Analiz | Rizespor 3-0 Fenerbahçe

Rizespor ve Fenerbahçe, ligin 7. haftasında karşı karşıya geldiler. Fenerbahçe’nin etkin olamadığı karşılaşmayı Rizespor 3-0 kazandı ve bu sezon ligdeki ilk galibiyetini aldı. Fenerbahçe tarafında skor düşünüldüğünde çok fazla mazeret üretilecek bir durum yok. Ben de veriler doğrultusunda maçı değerlendirmeye çalışacağım.

Ortalama topla buluşma

Rizespor’da Musa (35), Aminu (50) ve Boldrin’in (10) ortalama olarak Fenerbahçe yarı alanında topla buluştuğunu görüyoruz. Bu durum benim, Fenerbahçe’nin rakip 1. ve hatta 2. bölgesinde dahi baskı yapmakta zorlandığı görüşümü doğrular nitelikte. Etkili, baskın oynayan bir Fenerbahçe’nin Rizespor’un bu kilit oyuncularını kendi kalesine bu kadar yakın topla buluşturmaması gerekirdi.

Fenerbahçe, direnç gösteremiyor, rakibini hataya zorlayamıyor, baskı kurmakta zorlanıyor. Özellikle 15-45. dakikalardaki %63’e %27’lik “absürd” ikili mücadele dengesizliği bu durumu biraz olsun açıklayabilir. Bu durum, maçın ikinci yarı genelinde de %56’ya %44 Rizespor lehine olarak devam etti.

Mücadele konusunda biraz daha detaya ineyim; pas arası sayılarında Rizespor’un 45’e 42’lik, sahipsiz topları kazanmada da yine 53’e 47’lik Rizespor üstünlüğünü gözüküyor. Top kayıplarında ise Rizespor 60 top kaybı ile, Fenerbahçe ise 62 top kaybı ile oynadı. Belki bazı rakamlar çok fark yaratmayacak gibi gözükse de Fenerbahçe bu tarz maçları kazanmak istiyorsa, bu verilerin  hemen hepsinde bırakın geride olmayı, ciddi farklar yaratması beklenir.

Bu mücadele eksikliği aslında daha ilk golde kendisini çok net olarak gösterdi. Fenerbahçe sol kanatta 3’lü sıkıştırmaya gidiyor. O kadar öylesine ve zayıf bir sıkıştırma yapılıyor ki, bunu yapmak yerine tek kişi karşılasa (arkasındaki Aatıf), ve Topal -Jailson orta alandaki alan savunmasına devam etseler – belki bir tanesi kademe anlayışı ile Aatıf’a yaklaşabilir-, Ayew müdahale etmek için orta alana kaymak zorunda kalmayacak, ve sol kanatta da Şener, kademesiz, iki kişi ile baş başa kalmamış olacak.

Rizespor, en temel atak kombinasyonlarından birini yapıyor, topu hızlıca diğer kanada aktarıyor. Sonrasında Mehmet Uslu – ortalama pozisyonlarda ne kadar ileri çıkmadığına bakabilirsiniz- antrenmanlarda bile olamayacak kadar rahat, ölçerek biçerek ortasını yapıyor. Fenerbahçe, sorunu oyuncu bazında aramamalı, tabiki teknik gücü yüksek, fiziki direnci fazla, mental olarak güçlü oyuncular ile bu problemleri minimuma indirebilirsiniz, ancak bu oyuncu grubu ile de bundan çok daha fazlası yapılmalı.

Fenerbahçe, dominant olamadığı bu maçta dahi maçı bu skorla bitirmeyebilirdi. Bana kalırsa mental ve fiziki problemler (bu fiziki problemlerin içinde takımın sahaya sağlıklı yayılamaması problemi de var) esas çözülmesi gereken sorunlar. Çünkü Fenerbahçe yine %86 pas isabeti ile oynadı -hayır, hepsi yana değil, şöyle ki; rakibinden daha fazla anahtar pas attı (10-11), 3. bölgeye daha fazla top attı (188, %75 başarı- 222, %77 başarı), ceza sahasına rakibinden daha fazla girdi (12-20).  Fenerbahçe sezon başından beri ( hatta geçen sezon başı da böyleydi) kırılma anlarında kaybediyor. Bunu hem oynanacak doğru oyunla, hem de mental olarak maça hazırlıkla atlatması gerekenler ise oyuncularla birlikte belki de daha çok teknik ekip.

Her ortamda , esas sorunun bireysel oyuncu bazlı olmadığını belirtmeye çalışıyorum. ancak tabi zaman zaman bazı maçlardaki çok bariz sıkıntılar, o takımın hele ki sıkıntılı bir dönemdeyken başına işler açabiliyor.

Roman,bu maçta ikili mücadele kazanma oranı %28. Ortalaması %60’ların üzerinde onu belirtmem lazım. Keza yine jailson’un bu maçta ikili mücadele kazanma oranı %38. Topal, yine %50 ile bu iki oyuncudan ayrışsa da o da düşük bir yüzde.

Burada sürpriz bir isim dikkatimi çekti. evet karşılaşmayı izlerken fark ediliyordu ancak rakamlara vurunca şaşırdım; Benzia, %74 ile takımın en yüksek ikili mücadele kazanan ismi oldu.

Fenerbahçe’de Topal ve Jailson toplam 7 pas arası yaparken, Rizespor’da Tarık ve Aminu toplam 12 pas arası yaptı. Topal – Jailson ikilisi toplam 8 top kazanırken, Tarık ve Aminu ikilisi 12 top kazanmış. Direnç.

Sonuç

Rizespor için çok önemli bir 3 puan oldu. Okan hoca ile bir çıkışa geçmeleri muhtemel.

Fenerbahçe’de ise işler daha da arap saçına dönüştü. Hafta için oynanacak Avrupa Ligi maçı ve haftasonu oynanacak Başakşehir maçı sonrası bazı şeyler netleşecektir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş