Analiz | Napoli 1-1 Roma

Serie A’da 33. haftanın kapanış mücadelesinde zirve yarışından kopmak istemeyen Napoli, Şampiyonlar ligi bileti arayan Roma’yı ağırladı. Üretkenlik açısından pek de verimli geçmeyen karşılaşmada Jose Mourinho’nun öğrencileri duraklama dakikalarında bulduğu golle bu zorlu deplasmandan puan almayı başardı. Napoli ise son dakikalarda kalesinde gördüğü gol ile şampiyonluk yarışında ağır bir darbe aldı.

Maçı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Spaletti savunmayı Mario Rui-Koulibaly-Rrahmani-Zanoli hattından oluşturdu. Savunma önünde tek pivot Lobotka olurken merkezde Fabian Ruiz’e, Zambo Anguissa partnerlik yaptı. Hücumun kanatları Insigne ve Lozano’ya emanet edilirken en uçta Osimhen ev sahibi ekibin gol silahı olarak sahadaydı.

Jose Mourinho Manchini, Smalling ve Ibanez ile geride üçlü bir hat oluştururken kanat bek pozisyonları Zalewski ve Karsdorp’a emanet edildi. savunma önünde Sergio Oliviera ve Cristante çift pivot oynarken on numara pozisyonunda Pellegrini görev aldı. İleri uçta ise Tammy Abraham’ın partneri Zaniolo’ydu.

Geriden oyun kurma ve karşılama planları

Spalletti 4-3-3’ün doğal yapısı olarak geriden oyun kurarken 2-3 şeklinde beklerin tek pivotun hattına gelmesi ile opsiyon oluyordu. Jose Mourinho’nun 3-4-1-2 dizilişi rakibi karşılarken stoperlerle ve Lobotka’nın birebir eşleşmesi sonucunu ortaya çıkarıyordu. Bu durumda Napoli’yi sürekli bekler üzerinden oyun kurmaya zorluyordu. Bu Jose Mourinho’nun istediği bir durumdu. Bu şekilde diğer kanat kör noktada kalıyor ve çizgiye yoğunlaşmalarla rakibi top kaybına zorlamaya çalıştı. Spalletti ise buna karşın merkezde de ekstra Ruiz’i derine getirerek sadece kanattan değil merkezden de oyunu kurabilmek istedi. İkinci bölgede de Anguissa’nın fizik gücüyle sağladığı bağlantı oyunu atak gelişimi açısından Napoli’ye büyük avantaj sağladı.

Morinho’nun öğrencileri ise çoğunlukla geri hatta Sergio Oliviera’nın yaklaşması ile elmas şeklinde dörtlü bir yapıda geriden oyun kurmaya çalıştı. Bu anlarda ikinci bölgede Pellegrini Demme ile merkezde pas opsiyonu olurken kanat bekleri de çizgilerde oyunu genişleten isimler oldular. Napoli ise Osimhen’e, Anguissa’nın partner olması ile 4-4-2 şeklinde rakibini karşıladı. öndeki ikilinin birisi sürekli Oliviera’ya yakın  olurken diğer isim topa göre konum alarak stoperler arasında pas yapılmasını önlemeye çalıştı. Bu şekilde ikinci ve üçüncü bölgede sayısal üstünlüğü elinde tutan ev sahibi skorun erken yakalanması ile sabırlı şekilde Roma’nın istemediği şekilde oyun kurmasını maçın büyük bölümünde sağladı.

Yukarıda belirttiğimiz Roma’nın çizgilerdeki yoğunlaşmasına karşın Spalletti hücum kanatçılarını merkeze yaklaştırarak bu alanlarda demarke pas almalarını sağladı. Çizgide yapılan bir kaç seri pas sonrasında merkeze yaklaşan Insigne veya Lozano sürekli pas opsiyonu oluşturup atak yönünü terse çevirmeyi başardı. Yukarıda görüldüğü gibi Lozano ve Insigne sürekli merkeze yaklaşıp bu alanlardaki boşlukları aktif şekilde işledi.

İki takımında sağ kanat savunma zafiyetleri

Roma üçlü savunma ile sahaya çıkarken özellikle Zalewski’nin geri dönüşlerdeki geç kalışları ve arkada bıraktığı alanları Spalletti çok iyi değerlendirdi. Muhtemelen maç öncesi analiz ile tespit edilen bu yaraya özellikle ilk devrede ev sahibi ekip ağır saldırılarda bulundu. Napoli’li oyuncuların uzun pas kalitesi ile Lozano’nun koşu kalitesi birleşince yukarıda görüldüğü gibi tehlikeli ataklar oluştu. Merkezde yapılan bir kaç kısa pas sonrasında savunma arkasına atılan uzun paslarla ev sahibi sürekli savunma arkasına başarılı şekilde sarktı. Bu atakların birinin sonucunda ise penaltı pozisyonu oluştu ve Insigne penaltı vuruşu sonunda skoru 1-0’a getirmeyi başardı.

Enteresan şekilde Mourinho’da rakibin sağ kanat savunmasındaki zafiyeti göz ününe alarak rakibi gibi sürekli Rui’nin arkasına Zaniolo’yu kaçırarak rakip kalede tehlike yaratmaya çalıştı. Geriden hızlı çıkışlarda Zaniolo sürekli Rui’nin bölgesinde pozisyon alarak koşularıyla rakip kalede tehlike yarattı. Ancak Koulibaly’nin savunma yetenekleri ile bu tehlike anlarının çoğunda Napoli başarılı şekilde kalesini savunabildi. Ancak duraklama dakikalarında gelen gol de aynı bölgenin oluşturduğu zafiyet sonucu geldi.

Oyuncu değişikliklerinin oyuna etkisi

İkinci devrede yapılan oyuncu değişiklikleri skorunda psikolojik etkisiyle Roma’nın lehine oyun akışının gelişmesini sağladı. Lozano’nun çıkışı kontra tehdidini azaltırken Osimhen’in çıkışı ise bağlantı oyununu kötü yönde etkiledi. Spalletti bu değişikliklerle daha çok sahip olup tempoyu düşürmeyi hedefledi. Ancak tecrübeli çalıştırıcının değişiklikleri sahadaki karşılığını vermedi. Mourinho’nun Veretout Afena-Gyan gibi değişiklikleri merkezdeki üstünlüğü Roma lehine geliştirdi. Merkezde agresif baskılar ile ilk devrede Anguissa’nın yarattığı üstünlük kırıldı ve rakibin topla oynaması kısıtlanmaya başlandı. Bu durum maçın son on dakikası için geçerli olmuş olsa da bu anda sürekli dönen toplarda kazanılıp atak devamlılığı sağlandı. Bu bölümde gol bulunurken üç puanı kazanabilecek bir kaç pozisyon daha bulundu.

Son değişiklikler sonunda Mourinho üçlü savunmayı bozup 4-2-3-1 dizilişine döndü. Gol pozisyonunda hücumun kanadına geçen Carles Perez derine gelerek Juan Jesus’u peşinde sürükledi ve doğal pozisyonunu bozdu. Çizgide bekleyen Karsdorp ise Rui’yi kendine yakınlaştırdı ve yine kendi sağ taraflarında bir koridor oluştu. Bu alana koşu yapan Pellegrini Kardorp’un pasıyla topla buluştu ve içeriye çevirdiği top sonrasında diğer kanatta boş kalan El Shaarawy duraklama dakikalarında maçın sonucunu belirleyen golü attı.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.