Analiz | Trabzonspor 1-0 Gaziantep FK

Cumartesi akşamı Trabzonspor, kendi evinde ligin ilk yarısının flaş takımlarından Gaziantep FK’yı ağırladı. Avcı yönetiminde bundan önceki son son 8 maçta 7 galibiyet ve 1 beraberlik alan bordo-mavililer, iyi gidişatını bu maçta da sürdürdü. Gaziantep’te ise Sumudica sonrası işler kötü gitmeye devam ediyor. Son 5 maçta sadece 1 galibiyet ve 1 beraberlik alabilen Güney Doğu Anadolu temsilcisi, bu maçta da sahadan eli boş ayrılan taraf oldu.

Bu karşılaşmayı global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Ortalama pozisyonlar ve kadrolar

Abdullah Avcı stoper bölgesinde tercihini Hugo ve Edgar’dan yana kullanırken, sağ ve sol bek pozisyonlarında sırasıyla Kamil ve Marlon’a görev verdi. Savunma önünde çift pivot olarak Berat-Flavio ikilisi, kanatlardaysa Ekuban ve Nwakaeme forma şansı buldu. En uçta Djaniny gol silahı olarak sahaya çıkarken, onun hemen arkasında son haftaların formda ismi Bakasetas oynadı.

Konuk ekipte ise Portekizli teknik adam Pinto, savunmayı Tosca-Djilibodji-Ertuğrul hattından oluşturdu, kanat bekleri olarak da her zamanki gibi Güray ve Oğuz’u tercih etti. Savunma önünde Jefferson ve Rashid görev alırken, Mirallas ve Maxim de değişmeli olarak en ileride oynayan Muhammed Demir’in partneri oldu. Top rakipteyken bu iki isim orta sahanın sağ ve sol bölgesine gelerek alanlarını savundu.

Ana planlar

Abdullah Avcı ilk devrede takımını her zamanki gibi 4-2-3-1 dizilişinde sahaya yaydı. Ön alanda rakibe baskı yaparken Bakasetas’ın öne çıkması ve Ekuban-Nwakaeme ikilisinin orta bloğu dörtlemesi ile 4-4-2 dizilişine geçiş yaptılar ancak rakibin 3’lü savunma hattı bu konuda ön alan baskısını zorlaştırdı. İlk devrede gol bulamasa da daha etkili oynayan Karadeniz temsilcisi, 18 kez rakip ceza sahasında topla buluştu.

Trabzonspor geriden oyun kurarken Berat stoper ikilisine yaklaştı, Flavio da Baksetas’a doğru yanaşarak beklerle birlikte ikinci hattı oluşturdu. Ekuban ve Nwakaeme ise çizgiye basarak oyunu genişletti. Bu şekilde 2-1-4-3 şeklinde bir yapıya büründüler. Gaziantep daha çok orta blokta kompakt bir şekilde beklerken, Trabzonspor rakibini biraz daha derine ittiğinde Flavio ve Bakasetas görseldeki gibi iç koridorlarda konumlandı ve hücum hattını beşledi. Bu sayede rakiplerle birebir eşleşebilen bordo-mavililer 2-3-5 şeklinde sahaya yayılmış oldu. Birebir eşleşmelerden dolayı oyun zaman zaman çok sıkıştı. Bunu engellemek adına Nwakaeme bazı anlar sol bek bölgesine doğru indi ve buradan oyun kurmaya çalıştı. Boşalttığı bölgeye Marlon koşu yapıp Bakasetas da yaklaşınca bu alanda verimli üçgenler kurulabildi.

Sumudica yönetiminden beri 3-5-2 dizilişinde sahaya yayılan Gaziantep FK bu maçta da formasyonunu değiştirmedi. Portekizli çalıştırıcı top rakipteyken kanat beklerinin savunma hattına ve Mirallas-Maxim ikilisinin de orta bloğa gelmesi ile 5-4-1 dizilişinde kompakt şekilde rakiplerini karşıladı. En uçta Muhammed maç boyunca Berat ile eşleşti. Bu nedenle Berat çoğu zaman sol ya da sağ bölgeye, zaman zaman ise stoperler arasına gelerek markajdan kurtulmaya çalıştı. Bu anlarda Muhammed pozisyonuna sadık kaldı ve rakibini takip etmedi. Bu sayede orta blokta düzenli ve disiplinli şekilde rakiplerini karşılamayı başardılar.

Maç boyunca Gaziantep FK, ligimizde sık rastlayamadığımız 3’lü savunmanın avantajlarını kullandı. Yukarıda görüldüğü gibi Nwakaeme stoperlere baskı için ön alana gidince Oğuz boş kaldı. Oğuz’u marke etmek için Marlon’un gitmesiyle de birlikte savunmanın solunda büyük boşluk oluşturdu. Trabzonspor bloklar arası mesafeyi de koruyamayınca tek pasla ön blok kırılıyor ve Maxim topla birlikte hızlıca rakip kaleye yüzünü dönüyor. Maxim pozisyonun devamında Marlon’un bıraktığı boşluğa doğru attığı pasla Mirallas’ı topla buluşturdu. Mutlak gol pozisyonundan yararlanamayan konuk ekip bu şekilde kanatlarda boşluklar yakaladı.

Buradaysa yeni transfer Berat’ın yaptığı pozisyon hatasını görüyoruz. Genç futbolcu agresif pres ile rakiplerinden top çalma konusunda iyi işler yapsa da bu pozisyonda olduğu gibi zaman zaman gereksiz baskı girişimlerinde bulunabiliyor. Bu pozisyonda da Mirallas’ı kontrol etmesi gerekirken ceza sahası içinde bomboş şekilde topla buluşmasına müsaade ediyor.

Yukarıdaki pozisyonda rakibin 5’li hücum hattını karşılamak için Kamil’in öne çıktığını görüyoruz. Bu andan sonra Kamil’in boşalttığı alana Edgar’ın kaydığını, devamında ise Berat’ın, Edgar’ın kademesine gereken girerek alanı marke ettiğini görüyoruz. Fakat atağın devamında ceza yayındaki alanda Berat’ın savunma bloğuna girmesinden ötürü bir boşluk oluşuyor. Bu alana Marlon ya da Flavio’nun Edgar ve Berat gibi pozisyon icabı girmeleri gerekirdi. Bu alana Ahmet Oğuz erken bir koşu atmış olsa golle burun buruna gelebilirdi. Genel olarak takım savunmasını üst seviye yapan Avcı’nın öğrencilerinin bu tip düzeltilmesi gereken ufak tefek eksiklikleri ise hala mevcut.

Bu pozisyonda ise Trabzonspor’un ön alan baskısının sonucunu nasıl aldığını görüyoruz. Djaniny’nin baskısı altında Günay uzun top kullanmak zorunda kaldı. Bu gelişi güzel pası başarılı şekilde kontrol eden Berat, vakit kaybetmeden dikine pas atarak Bakasetas’ı topla buluşturdu. Normalde kompakt şekilde takım boyunu kısa tutup enlemesine de daralarak pas kanallarını tıkayan Gaziantep FK, bu tarz top kayıplarındaysa görüldüğü gibi geniş alanda yakalanabiliyor. Bakasetas’ın topu sırtı dönük alıp sol tarafa doğru deplase olması ve Nwakaeme’yi topla buluşturmasından sonra Ertuğrul’un boşalttığı bölgeye Flavio’nun topsuz koşusunu izliyoruz. Jefferson topa odaklanıp Flavio’yu takip etmekte gecikince maçın tek golü geliyor. Flavio’nun akıl dolu servisinde Bakasetas geçen hafta olduğu gibi golünü atıyor.

Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan AD metriğinde de gördüğümüz gibi ev sahibinde Kamil Ahmet Çörekçi’nin özellikle defansif ve pas aksiyonları açısından maçta fark yarattığını net şekilde görüyoruz. Hücum desteği açısında negatif etki yaratsa da günün başarılı isimlerinden olduğunu söyleyebiliriz. Maçın tek golünü atan Bakasetas ise dengeli şekilde tüm aksiyon değerlerinde takıma katkı verdi ve bu alanda takımın en başarılı ismi oldu. Konuk ekipte ise Maxim ve Mirallas özellikle bek stoper arası bölgeleri çok etkili kullandılar. Aksiyon değerlerinde de görebileceğimiz gibi Gaziantep’in en faydalı isimleri oldular.

Yine Futbol Akademi Scouting(FAS) tarafından hazırlanan bu grafikte de Trabzonspor’un %53,7 ile topa sahip olsa da, top hakimiyet kalitesi konusunda iki takımın da eşit olduğunu görüyoruz. Aksiyon değeri olarak özellikle 20-45. dakikalar arasında net bir şekilde maça hükmeden ev sahibi ekip, golü ise dengeli giden ikinci devrede buldu. Buna rağmen konuk ekibinde bir çok anda golü bulmaya yaklaştığını görebiliyoruz.

İlk 20 dakikada rakip kaleye şut girişiminde dahi bulunamayan Abdullah Avcı’nın öğrencileri, 20-45. dakikalar arasındaysa tam 6 şut girişiminde bulundu ve rakiplerine gol ihtimali düşük sadece 2 şut şansı verdiler. Bu bölümde rakip ceza sahasında 15 kez topla buluşan bordo mavililer, ilk 20 dakikada ise sadece 3 defa rakip ceza sahasında topla buluşmuştu.

Sonuç ve değerlendirme

İkinci devrede rakip ceza sahasına sadece 5 kez gidip 2 isabetli şut üreten Abdullah Avcı’nın öğrencileri bu maçı da kayıpsız geçmeyi başardı. Avcı’nın gelişinden sonra net şekilde takım savunmasını toparlayan Karadeniz temsilcisi, Bakasetas’ın gelişi ile hücum yelpazesini de genişletmiş oldu. Her geçen gün üstüne koyarak devam eden bordo-mavililer artık biraz daha hücum üretkenliğini arttırmak zorunda. Takım savunmasını üst seviyede yapsalar da hücumda Nwakaeme ve Bakasetas’ın yaratıcılıklarının dışında alternatiflerin oluşturulması gerekli. Zaten bu şekilde bir oyun oturursa muhtemelen şampiyonluğun da en güçlü adaylarından birisi olacaklardır. Avcı’nın hücum oyununu da geçen haftalara nazaran her geçen gün geliştirdiğini göz önüne aldığımızda sezon sonuna doğru nasıl bir Trabzonspor izleyeceğimizi merak ediyoruz. Konuk ekip açısından çok etkisiz bir maç olduğunu söyleyemesek de Sumidica sonrası hücum konusunda aksamaların olduğu net bir şekilde görüldü. Pinto’nun bu sorunların üstesinden nasıl geleceğiniyse zamanla göreceğiz.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.