Analiz | Sivasspor 2-2 Galatasaray

Pazar günü Galatasaray Sivasspor deplasmanına çıktı. Karşılaşma 2-2 berabere sonuçlandı. Sivasspor’un gollerini Hakan Arslan ve Emre Kılınç atarken Galatasaray’ın golleri ise Falcao ve Feghouli’den geldi.

Ortalama pozisyonlar ve kadrolar

Galatasaray’da sakatlığı geçen Lemina ilk 11’de sahaya çıktı. Gençlerbirliği maçında kart cezalısı olan Belhanda ve yine aynı maçta ilk 11 başlayan Taylan maça yedek başlayıp oyuna girmediler.

Ortalama pozisyonlardaki diziliş Galatasaray’ın hücum dizilişi hakkında da fikir veriyor. Lemina stoperlerin arasına girerek en arka hattı üçlerken Seri ise üçlü hattın önünde onlara pas bağlantısı oldu.

Yukarıdaki görsele baktığımız zaman da ortalama pozisyonlardaki dizilişe benzer bir diziliş görüyoruz. Marcao Lemina Donk en arkada, önlerinde Seri, Ömer Bayram ve Feghouli ise merkeze kaymış durumdalar. Ömer Bayram ve Feghouli’nin merkeze kaymasıyla kanatlarda oluşan boşluğa ise Saracchi ve Mariano geçmiş durumda. Falcao ileride görev alırken Onyekuru ise sık sık savunma arkası koşuları denedi ve ileride konumlandı.

Seri’nin en arkadaki üçlü hattın önünde pas bağlantısı olduğundan bahsetmiştim. Yukarıdaki görsel Galatasaray’ın en çok yaptığı 5 pas kombinasyonunu gösteriyor. Geçen hafta olduğu gibi bu hafta da Seri en çok yapılan 5 pas kombinasyonunun 3’ü Seri’ye ait.

Yukarıdaki pozisyonda Seri merkezdeki boşluğa gelerek Marcao’nun pasıyla topla buluşuyor.

Seri’nin oyundaki bir diğer görevi ise merkezde topu aldıktan sonra topun ikinci ve üçüncü bölgeye geçişinde rol oynamak. Yukarıdaki pozisyonun devamında Seri topu Feghouli ile buluşturup koşusuna devam ediyor. Feghouli koşu yapan Seri’ye topu gönderiyor. Bu sırada Falcao ve Onyekuru ceza sahası içerisinde 2v2 pozisyondalar.

Derinden oyun kurulumunda Seri markaj altına alındığı zaman ise Feghouli’nin merkeze gelerek pas opsiyonu olduğunu gördük. Yukarıdaki pozisyonda Marcao topu merkezde boş durumdaki Feghouli’ye gönderiyor. Feghouli ise boş alana koşu yapan Seri ile topu buluşturuyor. Seri pozisyonun devamında sağ kanatta koşu yapan Mariano’ya topu göndererek topu ikinci bölgeye taşıyor.

Seri ve Feghouli’nin oyun kurulumuna Mariano da dahil olunca Galatasaray oyun kurulumunu çoğunlukla sağ kanattan gerçekleştirdi. Yukarıdaki pozisyonda Feghouli Mariano ve Seri paslaşıyor. Paslaşma sonucu Feghouli arkadaki boşluğa koşu yapıyor. Seri ise topu Feghouli’nin koşu yoluna gönderiyor.

Yukarıdaki görsel maçtaki atak yönlerini gösteriyor. Galatasaray’ın ataklarına baktığımız zaman hemen hemen eşit dağılsa da en çok sağ atağın sağ kanattan yapıldığını görüyoruz. Buna rağmen Galatasaray’ın şutla sonuçlandırdığı ataklara baktığımız zaman sağ kanattan gerçekleştirilen ataklarda yalnızca 1 şutunun olduğunu görüyoruz.

Galatasaray’ın hücum planlarına devam edecek olursak özellikle Fenerbahçe maçında gördüğümüz planı bu maçta da gördük. Falcao’ya uzun oynanan topla Falcao merkezde topu Seri’ye indiriyor. Seri ise koşu yapan Ömer Bayram’a topu gönderiyor. Pozisyonun gelişiminden kaynaklı Ömer Bayram’ın koşusunu görüyoruz ama bu planın en temel oyuncusu ise tabiki Onyekuru.

Onyekuru’nun ilk 11 başlamasından beri Galatasaray hücumlarının değişmezi özellikle geçiş hücumu oyunlarında Onyekuru’nun savunma arkasına yaptığı koşular. Bu maçta da bunu gördük. Yukarıdaki pozisyonda Saracchi ve Onyekuru 2v2 pozisyondayken Onyekuru savunma arkasına koşu yapıyor. Feghouli ise Onyekuru’nun koşu yoluna topu gönderiyor.

Galatasaray’ın derinden oyun kurulumunu ve geçiş hücumunda nasıl bir yol izlediğinden bahsettim. Oyunun genelinde Galatasaray hem derinden oyun kurulumunda hem de geçiş hücumunda gayet iyi bir oyun ortaya koydu. Bu iyi oyunu da üçüncü bölgede devam ettirdiğini söylemek mümkün. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi Galatasaray üçüncü bölgede rakibiyle eşit sayıda eşleşmeye yada rakibinden bir kişi fazla olmaya çalışıyor.

Yukarıdaki pozisyona baktığımız zaman Seri orta pozisyonuna geldiğinde Ömer Bayram Onyekuru ve Falcao’nun ceza sahasına girerken Sivassporlu oyuncularla 3v3 pozisyonunda olduğunu görüyoruz.

Galatasaray’ın attığı ikinci gole de baktığımız zaman da yukarıda bahsettiğim durumun gerçekleştiğini görüyoruz. Donk orta pozisyonu aldığında Falcao ve Feghouli’nin ceza sahasına doğru koşuları var. Bu sırada Onyekuru ise ceza sahası dışında boş pozisyonda. Galatasaray gol pozisyonu öncesinde rakibinden bir kişi fazla 3v2 eşleşince pozisyonun da devamında gol geldi ve 2-1 öne geçti.

Savunmada Galatasaray

Galatasaray hücumda olduğu gibi savunmada da çok iyi bir görüntü sergiledi. Maçın ilk 15 dakikasında Sivasspor’un oyunda daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölümde savunmada yaptığı tek hata sonucu Galatasaray kalesinde golü gördü. Gol pozisyonuna baktığımız zaman Hakan Arslan’ın ceza sahası içerisinde boş pozisyonda olduğunu görüyoruz. Fatih Aksoy topu boş pozisyondaki Hakan Arslan’a gönderiyor. Hakan da takımını 1-0 öne geçiriyor.

Yukarıdaki pozisyonda Emre Kılınç Saracchi’nin arkasında bıraktığı pozisyona koşu yapıyor. Yatabare Emre Kılınç’ın koşu yoluna topu gönderiyor. Emre Kılınç’ın şutunu Muslera çıkarıyor. Lemina’nın da oyundan çıkmasıyla birlikte Galatasaray merkezde daha fazla açık verdi ve yukarıdaki pozisyona benzer birçok pozisyon yaşadı. Tabi bunda Ömer Bayram’ın da çıkmasının etkisi var. Emre Akbaba ve Seri ikilisi merkezde çok yumuşak kaldı. Sivasspor bu pozisyonları gole çeviremedi. Böylelikle Lemina’nın Galatasaray’ın hücumda olduğu gibi savunmada da en önemli oyuncularından olduğunu gördük.

Sonuç

Şut grafiğine baktığımız zaman ilk 15 dakikada Sivasspor’un 3 şutunun olduğunu görüyoruz. Bu şutlardan biri duran top sonucu gelirken biri de duran top sonucu gerçekleşen atakta (gol pozisyonu) gerçekleşti. Galatasaray’ın ilk 15 dakikada gelen tek şutu ise duran top sonucu gelen gol oldu. Bu dakikadan sonra Sivasspor ilk yarının sonuna kadar şut çekemezken Galatasaray 7 şut buldu ve oyunda da en üstün olduğu kısım 15-45 dakikaları arasındaydı. İkinci yarının ilk 15 dakikalık kısmında Galatasaray hiç şut çekemezken Sivasspor’un çektiği iki şuttan biri penaltı diğeri ise penaltı dönüşü gelen şut.

Galatasaray toplamda 12 şut çekerken bu şutlardan 6 tanesi kaleyi buldu. Sivasspor ise 10 şut çekerken bu şutlardan 8 tanesi kaleyi buldu.

Galatasaray 12 şuttan 1.87 xG gol beklentisi çıkarırken Sivasspor 10 şuttan 2.11 xG gol beklentisi çıkardı ama Sivasspor’un gol beklentisine penaltının da dahil olduğunu hatırlatalım.