme attığı golle takımını 3-0 öne geçirdi. Kalan dakikalarda başka gol olmayınca Trabzonspor deplasmanda 3 puanı 3 golle aldı.

Ortalama pozisyonlar

Trabzonspor’da Sturridge, Uğurcan, Novak eksik olarak oyuna başladı ve Hosseini son 3 maçta oynadığı konumunda oyuna başladı.

Ankaragücü’nde ise Kulusic’in sakatlığından dolayı Yalçın Ayhan ilk 11 de başladı. Diğer mevkiler de beklenen bir başlangıç oldu.

Oyun planları

Ankaragücü ilk başlarda baskılı bir oyun sergiledi ve oynadığı kompakt futboldan ziyade ön alanda baskılar ile Trabzonspor’un arkadan çıkışlarını engellemeye yönelik bir baskılar söz konusu oldu. Bu baskılardan dolayı sıkıntılar yaşadı ve genelde pozisyon kayıplarından dolayı sürekli pas hataları yaptı. Trabzonspor’da ilk golü Ankaragücü’nün pas hatasının ardından yaptığı atak ile golü buldu.

Bu tarz presleri sürekli yerine kademeli şeklinde yapan Ankaragücü arka alanlarda boşluklar bırakarak Trabzonspor’a alanlar bıraktı. Bu alanları da Trabzonspor etkin kullanabildi.

Baskıları 3 orta saha oyuncusunun yapması arkada boşluklar bırakmaya ve kademelerde sorunlar yaşamaya sebep oldu.

Ankaragücü, Nwakaeme’nin rahat bir şekilde alan kullanmaması için 2 v 1 şekilde baskılar yaparak Nwakaeme’ye serbest alan vermemek istedi bu da Nwakaeme’yi zaman zaman zorladı.

Nwakaeme’nin ligin en çok adam geçen oyuncusu olmasına karşın alınacak önlemlerden birini alınmış durumdaydı.

Nwakaeme, kanatta baskılar karşısında orta alanlara inmeye başladı ve bu ortaya inmelerden sonra Kamil Ahmet’e alanlar kaldı bu bindirmelere karşı ise Ankaragücü önlem almamış durumdaydı bu tarz pozisyonlarda atılacak diyagonal pas ile Trabzonspor tehlikeler yaratabilirdi. Nwakaeme’nin bunu yapması oldukça başarı ile sonuçlandı ve arka alanda boşluklar yakalandı ama kullanılması pek tercih edilmedi.

Trabzonspor ön alanda baskıları Yusuf ve Sörloth’un yer değişikliği yaparak ön alanda baskılar yaptı ve kanata Sörloth’un inmesiyle de Sörloth’un çok yönlülüğü ile birlikte savunmaya yardımları görüldü. Genelde yer değiştiren ikili ön alanda baskıları da en çok yapan kişinin Sörloth olduğunu gördük.

Ankaragücü’nde ise Orgill’in kanatlara inmesinden sonra İlhan’ın merkez forvet’e doğru gittiğini görebiliriz ancak arka alanında Trabzonspor’un yaptığı gibi arka beklerin bindirme yapmak yerine konumlarını koruması da bir anlamda hücum için eksiklik oldu. Ankaragücü bu tarz bindirmeler ile tehlike yaratma imkanı varken arka alanda yan paslar yaptı.

Bu tarz pozisyonlar için orta alandan ve bek oyuncularından destek almak yerine orta saha ve bek oyuncuları konumlarını koruyarak hareketlilik eksikliğini ortaya çıkardı.

Orgill’in kanatlara inmesi ve ters kanatlara diyagonal paslar attığını ve bu paslar ile Trabzonspor’u arka alanlarında boşluklardan yararlanmasına sebep oldu ve Moke’ye de ikinci yarıda şut imkanı yarattı. Bu pozisyonda da hareketlilik de biraz altta kalan Ankaragücü bu tehlikeli pozisyondan yararlanamadı.

Mikel oynadığı oyun ile gözleri doldurdu. Mikel’in arkalara gelerek topu alması ve ön alanlara oyunu taşıması ve istenilenleri yapması ise olumlu olarak işaretti Hosseini’nin stoperden ön libero olarak oyuna başlamasının yanı sıra Mikel’in başladığı formasyonuna rağmen arkalardan topu oyuna sürmesi de dikkat çekici bir noktaydı.

Ankaragücü Faty’nin kırmızı kart görmesi ile orta alandaki kontrolünü tamamen Trabzonspor’a bıraktı ve orta alanda oyun kurmalarda görevlenen Canteros ve Sedat’ın orta sahada ki kopukluğunun yanına da Mikel’in oyun kuran oyunculara karşı yaptığı baskılarda etkinliği Ankaragücü’nü zora soktu diyebiliriz. Burada Mikel’in etkinliğini ve markajlamadaki etkisini görebiliriz.

Hosseini’nin ön libero da başlaması defansa yapılan katkıyı tam olarak alabildi çünkü arkada stoperlerin arasına girmesi ve arkayı 5’li savunma düzenine sokması ve bunu başarabilmesi için hem gerçek mevkisi hem de şu an ki oynadığı mevkisi ile harmanlandığında tam olarak faydalanabileceğini görebiliriz.

Ankaragücü pas kombinasyonu

Ankaragücü’nde oyuncu değişikliği sonrası Cebrail’i önde oynatması daha sonrada ikinci yarı yapılan Kitsou’yu öne alması ile birlikte ortalama pozisyonlarda biraz daha ortalarda kalan sağ kanat pozisyonun yanı sıra Nwakaeme’ye alınan önleminde etkisi oldu. Faty’nin orta sahadaki kombinasyon sağladığını görebiliriz ikinci yarı orta sahayı kaybetmesini görebiliriz yanı sıra genel olarak yan pas kombinasyonlarını bahsettiğimiz gibi görebiliriz.

Trabzonspor pas kombinasyonu

Trabzonspor’un ise ön alandaki kanat oyuncularına pas kombinasyonlarını tam olarak tamamlaması ve orta alanda Mikel ve Sosa pas kombinasyonlarının başarılı olması Trabzonspor için tam olarak istenilenlerin yapıldığını görebiliriz.

İstatistikler

Kontra ataklarda oldukça başarılı olan Trabzonspor’un aksine Ankaragücü’nün sadece 1 atağında başarılı olması dikkat çekici. Ankaragücü’nde hareketliliğin düşük olmasının getirdiği sonuçlardan biride kontra ataklarda başarısız olunması diyebiliriz. Trabzonspor hareketli futbolunun getirdi diğer bir gerçek ise Kontra ataklarda başarılı olunmasını görebiliriz.

 

Ankaragücü ilk yarı kendi sahasında 13 top kaybetti ve bunu kazanan Trabzonspor atağının birini gole çevirdi. Ankaragücü baskıyı yapmasına rağmen Trabzonspor’un direnci sayesinde sadece ilk yarı 4 topu kazanabildi ve Trabzonspor sadece 7 top kaybetti.

Sosa’nın yokluğunda başarılı kilit pas yapamayan Trabzonspor bu maçta 7 başarılı kilit pas yaptı ve toplam 13 kilit pas attı. Ankaragücü’nde ise 8 kilit pas denemesine karşın öndeki eksikliklerden kaynaklı sadece 2 başarılı kilit pas yaptı.

Instant ındex puanına göre maçın adamı

Kazandığı topu güzel bitirişi kademelere girmesi savunmaya yardımı orta alanlara inişi takım arkadaşlarına çıkardığı paslar ile istenilen her şeyi vermesi maçın adamı olduğunu gösterdi.

Son bakış

Trabzonspor’da Sörloth’un kademelere gelmesi Mikel’in istenileni vermesi Nwakaeme’nin oyunu rahatlatmaya çalışması ile birlikte oynatılan futbolun olumlu sonuçlar gösterdiğini gördük. Sakatlıklara rağmen yerine konulan oyuncuların akıllarda soru işaretler bırakmaması oldukça güzel sinyaller veriyor. Ankaragücü’nde ise orta sahada ve ileride oynanan oyunun sinyalleri oldukça kötüye gitmeye devam ediyor. Orta alanın ileri ile kopukluğu ise gözlere çarpıyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş