Analiz | Sivasspor 1-1 Fenerbahçe

Süper Lig’in 20’inci haftasında deplasmanda Sivasspor ile karşı karşıya gelen Fenerbahçe’nin beş maçlık galibiyet serisi Sivas’ta son buldu. İki takımın hem skor hem de oyun anlamında birbirine üstünlük kuramadığı ve oldukça dengede bir 90 dakikaya sahne olan mücadeleyi iş ortağımız Metrica Sports‘un Play uygulaması ile inceleyeceğiz.

Ortalama pozisyonlar

Fenerbahçe’nin sezon başından beri sıklıkla olduğu gibi yine 4-2-3-1 ağırlıklı oynadığı maçta Ozan Tufan’ın yokluğunda orta sahada Gustavo’nun partneri Mert Hakan Yandaş oldu. Rıza Çalımbay’ın 4-1-4-1 ile sahaya sürdüğü Sivasspor’da ise savunmanın önünde Claudemir görev yaptı.

İlk yarı

Fenerbahçe’nin sezonun ilk haftasından bu yana yaşadığı problemlerden birinin yansımasını Sivas’ta henüz maçın ilk saniyelerinde gördük. Santradan geriye oynanan topla birlikte beş oyuncuyla önde baskı yapan Sivasspor, Sadık’un uzun vurmasına neden oluyor.

Top Sadık’a gelirken, Altay boş alana hareketlense Fenerbahçe bu pozisyonda pas yaparak bu baskıyı belki kırabilir ancak takımın bu ve benzeri pozisyonlarda sezonun ilk haftalarından bu yana uzun vurmayı tercih etmesi dikkat çekiyor. Fenerbahçe’nin maç boyunca yaptığı 32 uzun pasın çok büyük bir bölümünün kendi yarı sahasından atılması da bu görüntüyü destekliyor.

21’inci dakikada gerçekleşen bir başka pozisyonda Fenerbahçe’de bu defa Tisserand’ın sakatlığının ardından oyuna giren Lemos Sivasspor baskısı karşısında topu boş alana aktarmak yerine ileriye uzun oynamayı tercihe diyor ve atılan bu top Sivassporlu oyuncularda kalıyor.

Fenerbahçe’nin Sivasspor maçındaki stoperleri Sadık, Tisserand, Lemos ve kaleci ltay’ın uzun pas tercihinde bulunduğu noktalar

Maç boyunca 501 pas yapan Fenerbahçeli oyuncular bu pasların 32’sini uzun kullanırken ortalama her 15 pasta 1 defa uzun pası tercih etti. Uzun pasların Fenerbahçe’nin oyunundaki yeri geçtiğimiz haftalarda bu maça oranla daha fazlaydı.

Fenerbahçe geride kalan iki haftada maçlarını kazanırken takımın rakip ceza sahasında topla en fazla buluşan oyuncusu Nazım Sangare olmuştu. Caner’in de maça yedek kulübesinde başlamasıyla birlikte Sivas’ta beklerinden istediği hücum katkısını alamayan Erol Bulut’un takımı hem Novak’ı hem de Nazım’ı ataklara dahil etmekte zorlandı. 90 dakika sona erdiğinde Novak hiç, Nazım ise bir defa Sivasspor ceza sahasında topla buluşmuştu.

Fenerbahçe adına ilk yarıda dikkatimi çeken bir diğer detay ise stoperlerin birbirlerinin önündeki boş alanı kullanmaya yönelik paslar atmaması oldu. Bu pozisyonda Lemos topu Sadık’ın önündeki boş alanı kullanmasına yönelik bir pasla takım arkadaşına gönderse Fenerbahçe geriden net bir şekilde çıkabilirdi. Gustavo’nun da takım arkadaşına Sadık’ın önündeki boş alanı işaret ettiğini görüyoruz ama Lemos’un tercihi Pelkas oldu. Pozisyonun devamında Pelkas’ın tekrar Lemos’a döndüğü top aktarmalı bir şekilde Sadık’a geliyor ve Fenerbahçe geç de olsa topu rakip yarı alan taşıyor.

Fenerbahçe adına ilk yarıdaki problemlerden bir diğeri de yine bu sezon sıklıkla gördüğümüz bir durumdu. Sahaya oldukça geniş alanda yayılan Erol Bulut’un takımı bu nedenle topa sahip olan oyuncu boşta pas atabileceği takım arkadaşını bulmakta zorlandı. Sivasspor’un alanı iyi daraltmasının da etkisiyle geriden çıkmakta zorlanan sarı-lacivertli takımda Gustavo’nun arkadaşlarına bu konudaki uyarısı dikkat çekiyor.

Maçtaki ilk şutunu 39’uncu dakikada Gustavo’nun orta sahada kazandığı bir topun ardından kontra atakla çeken Fenerbahçe, ilk yarıda ataklarının yüzde 44’ünü sol kanattan gerçekleştirdi. Beraberlik golünü getiren penaltıyla sonuçlanan atağı da sol kanattan gerçekleştiren Fenerbahçe’de bu durum ceza sahasındaki topla buluşulan bölgelere de yansıdı. İlk yarıda penaltı vuruşu dışında rakip ceza sahasında topla buluşmalarının tamamını ceza sahasının sol tarafında gerçekleştiren Fenerbahçe’de sağ kanat ofansif anlamda oldukça işlevsiz göründü.

İkinci yarı

Fenerbahçe’nin sahadaki boş alanları kullanma konusundaki problemi ikinci yarıda da devam etti. Bu pozisyonda Gustavo’nun Sadık’a iki defa önündeki boş alanı değerlendirmesi için ısrar ettiğini görüyoruz. Pozisyonun devamında Altay, Lemos’un önünde kullanabileceği bir alan olmasına rağmen uzun vurmayı tercih ediyor.

Fenerbahçe’nin 3-1 kazandığı Ankaragücü maçında geriden oyun kurulurken sağdan Ozan’ın, soldan ise Gustavo’nun sık sık savunmayı üçlediğini görmüştük.

Bu sayede beklerini de daha önde konumlandırabilme şansı bulan Fenerbahçe, açık oyuncuları Valencia ve Thiam’ı da böylece merkeze kaydırabiliyordu.

Fenerbahçe Sivas’ta bunu çok fazla denemese de ikinci yarıda bu şekilde gelişen bir pozisyon ve Lemos’un önündeki boş alanı değerlendirmesi Erol Bulut’un takımına önemli bir gol fırsatı sundu.

Bu pozisyonda attığı pasla takımını gole yaklaştıran Pelkas, Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan Aksiyon Değeri(AD) metriğinde attığı paslarla takımını gole en fazla yaklaştıran oyunculardan biri olarak öne çıktı.

Fenerbahçe maçın son bölümünde Samatta ile önemli bir gol şansı yakalasa da bu fırsatı değerlendiremedi. Samatta’nın silik performansı aksiyon değeri metriğine de yansırken, 90 dakika oldukça az gol pozisyonuna sahne oldu.

Futbol Akademi Scouting (FAS) ekibinin hazırladığı gol olma ihtimali grafiğine göre Fenerbahçe maç boyunca yüzde 20 gol şansının üzerine çıktığı biri penaltı olmak üzere iki pozisyon yaşarken, Sivasspor ise bunu bir defa başardı.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.