Analiz | Trabzonspor 1-2 Denizlispor

Ligin 15. haftasında Trabzonspor evinde Denizlispor’u ağırladı. Rakiplerinin puan kaybıyla birlikte maçın önemi iyice artmasına rağmen ilk yarısını 1-0 önde kapattığı maçı 2-1 kaybetti Trabzonspor. Trabzonspor’un golünü Oğuz Yılmaz (KK)’dan gelirken Denizlispor’un iki golü eski Trabzonsporlu Hugo Rodallega’nın ayağından geldi.

 Kurgu ve Trabzonspor problemleri

Ünal Karaman maç önünde 4-4-2 olarak dizdi takımını sahaya. Kağıt üzerinde baklava orta saha gibi gözükse de pek öyle olmadı. Zaten Nwakaeme ve Yusuf Sarı’nın olduğu bir 11’de klasik bir baklava orta saha beklemek de hata olurdu. Ortalama pozisyonlarda Sosa Obi Mikel’in önünde yer almış olsa da Yusuf Sarı ve Nwakaeme’nin ortalama pozisyonları klasik bir kenar oyuncusu gibi. Sturridge’in ortalama pozisyonu da neredeyse Sosa ile aynı. Zaten maç içinde Sturridge çok sık pozisyon değiştirdi.

Denizlispor cephesinde ise maça 4-1-4-1 başlayıp 4-4-2 bitirmişler gibi gözükse de maç içinde topsuz oyunda sürekli olarak bu iki formasyonu da gösterdiler dönüşümlü olarak. Özellikle rakibe ileride baskı uygulamaya başladıkları zaman yukarıya Rodallega’nın yanına bir oyuncu çıkarıp 4-4-2 şeklinde baskı yaptılar.

Trabzonspor maça oldukça iştahlı başladı ve bu da ön alanda yapılan baskının oldukça şiddetli olmasına sebep oldu. İlk yarıda kendi yarı sahasında 12 top kaybı yapan Denizlispor’un ikinci yarıda 5 kez yapmasında en büyük faktörlerden birisi de presin azalan şiddeti oldu.

Daha maçın ilk dakikası içinde Trabzonspor rakibi bir kenara itti ve yakınındaki opsiyonları kapatarak uzun vurmaya zorlayıp ikinci topu kazandı. Topu yönlendirirken gösterdikleri pres şiddeti ve plana sadık kalma oldukça başarılıydı. Tabii maç ilerledikçe ve oyunculardaki enerji azaldıkça Denizlispor’a daha rahat top kullanma imkanı verdiler.

Trabzonspor rakip sahada baskı yaparken genellikle bu şekilde dizildi. Kenar oyuncuları bekleri savunurken top ters tarafta olsa bile pek merkeze yönelip Denizlispor’un ikinci orta sahasını savunmadılar (görseldeki Yusuf Sarı gibi). Sosa stoperlerin önüne gelen orta saha oyuncusunu savunurken Obi Mikel her zaman derinde kaldı.

Trabzonspor maç genelinde yüzde 58 ile topa sahip olan taraf oldu. Üçüncü bölgeye 113 isabetli pas gönderirlerken Denizlispor tarafında bu rakam 67. Trabzonspor 7 başarılı anahtar pas atarken Denizlispor 4 başarılı anahtar pas attı. Denizlispor’un iki gol bulduğu ikinci yarıda 132 isabetli pası varken geride kapattığı ilk yarıda bu rakam 191.

Maç içinde Sosa’nın stoperlere kadar gelerek top aldığı sekansları görsek de bu geçmiş maçlara göre daha az yaşandı. Obi Mikel geride stoperlerden ilk topu alıp kullanmakla görevlendirilmişken Sosa hatlar arasına sızarak rakip kaleye daha yakın topla buluşmaya çalıştı. Obi Mikel – Sosa ikilisinin birbirleriyle etkileşime girmesi Trabzonspor için rakip sahaya daha sağlıklı ve daha tehlikeli geçmek anlamına geldi maç boyunca.

İlk görselde gördüğümüz gibi Obi Mikel ve Sosa 2’ye 1 yapıyorlar ve 4 saniye sonrasında ikinci görselde gördüğümüz gibi Obi Mikel rakip orta sahayı düşürüp Sörloth’u buluyor. Trabzonspor maç içinde sıklıkla özellikle de maçın ilk kısmında rakip sahaya yerleşmekte çok sıkıntı yaşadı. Obi Mikel ve Sosa’nın birbirleriyle girdiği etkileşimler sonucunda sağlıklı sonuçlar doğdu genellikle.

Trabzonspor geriden oyun kurmaya çalışırken beklerini kendi yarı sahasında derinde tutup savunmanın önünde opsiyon olarak Obi Mikel’i bulundurdu. Ama bunu savunmak Denizlispor için oldukça kolay oldu. Ön taraf ile arka taraf arasında bu kadar büyük boşluklar olduğunda Trabzonspor hep uzun vurmak ve ikinci topları kazanmak için yüzde 50 şansa razı olmak durumunda kaldı.

Trabzonspor geriden çıkmaya çalışırken daha çok adamla kendi yarı sahasında yer aldığı zamanlar ise bu uzun toplar bir anlam ifade etmeye başladı. Özellikle Denizlispor bekleri Nwakaeme ve Yusuf Sarı’yı çok yakından takip edip derine indiklerinde de serbest bırakmadılar. İlk görselde Nwakaeme derine geliyor ve rakip sağ beki de kendisiyle sürüklüyor. Bu da arkada 3v2’lik önemli bir avantaj sağlıyor Trabzonspor’a. Sosa’nın indiriyor ama Sörloth’un biraz arkasına düşüyor top ve oluşabileceğinden daha az tehlike yaratıyor bu pozisyon. Trabzonspor’un neden bunu daha çok denemediği ise bir soru işareti.

Trabzonspor sadece önde baskıyla karşılaştığında değil rakip 2. bölgede kendilerini karşıladığında da sağlıklı bir şekilde sahaya yerleşmekte problem yaşadı. Üç farklı pozisyonda da merkezi doldurup alternatif oluşturmakta sıkıntı çekiyor Trabzonspor. Sosa’da özellikle maçın ilk bölümünde çok fazla rakibin arkasında kalıp opsiyon olamadı. Bunun rakip kaleye daha yakın olmasını gerektiren rolü ile ilgisi var mıdır bu Ünal Karaman’ın cevabını bulması gereken bir soru.

Trabzonspor 92 hücum aksiyonunun 50 tanesini sağ kenarı kullanarak gerçekleştirdi. Denizlispor’da ise sol kenar ve merkez ağırlıklı olsa da daha homojen bir dağılım mevcut.

Trabzonspor’un akıcılıkta problem yaşamasının en büyük sebeplerinden birisi de Sosa, Sörloth, Sturridge, Nwakaeme gibi takımın yaratıcılığından sorumlu 4 oyuncunun toplamda 42 top kaybı yapmış olması. Çoğu oyuncu sezon ortalamasının üstüne çıktı.

Denizlispor 1. gol

Bu goldeki problemi sadece görsel eşliğinde anlatmak pek mümkün olmasa da deneyeceğim. Bu sezon içinde yazdığım Trabzonspor maçlarında özellikle değindiğim ilk nokta topsuz oyunda orta saha oyuncularının çok sık alanını kaybetmesi ve tek pasta iki stoperin rakip forvetlerle karşı karşıya kalmasıydı. İkinci nokta ise zaman zaman tehlikeli olabileceği bölgelerde toplu oyuncu üzerinde hiçbir baskı oluşturmuyor olmalarıydı. Bu gol özelinde de Aissati topu ortalamadan önce kontrol etti, ilerledi ve ortaladı. Bu 5 saniyelik sekans boyunca da hiçbir şekilde işini zorlaştırmadı Trabzonspor savunması. Daha önceki yazılarda da dediğim gibi toplu oyunda belli başlı çözümleri olan, kaliteli ayaklara sahip bir takım Trabzonspor. Ama topsuz oyundaki eksiklerinin en azından bir kısmının giderilmesi uzun vadede tepedeki mücadelede de kendileri adına avantaj yaratacaktır.

Son

Trabzonspor Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın puan kaybı yaşadığı haftada evinde öne geçtiği maçta kaybederek büyük bir şansı tepti. Topsuz oyundaki ufak bir dalgınlığın sonucunda gelen beraberlik golü sezon başından beri takımın eksikliğinin bir sonucuydu aslında. Hep vurguladım, yazı içinde de söyledim ama gerçekten Trabzonspor’un topsuz oyundaki amatörce hatalarına son vermesi bile işlerini kolaylaştıracaktır. Kimse onlardan üst düzey bir savunma takımına dönüşmelerini beklemiyor ama gelişim şart.

Sezonun ilk maçında Galatasaray’a karşı kazandıkları maçı yazmıştım Denizlispor’un. Genel anlamda kadrodaki kaliteli oyuncuların üstüne ekleme yapıp Yücel İldiz ile yola devam etmelerini isabetli ve alışık olduğumuz ligin yeni takımı profilinden farklı olduğunu söylemiştim. Ama devam eden haftalarda Yücel İldiz ile yollar ayrıldı ve Mehmet Özdilek takımın başına getirildi. Tecrübeli hoca da takımın başında çıktığı 8. lig maçında 13. puanını kazandı. 21 puanla 9. sırada bitirdi haftayı Denizlispor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş