Analiz | PSG 3-1 Monaco

Ligue 1’de Lille’in puan kaybıyla şampiyonluğunu ilan eden Paris Saint-Germain, sahasında Monaco’yu 15, 38 ve 56. dakikalarda Kylian Mbappe’nin golleriyle 3-1 yendi. Öte yandan PSG futbolcuları, Fransa’nın başkenti Paris’te çıkan yangında büyük hasar gören Notre Dome Katedrali için sahaya Notre Dame yazılı ve motifli formalarla çıktı.

Ortalama pozisyonlar

Maçın ortalama pozisyonlarına baktığımızda PSG sahaya 3-4-3 dizilişi ile çıkarken hücum kanatlarını zaman zaman çizgide zaman zaman ise içte kullanarak hücum beklerine alan yarattı. Monaco ise 4-2-3-1 dizilişi ile başlamış gibi gözükse de maç içinde daha çok 4-4-2 dizilişi ile sahaya yerleşti. Monaco maçın 13. dakikasında sakatlık sebebiyle kalecisi Subasic- Benaglio değişikliğini yapmak zorunda kaldı.

Maçın başındaki görüntüden de takımların dizilişleri net bir şekilde gözüküyor.

Maçın taktiksel analizleri

PSG 3-1 ‘lık bir galibiyet alsa da aslında çok da iyi sinyaller vermedi. Monaco takımı kalitesinin yettiği kadar sahada iyi şeyler yapsa da işin yaratıcılık ve bitiricilik kısmında çok zayıftı. Monaco’nun zaman zaman maçtaki dağınıklığı Psg’nin çok fazla atak geliştirmesine sebep verdi.


Kurzawa topu çizgide aldığında Diaby çizgiye koşu gösterirken zaman zaman Diaby topu merkeze yakın aldığında ise boşalttığı alana Kurzawa koşu yapıyor. Aynı taktiksel hamleyi sağ kanatta Dani Alves-Dagba arasında da görebiliyoruz.

PSG yüksek topa sahip olma yüzdesine sahip olsa da ilk yarıda attığı 2 golü kontra ataklarla buldu. Monaco takım halinde ikinci bölgede savunma yaptığında başarılı olup PSG’i top kaybına zorladı.


Top kayıplarına baktığımızda PSG 63 top kaybıyla oynarken Monaco 52 top kaybıyla oynadı. Burada asıl dikkatimi çeken şey takım preslerini Monaco 13 kez denerken sadece 1 tanesinde başarılı olabildi. 3.bölge baskılarında başarısız olunca da savunmasında çok büyük boşluklar verdi.

Monaco yediği ilk golde yaptığı hücumu sonlandıramayınca PSG’in hızlı kanat oyuncuları ile başa çıkamadı. Özellikle Monaco savunma ikilisi Mbappe’nin hızına yetişmekte maç boyunca çok zorlandı.

Yediği golden hemen sonra 3.bölge baskısına başlayan Monaco başarısız olunca az adamla savunmada yakalandı. Belli bir süre sonra 3.bölge baskısından vazgeçen Monaco tekrar savunmasını geride kurmaya başladı.


Bu sefer de kendi yarı sahasından çıkarken yaptığı hatayla savunmada dengesiz kalan Monaco Mbappe’nin verkaç ile girdiği pozisyonda 2.gole engel olamadı.

Tekrardan istatistiklerimize baktığımızda 45-75.dakikalar arası Monaco’nun topa sahip olma yüzdesindeki artışın sebebinin PSG takımının tercihi olduğunu söyleyebiliriz. İlk yarıda bulduğu 2 golü de kontra ataklarla bulan PSG topu maçın bazı bölümlerinde rakibine vererek hatalarını değerlendirmeye çalıştı. Set hücumlarında başarısız gözüken ev sahibi ekip hızlı hücumlarda da bir o kadar etkiliydi.

Ballo-Toure’nin kaptırdığı topta orta sahada dengeli bir şekilde yerleşemeyen Monaco Verratti’nin rahat top almasına olanak sağlıyor.

Daha sonra ise Verratti, Dani Alves’in sol bek-stoper arasına yaptığı koşuyu net bir pasla değerlendirdi. Mbappe’ye ise Dani Alves’in pası sonrası topu boş kaleye yuvarlamak kaldı.

Monaco hücum planları

Monaco savunmasını kendi yarı alanında kurduğunda gayet başarılı bir görüntü sergiledi. Kazandığı topları ise ilk önce merkez oyuncusu ile hızlıca buluşturup daha sonra ise kanat oyuncularına aktarmayı tercih etti.Gerek maç görüntüleri gerekse de Atak tercih yönleri Monaco’nun hücum planını açıkça ortaya koyuyor. Monaco’nun gerçekleştirdiği 78 atağın 64 tanesini kanatlarından gerçekleştirdiğini görüyoruz. Kanat oyuncuları ise pas tercihini daha çok orta şeklinde kullandı.Kanatlardan yapılan ortalarla başarılı olmayı düşünen Monaco yaptığı 20 ortanın sadece 3 tanesinde isabet bulabildi. Yazımın başında da belirttiğim gibi işin yaratıcılık ve bitiricilik kısmında problemleri olan Monaco maç boyu sadece 8 anahtar pas atıp 4 tanesinde başarılı olurken rakibi 33 anahtar pas atıp 18 isabet buldu.


Aynı zamanda Monaco rakibinden çok daha fazla (15) şut atarken bunları gole çeviremedi. Ev sahibi ekip ise girdiği 10 ciddi pozisyondan 3 tanesini değerlendirerek galibiyeti rahat bir şekilde aldı.

Sonuç

Fransa Liginde şampiyonluğunu ilan  eden PSG kalite olarak bu ligin çok üstünde. Lig boyunca kötü oynadığı dönemlerde kalite farkından dolayı rakipleri cezayı kesemeyebiliyor. Fransa Liginde kötü oyun PSG’nin başına çok derde sokmasa da Avrupa arenasında işler değişiyor.

Şampiyonlar Ligi’nde daha kaliteli takımlar PSG savunmasının hatalarını değerlendirebiliyor. Monaco için ise aslında doğru bir oyun planı ile çıktığını ciddi ataklar geliştirdiğini söyleyebiliriz. Monaco son paslarda ve vuruşlarda yeterli kaliteyi gösteremeyince maçtan istediği skorla dönemedi.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş