Analiz | Saint-Etienne 2-0 Monaco

Saint-Etienne, geçen hafta PSG mağlubiyetinden sonra, haftanın açılış maçında Monaco’yu 2 golle geçerek iyi gidişatını devam ettirdi. Monaco ise hafta içerisindeki A.Madrid mağlubiyetinden sonra, kendi liginde de yenildi. İlk 8 hafta sonunda Monaco, tarihinin en kötü sezon başlangıcını yaptı! Maçın detaylarına InStat verileriyle inceleyelim.

Ortalama Pozisyonlar

Saint-Etienne sezon başından itibaren alışkanlık haline getirdiği kısa pas oyunlarını iyi yaptı ve defans arkasına yapılan koşuları iyi değerlendirdi. Özellikle Monaco orta sahasında kaptıkları topları pas yaparak 3. bölgeye getirmeye çalıştılar. Takım olarak sahanın her bölgesinde kalabalık kalabildiler. Monaco ise orta sahada kaptırdıkları toplar yüzünden geri dönüşlerde çok fazla yoruldular. Özellikle ilk yarının sonları ve 60. dakikadan sonra bariz şekilde geri dönüşlerde yavaşladılar ve pozisyon verdiler.

Topla Oynamalarİki takım da maçın bazı bölümlerinde topla daha fazla oynadı. Saint-Etienne 2. golü bulduktan sonra topu daha fazla Monaco’ya bıraktı ve hızlı hücumlarla pozisyon aradı. Monaco bu bölümlerde ceza sahası içerisinde pozisyonlar buldu ancak skor üretemedi. Monaco adına çekilen 19 şutun 8 tanesi, Falco ve Diop ikilisinden geldi. Falcao 4 şutta 1 isabet yakalarken 1 kere de direğe takıldı.

Doğru zamanda baskı!

Saint-Etienne’li oyuncular, yazının başında söylediğim gibi doğru zamanda baskı uygulayarak kaptıkları topları hücuma pas yaparak taşıdılar. Bu pozisyonların 4’ünde Monaco kalesinde tehlike yaratabildiler.

Monaco orta saha oyuncuları ve hücumcularının hepsi sezon ortalamalarının üzerinde top kayıpları yaptılar. Bu da hücuma kaliteli pas aktarma yüzdelerini düşürdü. Buna rağmen rakip kale önünde pozisyonlar buldular ama değerlendiremediler.

Anahtar PaslarSaint-Etienne 2. bölgeye geçtikleri andan itibaren defans arkasına sarkmaya çalışan Salibur ve Khazri’yi topla buluşturmak istedi. İlk gol de, buna benzer bir defans arkasına atılan yüksek toptan geldi.

Monaco ilk yarıda anahtar paslarda başarı sağlayamadı. 2. yarıyla birlikte topla daha çok oynayabildiler ve sağ kanattan yoğun anahtar paslar denediler. Forvet hattının beceriksizliği Monaco’nun skor üretememesine neden oldu.

Kilit Oyuncular Ruffier iyi bir maç çıkardı. Kalesine isabet eden 7 şutu kurtardı. 90 dakika boyunca eliyle hiç oyun kurmayan Ruffier 3. bölgeye attığı uzun paslarda %64 pas isabeti yakaladı.

 

Khazri 2 golle maçın skorunu belirleyen oyuncuydu. Akan oyun içerisinde çok fazla gözükmedi. 9 ikili mücadelenin sadece 2 tanesini kazanabildi. 2. golden sonra darbesiz bir kas sakatlığı yaşayarak oyundan çıktı. 3 tane şutunun 2 tanesini kaleyi buldu ve tabelayı değiştirdi.

Diop 3. bölgedeki aksiyonlarında %45 başarı sağladı. Kaleye yaklaştıkça başarılı aksiyon sayısı bir hayli düşük kaldı. Monaco’nun hücumda başarı sağlayamamasının nedenlerinden bir tanesi de buydu.

Son Söz

Sezon öncesinde bir çok etkili ismini elden çıkartan Monaco sezona tarihinin en kötü başlangıcı yaparak girdi. Saint-Etienne ise 8 hafta sonunda 15 puanla PSG’nin arkasında 2. sırada.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş