Analiz | Nice 1 – 4 Paris Saint Germain

Paris Saint Germain (PSG), Nice’ı Deplasmanı 4 gol ile geçerek üst üste 3.galibiyetini aldı. PSG Puanını 24’e çıkarırken Nice 13 puanda kaldı.

Ortalama pozisyonlar

PSG sahaya baklava 4-2-3-1 ile çıktı. PSG’de Neymar sakatlığından dolayı kadroda yer almazken sakatlıktan dönen Mbappe yedek başladı. Bernat maç listesinde yoktu ve onun yerine Diallo ilk 11’de yerini aldı. Veratti ise hafta içi dinlendirildi ve onun yerine Paredes ilk 11’de oyuna başladı

Nice, 4-4-2 ile oyuna başladı. Youcef Atal kadroda bulunmazken. Pelmard yedek olarak başladı. Normalde Melou’yu orta alanda başlatan Vieiria bu sefer ileri uçta denedi.

PSG maça sahaya çıktığı dizilimini bozmayarak. Savunma kısımlarında 2.bölge ve 3.bölge de 4-2-3-1 oyuna başladığı dizilimi ile baskı yaptılar. Baskı düzeni ve sahaya çıkış dizilimi aynı kaldı.

Nice da PSG gibi sahaya çıktığı dizilim gibi 2.bölge ve 3.bölge de baskılarda dizilimini korudu ve orta alanda sadece Cyprien derinlik sağladı. Arka bölgeye yakın oynayan oyuncu oldu.

PSG gol pozisyonunda başrol olan kişi İcardi oldu. Geriye gelerek topu alması ve arka bölge de alan açması Dante’yi kendine çekmesi Di Maria için boş alanı kullanmasına sebep oldu.

İcardi’nin etkisi ile Di Maria’ya boş alan kalması Di Maria’nın istediği türler olunca pozisyonu da sonuçlandırdı.

Di Maria’nın arka alanları kullanması, Dante ve Sarr’ın arkalarına doğru koşu yapması daha rahat pozisyon oluşturmaya sebebiyet verdi ve 2.golde avantajı sağladı.

4-2-3-1 dizilen PSG ön alanda ise 3’lü orta sahasının derin şekilde dizdiği zamanlar oldu ve ön alanda baklava dizilimini aldı.

Nice orta alanda yakın markaj uygulayarak orta alanı bloke etmek ve PSG’yi zorlamaya çalıştı. Bu PSG için kanatlara yönelmesine sebep oldu.

PSG’nin ikinci yarı düzenini bozmak isteyen Nice ön alanda daha çok baskı yaparak PSG’ye top oynatmamaya ve zorlamaya başladı. Bu da Nice için ikinci yarı topla oynama oranına direk etki etti.

Önde baskıyı yapan Nice arkada PSG’yi zor duruma soktu ve PSG arkadan top çıkarırken kanat değiştirmeye çalıştı ve hata yaptı bu hatayı da değerlendiren Nice baskının sonucunda golü buldu.

Hatayı takip eden Nice içeriye açılan orta ile Marquınhos’un hatası ile kalesinde gördü.

Nice eksik kalınca oyunu genişleten çizgilere yakın oyuncular ile Nice’ı kanatlara doğru açmaya çalıştı ve bunun sayesinde aralara oyuncuları kaçırabilecekti.

Genel istatistikler

Genel istatistiklerde ise ikinci yarı şutlara ve topa sahip olmaya baktığımızda Nice’ın baskısının işe yaradığı ortaya çıkıyor. PSG’de maç boyunca topa hakim olması oldukça dikkat çekici.

İlk yarı kendi sahasında 2 top kaybeden PSG ikince yarı ise 9 top kaybetti.

Nice orta alan markajının kanatlara yöneldiğine dair pas kombinasyonunda da ortaya çıkmış.

Instat Index raporuna göre maçın adamı

Attığı 2 gol ve 8 anahtar pas ile takımının hücumda en etkili isim oldu. Attığı gollerde arkaya koşuları ve rakibi ekarte etmesi ile takımının en iyi oyuncusu oldu.

Sonuç

PSG hücumda verimliydi ama arka alandan top çıkarmalarda baskılarda sorun yaşadı. Bu baskıları daha çok yapan takımlara karşı sorun yaşatabilir. Buna karşı önlem alması gerektiğini düşünüyorum. Geniş oynayabilen PSG istediği sonucu aldı ve liginin şampiyon en büyük adayı olduğunu bu maçta da kadro derinliği ile gösterdi.