Analiz | Roma 4-2 Liverpool

Çarşamba günkü maçta Liverpool Roma deplasmanına çıktı. İngiltere’de 5-2 kazandığı maçı deplasmanda 4-2 kaybetti ve finalde Real Madrid’in rakibi oldu. Roma’nın gollerini Milner(k.k), Dzeko ve Nainggolan (x2) attı. Liverpool’un golleri ise Mane ve Wijnaldum’dan geldi.

Ortalama Pozisyonlar ve Kadrolar

Liverpool’da sakat olan Oxlade-Chamberlain’in yerine Wijnaldum oynadı. Roma’da ise sakat Strootman yerine Pellegrini, Cengiz yerine Schick ve sistem değişikliğinden dolayı Juan yerine de Shaarawy oyundaydı. Roma deplasmandaki maçta Barcelona’ya karşı çıktığı gibi 3-5-2 çıkmıştı ancak savunma hattının orta saha çizgisine yakın şekilde önde kurulması -hatta bazı pozisyonlarda tüm hatlarıyla rakip sahaya geçtiler- ve özellikle Juan’ın yavaş olmasından dolayı savunma arkasına atılan toplarda sıkıntı yaşamıştı.  Ancak bu maçta Di Francesco sistem değişikliğine giderek Serie A’da da kullandığı klasik sistemi 4-3-3’e geri döndü. Hücumlarda bekleri Kolarov ve Florenzi ileri çıkınca De Rossi’nin biraz daha geri geldiğini gördük. Böylelikle Salah, Mane ve Firmino üçlüsüne bir eksik yakalanmamayı amaçladığını söyleyebiliriz.

İçeride vs Dışarda

Liverpool’un ilk maçtaki performansına göre biraz skor avantajını koruma biraz da hafta sonu oynayacakları lig maçına yorulmamak için biraz vites düşürdüğünü söyleyebiliriz. Bunun en göze çarpan sonucu Liverpool’un her maçında alıştığımız şok presleri bu maçta hemen hemen hiç yapmadığını gördük.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soldaki grafikte ilk maçtaki topla oynama yüzlerini görüyoruz. Maçın ilk ve son 15 dakikalık bölümleri hariç Roma’nın topa sahip olmada üstünlüğünü koyamadığını görüyoruz. Sağdaki grafiğe bakınca ise Roma’nın 60-75 dakikaları arası hariç topa  sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıca Roma’nın ilk maça göre ikinci maçta topun ayakta kalma sürelerinin arttığını görüyoruz. Bunun sebebi Liverpool’un yoğun presini yapmamasından kaynaklanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roma’nın topla oynamasının bir diğer sonucu takımların yaptığı pas sayısına da etki etti. Roma özelinde bakacak olursak ilk maçta 5 isabetli anahtar pas atarken ikinci maçta tam olarak 19 isabetli anahtar pas attı. Her iki maçta da kanatları kullanmak isteyen Roma ceza sahasına açtığı 16 ortanın 3’ü hedefi bulurken ikinci maçta ise açtığı 26 ortanın 11’i hedefi buldu. İlk maçta ileriye doğru 118 isabetli pas atan Roma ikinci maçta bu sayıyı 137’ye çıkardı. Liverpool’un hatları arasındaki mesafe oldukça fazlaydı. Roma hatlar arasında topla buluşunca Liverpool reaksiyon vermekte geç kaldı.  Roma’nın pas istatistiklerinin bu kadar fazla artmasının sebeplerinden biri de bu diyebiliriz.

Yukarıdaki görsel Roma’nın en çok yaptığı pas kombinasyonlarını gösteriyor. İlk maçta en çok pas alan oyunculardan biri De Rossi bu maçta pas almada sıkıntı yaşadı. Firmino’nun De Rossi’ye gelecek pas yollarını etkili bir şekilde kapatmasından dolayı Roma merkezden oyun kurmakta zorlanınca Nainggolan’ın geriye gelerek top aldığını görüyoruz. İlk maçta Roma merkez oyuncularına adam adama markaj yapan Liverpool bu maçta buna başvurmayınca Nainggolan’ın zorlanmadığını söyleyebiliriz.

İlk yarıda oyun üstünlüğünü alan Roma bu üstünlüğünü şutlarda gösteremedi. İlk yarı çektiği 8 şutun hiçbiri de kaleyi bulmayan da Roma da ikinci yarı tam 7 şutunun kaleye isabet ettiğini görüyoruz ve ayrıca belirtmek gerekir ki bu şutların 6 tanesi ceza sahası içerisinden geldi. İlk maçtaki analiz yazımda da bahsettiğim gibi Roma ilk maçta Liverpool ceza sahasında çoğalamıyordu ve Liverpool’un dar, kompakt savunmasına karşılı etkili olamamıştı. İkinci maçta ikinci yarı ileri üçlüsü ile birlikte Pellegrini ve Nainggolan’ı da ceza sahası içerisine sokan Roma bu duruma çözüm buldu.

Maçın Adamı

Maçtan sonra hem İngiliz hem de İtalyan basınına baktığımda herkes maçın adamı için farklı bir isim söylüyordu. Bence maçın adamı açık ara  Aleksandar Kolarov oldu.

Üçüncü golün asistini yapan Kolarov 4 anahtar pasın hepsinde hedefi buldu. Yukarıdaki Roma’nın pas kombinasyonları haritasına baktığımız zaman Shaarawy’e 21 kere pas attığıını görüyoruz. Shaarawy’nin savunma arkasına sarkmasında en büyük etkenin Kolarov olduğunu söyleyebiliriz. Savunmada 6 kere topu kazanan Sırp oyuncu oyunun iki yönüne de etki etti.