Analiz | Schalke 04 1-2 Borussia Dortmund

Cumartesi günü Schalke 04 ile Borussia Dortmund karşı karşıya geldi. Borussia Dortmund karşılaşmayı Delaney ve Sancho’nun golleriyle 2-1 kazandı. Schalke 04’ün tek golünü ise penaltıdan Caligiuri attı.

Ortalama pozisyonlar

Ortalama pozisyonlara baktığımız zaman iki takımın da savunma oyuncularının ve merkezdeki oyuncularının hemen hemen aynı pozisyonda konumlandığını görüyoruz. Bu durumun sebebi aslında her iki takımın da rakibini 2.bölgede karşılaması ve rakibinin merkezdeki oyuncularının top almasını engellemeye çalışması. Bu yüzden Her iki takımın da oyuncuları topu almak için daha da derine gelince benzer görüntüler oluştu.

Borussia Dortmund hızlı hücumlarla topu ilerideki 4 oyuncusuyla buluşturup hızlı atağa çıkmaya çalıştığı için ilerideki 4 oyuncusunun daha ileride konumlandığını söyleyebiliriz. Schalke 04 ise maç içinde sürekli oyuncular kendi aralarında yer değiştirdiği için ortalama pozisyonlara bakarak yorum yapmak doğru olmayacaktır.

İlk yarı

Schalke 04 Hoffenheim maçındaki taktiksel anlayışın aynısıyla oynadı. Hücumda ve savunmada 4 merkez orta saha oyunculu 4-4-2 ile sahadaydı. Savunmada rakibini ikinci bölgede karşılayan Schalke 04’te geçtiğimiz hafta Rudy ile birebir oynayan Bentaleb bu karşılaşmada Witsel ile birebir oynayarak onun merkezdeki pas opsiyonu olmasına engel olmaya çalıştı.

Borussia Dortmund ise hücumda 4-2-3-1 dizilişiyle oynarken savunmada Reus’un Alcacer’in yanına gelmesiyle 4-4-2 dizilişi ile rakibini genelde 2. bölgede karşıladı.

Her iki takımın da savunmadaki ilk anlayışı ortalama pozisyonlar bölümünde de bahsettiğim gibi merkezdeki oyuncuların top almasını engellemek oldu.

Yukarıdaki görsel Schalke 04’ün en çok yaptığı pas kombinasyonlarını gösteriyor. Schalke 04 Rudy derine gelmesine rağmen topu Rudy ile buluşturamayınca derinden oyun kurarken ilk tercihi Oczipka oldu. Oczipka ise aldığı topların çoğunu Harit ile buluşturarak topu tekrar merkeze taşıdılar.

Borussia Dortmund ise derinden oyun kurarken topu merkez oyuncuları ile buluşturamayınca ilk tercihi Hakimi oldu. Bunun yanında maçın genelinde Witsel’in Bentaleb’in baskısından çıkıp savunmaların arasına girerek top aldığını da gördük. Durum böyle olduğu zaman Bentaleb merkezde Delaney ile birebir oynadı ve onun merkezde pas opsiyonu olmasını engellemeye çalıştı.

Schalke 04 Borussia Dortmund’un kapanmasını savunma arkasına atılan toplarla geçmeye çalıştı. Santraforlardan biri stoperlerden birini öne doğru çekiyor diğer santrafor ise öne gelen stoperin arkasında bıraktığı boşluğu değerlendirmeye çalışıyor.

Borussia Dortmund merkezden geçit vermeyince Schalke 04’ün oyunu genişletmekte sıkıntı yaşadığını söyleyebiliriz. Aslında kanat orjinli merkez oyuncuları Harit ve Schöpf ile bunu denemesini beklediğim Schalke 04 bu yola başvurmadı ve merkezden rakibini açmaya çalıştı ama bunda başarılı olamadı.

Schalke 04’ün savunmayla ilgili yaptığı hatalardan biri rakip kenarlarda geldiği zaman adam paylaşımını yapamadılar. Bek ve merkez oyuncusunun birlikte yaptıkları şok preslerde bek oyuncularının arkasında verdiği boşlukları iyi değerlendiren Borussia Dortmund ikinci golü de Schalke 04’ün bekinin arkasında verdiği boşluktan geldi.

Schalke 04’ün savunmada yaptığı hatalardan diğeri ise rakibi kanattan gelmesini engellemek için kanadını kapatmak isterken merkezde ciddi boşluklar verdi. Yukarıdaki görselde kenarda şok presin geç kalmasıyla derine gelen Reus topla buluşuyor ve merkezde açık veren Schalke 04 ona da baskı da gecikince Reus topu Alcacer ile buluşturuyor ve Borussia Dortmund pozisyonu şut ile sonuçlandırıyor.

Schalke 04 aynı anlayışı Hoffenheim maçınca da yapmıştı ve başarılı olmuştu. Ancak belirtmek gerekirse Hoffenheim merkezden atak eden ve kenarlarda sadece kanat bekleri olan bir takım olduğu için bu anlayışın başarılı olduğunu söylemek mümkün. Borussia Dortmund’da ise hem bek oyuncuları hem de kenar oyuncuları kenardan hücum etmeye çalışınca hem adam paylaşımında sıkıntı yaşadılar hem de kenardaki zaafiyeti çözmek isterken merkezde açık verdiler.

Yukarıdaki görsel takımların şutla sonuçlanan ataklarını göstermektedir. Schalke 04’ün akan oyunda şutla biten sadece 2 tane atağı var. Duran toplardan gelen 3 şutun 2’si kornerden gelirken 1 şut ise penaltıdan atılan gol. Borussia Dortmund ise akan oyunda 7 kere topu kaleye gönderdi.

Schalke 04 ataklarını geçen hafta olduğu gibi çoğunlukla Caligiuri’nin kanadından gerçekleştirmeye çalışsa da akan oyundaki iki şutunun birini sol kanattan başlayan atakta birini ise merkezden başlayan atak sonucu gerçekleştirdi. Borussia Dortmund ise hem kanatları hem de merkezi etkili kullandı.

Schalke 04 hücumda yaşadığı sıkıntıları yukarıdaki görselde de görebiliriz. Borussia Dortmund üçüncü bölgeye 43 kere girerken Schalke 04 ise sadece 29 kere girebildi. Ayrıca Schalke 04 11 kere ceza sahasına içine girse de Borussia Dormund 10 kere ceza sahasına girmiş olmasına rağmen ceza sahası etkinliğini  Schalke 04’ten daha iyi değerlendirdi.

İlk yarı ile ilgili bahsetmek istediğim son husus ise 37. dakikada sakatlanan Burgstaller’in yerine santrafor olarak sol bek Mendyl girdi ve 77. dakikaya kadar santrafor olarak oynadı ve bu sürede hem savunmada hem de hücumda tamamen yetersiz bir performans sergiledi.

İkinci yarı

İki takımın da sorunlarından birisinden daha bahsetmek gerekirse kendi yarı sahasında yaptıkları top kayıpları. Her iki takım da kendi yarı sahasında 16 top kaybettiler. Schalke 04’ün toplam top kaybı 67’yken Borussia Dortmund’un ise 75.

İkinci yarı ile bahsetmek istediğim ilk husus Schalke 04’ün oyuncu değişiklikleri. Bentaleb’in yerine giren Suat Serdar sol merkeze geçince Harit ofansif orta saha pozisyonuna geldi. Konoplyanka’nın oyuna girmesiyle Mendyl orjin mevkisi olan sol beke geçti. Ama oyuncu değişiklikleriyle ilgili asıl bahsetmek istediğim şey Schalke 04’ün işlemeyen hücum organizasyonlarına çözüm olarak hiç bir şey yapmaması. Maça başladığı hücum anlayışıyla maçı sonlandıran Schalke 04 maçın başından sonuna kadar hücum anlamında etkisiz bir oyun ortaya koydu.

Borussia Dortmund’un da Schalke 04 gibi maça başladığı hücum anlayışıyla maçı sonlandırdığını söyleyebiliriz. Ancak Schalke 04’ten farklı onların hücum anlayışı daha işlevsel olsa da onlar da maçın birçok bölümünde Schalke 04 savunmasını açmakta zorlandılar.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş