Analiz | PSG Saint 4-0 St. Etienne

PSG, Ligue 1’in 5. haftasında St. Etienne’yi 4-0 yenerek 3 puanla geçti.

Mbappe, Neymar, D.Alves, Kurzawa gibi eksikliklerine rağmen, 90 dakikayı domine ederek Saint-Etienne engelini rahat geçtiler.

InStat verileriyle maçı inceleyelim.

Merkez hücumlarını daha çok deneyen PSG, yine merkezden T.Silva’nın başlattığı ve derin oyunun inceliklerini taşıyan ilk golle maçı koparttı. Derin oynamak istedikleri 30 girişimde 2 başarı elde ettiler ve 1 tanesi gol oldu. Bu kadar yoğun kullanıma rağmen etkinliğin az olması, Cavani’nin pas opsiyonları arasında çok yer bulamaması oldu.

Maç boyunca PSG topla daha fazla oynayan taraftı. Garanti hızlı hücum şanslarını değerlendirmek dışında diğer bütün hücumları set hücumu olarak kurguladılar. Saint-Etienne savunması alanları kapatabilmesine rağmen yorgunlukla beraber boş alanlar bıraktılar ve bireysel hatalar yaptılar.

PSG’de en çok kendi aralarında pas yapan 3’lünün Veratti-Draxler(29) ve Veratti-Rabiot(28) olması da, merkezden hücum deneme isteklerini gösteriyor.

 

Thomas Tuchel, Mbappe ve Neymar’ın yokluğunda, daha çok merkez hücumlarını tercih etmiş olabilir. Gol dışında fazla bir tehlike yaratamadılar ve yine skorları kanatlardan gelen pozisyonlardan buldular.

Saint-Etienne 1-2 pozisyon dışında varlık gösteremedi. Dönen topları toplayarak, hızlı hücumlarla pozisyon aradılar ama ceza sahası içerisinde etkili olamadılar. Ceza sahası içerisinden 3 şut çektiler ancak kaleyi bulan şut olmadı.

Oyun sistemi seken topları toplayıp hızlı hücum etmek olan bir takımın rakip sahada bu kadar az top kazanması skor üretememede temel neden olur. Kazanılan topların kendi sahalarında olması hücuma uzun paslarla çıkabilmek anlamına geliyor ancak bu da PSG savunmasının sonlandırmakta zorlanmadığı bir oyun modeli.

PSG, rakip sahada daha çok boş top kazandı ve bunları genelde set oyununa çevirerek kullandı. Hızlı hücum denemelerini nadiren de olsa kullandılar ancak, topla oynayıp yerleşik savunmaya karşı hücum etmeyi tercih ettiler.

PSG 33 anahtar pas denemesinde 19 başarı(%58) sağladı. Bunların da neredeyse yarısı merkezden geldi.

 

Skoru değiştirememesine rağmen oyunun kopmasını sağlayan ilk golün kıvılcımını yaktı. 90 dakika boyunca, 78 aksiyonda 76 başarılı hamle yaptı. Hücuma çıkışlarda %97 pas isabeti yakaladı. 71. dakikada, altı pasa gelen ortada yaptığı hamle ,savunma oyuncularına örnek olarak gösterilebilir. T.Silva yine harika bir 90 dakika çıkartarak PSG’nin en iyilerinden oldu.

PSG, Liverpool maçı öncesi kendi liginde kayıp yaşamadı. Thomas Tuchel’in çıkarttığı kadroyu görünce, Salı günkü maçı düşündüğünü herkes gördü. Saint-Etienne 3 maçlık beraberlik serisinin arkasından sezonun ilk kaybını yaşadı. Ligin favorisi, göze hoş gelmeye çalışan ancak bireysel yeteneklerin ön plana çıktığı oyun anlayışıyla, yoluna kayıpsız devam ediyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş