Analiz | Southampton 0-3 Chelsea

Premier Lig’in 8. haftasında Chelsea Southampton’a konuk oldu. Sarri’nin oyun konseptini kısa sürede kavrayan Chelsea’li oyuncuların savunma gedikleri bu maçta da devam etse de Chelsea rakibi karşısında sürprize mahal vermedi. Etkili bir oyun sergileyen Chelsea’de Hazard’ın yine yıldızlaştığı maçta Barkley’in umut verici ilk 11 performansıyla takım oyunu birleşince 3 gollü galibiyet geldi.

Maçı iş ortağımız Instat’ın verileri eşliğinde inceleyeceğiz.

Takımın Merkezi

Sarri’nin oyuncularından talep ettiği ve takımlarında görmek istediği belli başlı özellikler var. Sarri çalıştırdığı takımlarda özellikle kaybedilen topun kaybedildiği noktadan çok uzaklaşmadan bir anca önce kazanılmasını ister. Bu yüzden takım rakip sahada sete de otursa hızlı hücuma da çıksa oyuncuların hücum dışında dönüşü düşünerek alan parsellemeleri gerekir.

İlk gol de tam da Sarri’nin görmek istediği bu anlayış ve uygulaması neticesinde geldi. Hazard’ın kaleyi cepheden gören alanda dribling denerken kaptırdığı topu arkasında bir savunma yayı oluşturan oyunculardan Barkley söküp rakipten aldı, ara pasını yolladı ve Hazard’a kaleciyi ters tarafa yatırıp golü atmak kaldı.

Sarri’nin bir diğer ana planı, oyunu sol koridordan yönetip bu alandan şekillenecek hızlı ve kararlı ataklar yaratmak. Zaten ilk yarıda Chelsea’nin neredeyse tüm anahtar pas denemeleri de sol koridordan gerçekleşti.

Giroud’nun sol koridora devrilerek sırtı dönük istediği toplar, Hazard ve Willian’la verkaçları, onlara duvar oluşları ve takımın hücumuna hızlı tek paslarıyla kattığı sürat Sarri için önemli. Aynı şekilde Hazard’ın sürekli buralarda olup denemekten asla vazgeçmemesi de.

Hazard’ın o alanı domine etmesi, Chelsea oyuncularının da sahayı öncelikle bu ana plana göre parsellemesi karşısında ataklar bu koridora yöneldi ve buradan şekillendi. Öyle ki her iki yarıda da golden sonra %95-%5 gibi spektaküler topla oynama oranları meydana geldi. Bu dakikalarda oyun çoğunlukla Hazard’ın Alonso’nun ve Giroud’nun sahiplendiği, diğer Chelsea’li oyuncuların da koşular gösterip alan açmayı denediği sol koridordan yönetildi.

Dikkat çekici bir başka an ise ikinci gol öncesi kullanılan duran toptaki organizasyon planı idi. Giroud’nun baraj önünde kaldığı, onun haricindeki Chelsea’li oyuncuların ters tarafa koşu göstererek savunmanın dikkatini diğer tarafa çektiği frikik organizasyonunda Giroud barajın önünden dolaşıp diğer tarafa geçti, şık bir şekilde topu içeri ççevirdi ve Barkley’nin golü geldi.

Tabii David Luiz’in buradaki çabası da takdire değer.

 

Maçın rakamlarına ve dikkat çekici istatiklerine bakacak olursak burada da kısaca değinilmesi gereken bir iki nokta var.

 

Saha parselasyonu ve Ortalama Pozisyonlar

Chelsea’nin Southampton karşısında skordan bağımsız olarak ne kadar rahat bir maç çıkardığı ve rakip sahada set hücumları antrenmanı yaptığı oyuncuların ortalama pozisyonlarından anlaşılıyor. Southampton’ın ciddi tehlikeler yaratabilecek nadir hızlı ataklarından birinde sonucu bulması halinde maç başka bir noktaya gelebilirdi. Ancak saha parselasyonundan görüleceği üzere Chelsea, Southampton’ın o atakları dışında maçın neredeyse tamamını rakip yarı sahada topla çeşitlemeler yaparak ve organize şekilde gol arayarak geçirdi.

Savunma

Yine de bu görüntüye rağmen Southampton’ın 14 şut imkanı bulmuş olması ve 4 net gol pozisyonu yaratmış olması Sarri’nin başını Chelsea’de de ağrıtacak gibi duruyor. Bu yüzden Sarri en azından bir süre daha ciddi rakiplerine karşı daha kontrollü ve geride, derin savunma anlayışını tercih edecek gibi duruyor. Bu istatistik bunun gerekliliğinin de bir ispatı.

 

Son söz

Chelsea 8. hafta sonunda puanını 20 yaptı ve zirvede rakiplerini yalnız bırakmadı. Savunma zaaflarının yine göze çarptığı maçta hücumdaki kararlılık, Sarri planına riayet ve başarılı duran top planlamasıyla rahat bir galibiyet aldı. Haftaya sıra zor zamanlar geçiren Manchester United’da.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.