Analiz | Türkiye 0-2 Galler

Milli takımımız, Euro 2020 A grubundaki ikinci maçında Bakü’de Galler ile karşılaştı. İlk maçta İtalya karşısında yaşanan hezimet sonrası bu maça en az bir puan hedefiyle çıkan Türkiye, beklentilerin çok altında bir performans sergilediği karşılaşmadan 2-0 mağlup ayrıldı. Bu sonuçla Millilerimiz son 16 şansını mucizelere bırakırken Galler ise puanını 4’e çıkardı ve grupta ikincilik koltuğuna oturdu.

Millilerimizin bu kötü oyunu ve mağlubiyetini global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğim.

İlk 11 tercihleri

Şenol Güneş, Galler karşısına takımını İtalya maçı 11’inden iki ismi değiştirerek çıkardı. İtalya maçındaki savunmadan çıkış problemleri ve bu maçta topla daha fazla oynayacağımız etkenlerini göz önünde bulundurmuş olan hoca stoperde Merih yerine daha pasör bir oyuncu olan Kaan tercihinde bulundu. Orta sahada Okay ve Ozan’ın yerleri değişmezken Hakan kanattan merkeze çekilerek Yusuf’un yerine sol iç mevkiinde maça başladı. Kanatta açılan boşluğaysa önceki maç sonradan oyuna giren ve takıma hareket katan Cengiz monte edilirken Rıdvan, Abdülkadir ve Enes 23 kişilik maç kadrosuna dahil edilmeyip tribüne yollanan isimler oldu.

Ada ekibi Galler’de ise teknik direktör Robert Page İsviçre karşısında beraberlik alan kadrosunu korudu. Kale Danny Ward’a emanet edilirken savunma hattı Roberts-Mepham-Rodon-Davies 4’lüsüyle kuruldu. Savunma önünde Allen tek görev alırken sol kanatta Daniel James, merkezde Ramsey ve Morrel, sağ kanatta Bale ve tek forvet olarak Moore maça başlayan isimlerdi.

Başlangıç planları ve ilk devre

Turnuvadaki ilk maçında İsviçre karşısında ilk devreyi yalnızca %28 topla oynama oranıyla kapatan, oyunu kendi yarı alanında kabul eden ve hızlı hücumlarda Bale, James gibi isimlerle fırsatlar arayan bir Galler izlemiştik. Öyle ki ilk maçlar sonrası tüm takımlar arasında tutulan istatistiklerde rakip yarı sahada top kaybı sonrası en az baskı yapan takım da yine Robert Page’in öğrencileriydi. Bu veriler ışığında Ada ekibinin bize karşı da benzer bir oyun sürdürmesi bekleniyordu fakat İtalya karşısındaki zaaflarımıza iyi çalışmış olan Galler maça önde basarak başladı. Bu baskı karşısında Millilerimiz İtalya maçında olduğu gibi pas yapmakta oldukça zorlandı. Görseldeki gibi birçok pozisyonda sayısal olarak üstün olmamıza ve pasla Galler baskısını aşacak fırsatlarımız olmasına rağmen çoğu kez panikle uzun vurmayı tercih ederek fizik itibariyle bizim hayli üstümüzde olan rakibimizin ekmeğine yağ sürdük.

Vurduğumuz uzun toplardan doğan top kayıpları sonrası topla oynama üstünlüğü Galler’e geçti. Ada ekibinin bize yaptığı gibi rakibe önde basarak oyun kurmalarını engelleme amacında olsak da sahada birbirinden çokça kopuk bir Milli takım vardı. Örneğin yukarıdaki görselde rakip yarı alanda basmayı denedik fakat Kenan Karaman eşleşmesi gereken rakip sağ bekle arasını fazlaca açınca baskımız kolayca aşıldı. Top bizim bölgemize geçip kamera defans hattımızı gösterdiğinde ise takım olarak facia bir saha yerleşimimiz mevcuttu. Savunma hattımız olması gerekenden 5-10 metre geride olunca defans-orta saha bloklarımız arasında koca bir boşluk oluşmuştu. Görseldeki gibi bu boşlukta birçok kez demarke kalan Ramsey, Galler hücumlarının başrollerini oynadı.

Yine benzer bir dağınıklık sergilediğimiz bu görseldeyse Galler baskımızı uzun bir topla kırdı. 1.95’lik boyuyla hava hakimiyeti üstün bir oyuncu olan Moore’a vurulan top sonrası Kaan rakibine temas dahi edemeyecek kadar geride kalınca Galli forvet, takım arkadaşı Morrell’a göğsüyle rahat bir pas bıraktı. Morrel’ın bu kadar boş kalmasındaki neden ise pozisyonun başında savunucusu olan Hakan’ın kime yaptığı belli olmayan el işaretiyle önde baskıya gidip rakibini merkezde demarke bırakmış olması. Ayrıca baskının kırılması sonucu Okay Ramsey’i yakın savunurken boşalttığı bölgesine dönmek zorunda kaldı ve yıldız oyuncu görselin sonunda alt kısımda görülebileceği gibi ellerini iki yana açarak bomboş kaldığını işaret etti.

Bir önceki görselde sağa açılmış olan Galler hücumunun ters kanadında ellerini iki yana açan Ramsey, hücumun devamında saniyeler sonra karşı karşıya kaldı. Bale’ın derinde topla buluşmasıyla başlayan atakta sağ kanattan ve forvetten yapılan topsuz koşular sonrası savunma çizgimiz bozuldu. Cengiz’in savunmaya gelmesine rağmen topa odaklanıp unuttuğu Ramsey, Zeki-Kaan arasındaki boşluğa hareketlenerek, Umut’un da ofsaytı bozmasıyla, net bir fırsat yakaladı. Bu kolay fırsatı cömertçe harcamasının ardından 43.dakikada benzer bir koşuyla daha zor pozisyonu golle sonuçlandırdı. Bu pozisyondaysa olması gerektiği gibi Okay rakibiyle eşleşmiş olmasına rağmen rakibinin hareketlendiğini görse de el işaretiyle Kaan’a bıraktı. O sırada Kaan’ın, derine yaklaşarak top isteyen Moore’u kovalaması Ramsey’in bir kez daha bomboş kalmasına neden oldu.

Değişiklikler ve ikinci devre

İlk devrede istediği oyunu sahaya yansıtamayan Milli takımımız, merkezde yapılan değişikliklerle ikinci devreye başladı. 45 dakika boyunca savunma anlamında hiç top kazanamayan ve pas kesemeyen, hücumda ise gereken geçişleri sağlayamayan Okay-Ozan ikilisi kenara gelirken Kaan savunma önüne çekildi ve Yusuf-Hakan çift 8 olarak oyuna başladı. Merkezde pas kalitemizin artmasıyla daha rahat geçtiğimiz Galler yarı sahasında özellikle Bale’ın kanadından Umut ile sık sık boşluklar yakaladık. Görseldeki iki benzer pozisyondan da görülebileceği gibi Kenan içe kat ederek rakip beki merkeze çekti ve Umut’a el işaretleriyle de gösterdiği gibi boş bir koridor yarattı. Bale’ın savunma zaafından da faydalanarak çok kez topla buluşan Umut, biraz da biraz da hücum kalitesi anlamında yetersiz kalınca bu pozisyonlar skora yansıtılamadı.

Benzer pozisyonlardan birinde Umut’un 70.dakikada ileride yakalanıp Bale’a yetişmeye çalışırken arka adelesinden sakatlanmasıyla Mert Müldür sol bekte tercih edildi. 45-70 arası hücumda bir hayli aktif olsa da kabiliyetleri doğrultusunda yetersiz kalan Umut yerine stoperden bozma bir sağ bek olan Mert’in sol bekte görevlendirilmesi epey kötü bir tercihti. Rakibin o bölgeden açık verdiği belliyken ve gole de ihtiyacımız varken hiç orada oynamamış ve sağ ayaklı Mert yerine sırf sol ayaklı diye İrfan Can tercihi bile daha mantıklı olabilirdi. Nitekim Galler’in o bölgeden verdiği açıklar da devam etti. Kenan’ın çıkmasıyla sol kanada geçen Hakan yine içe kat etti ve Mert’in önünde koridor açıldı. Bu kez Bale değil Ramsey ile eşleşen Mert ceza sahası içinde bomboş kalabilecekken ters ayağıyla top kontrolünü sağlayamayınca olası bir gol pozisyonu başlamadan bitmiş oldu.

2.devre boyunca %70 topla oynayıp rakip yarı sahada daha fazla görünmemize rağmen aslında oyun Galler’in de istediği doğrultuda şekillendi. Önde yakalandığımız anlarda etkili kontrataklar yakalayan Ada ekibi sadece bu devrede 2.00 xG gol beklentisi üretti. Özellikle Kaan-Yusuf-Hakan ile yumuşayan orta sahamızın savunma katkısı devre boyunca eksik kaldı. Örneğin bu görselde dakika henüz 52’yken önde kaybettiğimiz top sonrası oyuncularımızın reaksiyonları ve geriye dönüşleri hiç iyiye işaret değildi. Topu getiren Roberts’ın koşusunu takip için Okay’ın o bölgeye kaymasıyla savunma bloğumuz önünde devasa bir boşluk oluştu. Görselin başında ileride kalan Yusuf’un dönememesi, Hakan’ın da ağır adımlarla dönmesi sebebiyle Bale rahatça kontrol edip yaptığı vuruşta çerçeveyi bulamadı.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.