Analiz | Roma 3-0 Lazio

Serie A’nın tartışmasız en büyük derbisi olan Derby della Capitale’de Roma kendi evinde ezeli rakibini ağırladı. Tribünlerinde maç kadar hareketli ve şölen halinde geçtiği karşılaşmada Jose Mourinho’nun öğrencileri 3 puanı 3 golle aldı. Atalanta ile birlikte Avrupa kupalarına katılmak için sıkı bir yarış halinde olan iki başkent temsilcinden  Roma, bu net galibiyetle Avrupa yolunda büyük bir avantaj sağladı. Tammy Abraham’ın yıldızlaştığı karşılaşmanın detayları bu yazımızda inceleyeceğiz.

Maçı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Jose Mourinho üçlü savunma hattını tercih ederken geri hattını Mancini – Smalling – Ibanez ile oluşturdu. Savunma önü Sergio Oliveira ve Cristane ikilisine bırakılırken kanat bekleri pozisyonlarını Zalewski ve Karsdorp doldurdu. En uçta duble yapan Tammy Abraham oynarken onun hemen arkasında Mkhitaryan ve Pellegrini ile ev sahibi hücum aksiyonlarını şekillendirdi.

Sarri ise herzamanki gibi 4-3-3 dizilişini tercih ederken tandemi Acerbi – Luiz Felipe hattından oluşturdu. Beklerde tercih Marusic ve Hysaj’dan yana kullanılırken savunma önünde tek pivot Lucas Leiva oldu. Merkez orta saha Milinkovic Savic ve Luis Alberto ile doldurulurken hücumun kanatları Pedro ve Felipe Anderson’a emanet edildi. İleride ise günün etkisiz ismi Immobile tek forvet olarak forma şansı buldu.

Roma’nın merkezi kapatma planı

Roma sahaya 3-4-2-1 şeklinde yayılırken rakibi karşılamada genelde ön hat rakibe göre 2+1 şeklinde merkezde konumlandı. Görselde görüldüğü gibi Lazio 2-3-1 şeklinde stoperlere bekler ve tek pivot ile pas opsiyonu olurken Jose buna karşı bekleri boş bırakıp stoperlerin merkeze olacak pas açılarını kapatarak karşılık vermeyi tercih etti. Bu şekilde rakip sürekli bekler üzerinden oyun kurmaya mecbur bırakıldı. Buna karşı da Jose Mourinho’nun çizgilerde kurduğu tuzak baskılar vardı.

Yukarıdaki kısa sekansta Roma’nın rakibe uyguladığı baskı planı daha net görülüyor. Bekler açık şekilde demarke bırakılırken merkez orta sahalar ve stoperler sıkı şekilde marke ediliyor. Lazio mecburen çizgiye doğru oyunu yönlendirdiğinde ise kanat bekler tempolu şekilde agresif bir baskı başlatıyor. Bu anda uçtaki ikili stoperleri kapatıp dar alanda bire bir eşleşmeler oluşturuluyor. Bu sayede rakibe pas opsiyonu bırakılmayıp riskli bir tercih yapmaya ve top kaybına rakibi zorluyorlar. Bu anlayışı disiplinli şekilde sahaya yansıtan ev sahibi rakibinin sağlıklı oyun geliştirmesine izin vermedi.

Rakibin pas bağlantısını bozmak adına sahada uygulanan başarının sırrından bir diğeri ise agresifliğin yüksek seviyede uygulanmasıydı. Yukarıda görüldüğü gibi Sarri’nin öğrencileri ne zaman dikine pas yapsa, sürekli arkalarından Romalı oyuncular agresif ve sıkı markaj uyguladılar. Bu sayede Lazio dikey paslara karşılık topla birlikte dönüş yapamadı mecburen tek pasla geriye doğru oynamak zorunda kaldılar. Lazio’nun en etkin olduğu bu dikine tiki taka denen Sarribal’a karşı Jose Mourinho’nun akılcı çözümü derbi galibiyetini getiren baş etmenlerdendi.

Sarri’nin takımı meşhur tek paslar ve etkin üçgenlerle rakip yarı sahada tehlikeler yarattığını yıllardan beri biz futbol severlere izletti. Jose Mourinho rakibin bu etkin silahın karşın merkezi çok sıkı şekilde kapattı. Yukarıda görüldüğü gibi etkin bağlantı paslarını maç boyunca konuk ekip çok az yapabildi. Ev sahibi skoru da erken eline alınca orta blokta rakibini yüksek konsantrasyonda karşılayıp geçişlerde rakip kaleye gitmeyi tercih etti.

Roma üçlü savunma yapısıyla çıksa da toplu oyunda Mancini sağ bek gibi çizgiye açıldı. Görseldeki gibi geriden oyun kurarken 2-3-2 şeklinde ev sahibi sahaya yayıldı. Sarri’nin takımı 4-4-2 şeklinde rakibi karşıladı. Geriden oyun kurma konusunda ev sahibinin çok olumlu işler yaptığını söylemek doğru olmaz. Ancak ilk dakikada gelen gol ile zaten topa sahip olmak zorunda kalan taraf konuk ekip oldu. Ev sahibi ekip %34,2 topa sahip olma oranı ile maçı tamamladı. Ancak geriden oyun kurarken Roma’nın yine baskı altında basit hatalar yaptığını bu karşılaşmada da gördük. Aşağıdaki sekanslarda olduğu gibi rakibe basit hatalarla tehlike yaratma şansı verildi.

Tammy Abraham’ın bağlantı oyunu

Tammy Abraham duble yaptığı karşılaşmada bağlantı rolünde takımın hücum aksiyonlarında kilit rol oynadı. Roma maç boyunca kanat bekleri ile oyunu genişletip hızlı atak yönü değişimleri gerçekleştirdi. Bunu yaparken de derine inen Tammy Abraham hem rakip savunma yapısını ve dengesini bozdu hem de başarılı bağlantı paslarıyla atak gelişimine çok önemli katkılarda bulundu.

Bu skora katkı sağlayan bir diğer etkende Lazio’nun savunma zaaflarıydı. Sarri toplu oyunda ve pas organizasyonlarında bir çok futbol adamını etkilemiş bir isim. Ancak savunma konusunda takımlarının yaşadıkları probleme bir türlü çözüm bulamadı. Yukarıda ikinci atılan golü incelendiğinde merkezde kalabalık durulmasına rağmen agresif aksiyon gösterilmediği için ev sahibi kolayca oyunu boş alana yığabildi. Sol kanatta başlayan atak merkezde bir kaç bağlantı pası sonunda sağ kanattaki boş koridora aktarılıyor. Devamında ise ceza sahasında 5’e 3 sayısal üstünlüğe rağmen tüm oyuncular topa odaklandığı için arka direkte kendi unutturan Tammy Abraham kendisinin ve takımının ikinci golünü kaydetti.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.