Analiz | Napoli 2-3 Atalanta

Serie A 16. hafta mücadelesinde lider Napoli evinde Gasperini’nin Atalanta’sını konuk etti. Şampiyonluk yarışını yakından ilgilendiren karşılaşmada 3 golle 3 puanı alan taraf konuk ekip oldu. Önemli isimlerden yoksun Spaletti’nin öğrencileri taktiksel açıdan iyi bir karşılaşma çıkarsalar da hem 3 puanı, hem de liderliği kaybettiler.

Maçı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Spalletti revire dönen takımında ilk 11 çıkarmakta zorlanan taraf oldu. Zaten bir çok sakatın olduğu takımda Koulibaly ve Osimhen gibi kilit oyuncularda son haftalarda eklenince liderliğin kaybedilmesi de kaçınılmaz oldu. Bu maçta ev sahibi 3-4-3 dizilişi tercih ederken savunma Jesus-Rahmani-Lorenzo hattından kuruldu. Merkezde Zielinski ve Lobotka oynarken kanat beki pozisyonları Rui-Malcuit ikilisine emanet edildi. İleride ise Napoli hareketli ve teknik Mertens, Eljif ve Lozano üçlüsü ile hücum aksiyonlarında bulundular.

Atlanta ise savunmada Palomino, Merih Demiral ve Toloi üçlüsü ile maça çıktı. Kanat bekleri Maehle ve Zappacosta olurken çift pivot olarak De Roon-Freuler ikilisi mücadele etti. Hücumun kanatlarında Pessina ve Malinovskyi en uçta ise Duvan Zapata ile konuk ekip rakip kalede tehlike yaratmaya çalıştı.

Spalletti’nin 3-4-3 tercihi

Spalletti rakibin ürkütücü hücum gücünü ve Koulibaly’nin yokluğunu hesaba katıp savunmada üçlü yapıda kalmayı tercih etti. Bu şekilde rakibin tempolu paslarıyla genişlemeye zorlamasına çare bulmak istedi. Bununla birlikte sahada bire bir eşleşmeler sağlanıp kendi hareketli teknik oyuncuları ile alan ve zaman yaratmayı planladı. Bunu saha da açık bir şekilde gözlemleyebildik. Açıkçası bu anlamda bir çok anda başarılı olsa da skor üretmekte noksanlık yaşadılar.

Ön alan baskısında da bire bir eşleşmeleri kullanıp Atalanta’nın 1. bölgeden sağlıklı oyun kurmasını engellediler. Bununla birlikte sürekli çizgilere atılan uzun toplarda agresif baskılar ile rakibi top kaybı yapmaya zorladılar. Bu top kayıplarından sonra da etkili savunmadan hücuma geçiş oyunları izledik. Yukarıda görünen pozisyondaki gibi bir çok pozisyonda rakip kalede tehlikeler yaratıldı.

Spalletti’nin bu cesur kararı maçın kaderini belirleyen temel etken oldu. Önde bire bir rakiple eşleşip oyun kurma sınırlandırılmaya çalışıldı. Ancak bu bire bir eşleşmeler geride de rakiple bire bir kalınmasına neden oldu. Koulibaly’nin yokluğunda da Zapata tüm savunmaya karşı üstünlük sağladı. Yukarıda görüldüğü gibi dikine yapılan bir iki pastan sonra bloklar arasında Zapata topla buluşup servis yapma şansı oldu. Diğer pozisyonda ise rakip savunma ile bire bir kalan Zapata ceza sahasına sol çaprazdan girdi ve ilk golün asistini bu aksiyon sonrasında yaptı. Atalanta’nın ilk şutu gol olurken ev sahibinin aldığı risk olumsuz anlamda meyve vermiş oldu.

Ev sahibinin hareketliliği ve yüksek top tekniği

Napoli öndeki yüksek top tekniğine sahip ve hareketli hücum hattı ile sürekli derine gelerek Atalanta savunmasını manipüle etmeye çalıştı. Görselde görüldüğü gibi Atalanta önde baskı yaptığı anda Mertens, Lozano veya Eljif derine inip oyun kurulumuna destek verip savunmanın yapısını bozmaya çalıştı. Bu aksiyonlarda görüldüğü gibi pas ve teknik kalite ile başarılı şekilde rakip dengesiz durumlarda yakalandı. Bu anlamda ev sahibinin maç planını sahada çok başarılı uyguladığını söyleyebiliriz.

Skor eşitlendikten sonra Atalanta ön alan baskısını daha da arttırmak istedi. Ancak bu anlarda ev sahibinin hareketli ön tarafı bire bir eşleşmelerde Atalanta savunmasına zor anlar yaşattı. Yukarıda görüldüğü gibi bir kaç kısa pas sonrası kaleci tarafından atılan orta mesafe paslarda doğru sırtı dönük bağlantı oyunları ile Napoli tehlikeler yaşattı. Yukarıdaki ikinci pozisyonda ise çizgi halinde kalamayan Atalanta savunmasını görüyoruz. Bu anda Mertens savunma arkasına sızıp takımının ikinci golünü kaydetti ve maç Napoli’nin istediği şekilde oynanmaya başladı.

Atalanta’nın güçlü kenar hücumları

Skor 2-1’e geldikten sonra Napoli rakip kalede daha çok boş alan bulma fırsatı bulsa da fazla geri yaslanmaya başladı. Bu da maçı o ana kadar iyi götüremeyen Gasperini’nin takımı adına geri dönüş şansı yarattı. Ders kitaplarında okutmalık kanat hücum aksiyon gücüne sahip konuk ekip geride 5-4-1 şeklinde kapanmaya çalışan rakibine karşı her zamanki tempolu pas bağlantı oyununu oynamaya başladı. Yukarıda temsilcimiz Merih Demiral’ın attığı ve skoru 2-2’ye getiren  golün gelişimini görüyoruz. Oyun sol kanatta ilerlerken tempolu şekilde atak sağ tarafa yönlendiriliyor. Savunma beşli yapıda olsa da yeterince hızlı kayma yapamayınca kompaktlık korunamıyor ve stoperler arası mesafeler açık kalıyor. Bu alana sürpriz koşu yapan Merih de skoru eşitleyen golü kaydediyor.

Bu görselde de yine kanatta kurulan etkili üçgenler ile gelişen atakları görüyoruz. İlk devrede buna daha az rastlasak da 2-1’den sonra bu aksiyonları daha sık ve organize görmeye başladık. Oyuncu değişiklikleri ile de bu bölgeler daha güçlendi ve yukarıdaki ikinci pozisyondan sonra gördüğümüz Freuler maçın skorunu tayin eden golü attı.

Maçta toplam 36 şut çekilirken ev sahibi 1,13, konuk ekip ise 1,90 gol beklentisi üretti. xGOT’da ise ev sahibi ekip 0,77 de kalırken konuk ekip 2,26 gol beklentisi üretti.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.