Arda Turan’ın Değeri Neden 41 Milyon Euro?

2264744_w2

2015-2016 Sezonu öncesi, UEFA’nın da FFP kriterlerini esnetmesiyle beraber hareketli transferler yaşanmaya başladı. Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da daha da büyük transferlerin olması muhtemel. Bir oyuncunun transfer olması ummalı bir çalışma dışında yüksek bir bedeli de beraberinde getirir. Çünkü genellikle Bosman Kuralları ile birlikte büyük oyuncular henüz sözleşmesi devam ederken transfer olur ya da transfer edilir. Bu nedenle de sözleşmesinin devam ettiği kulübün bonservis ücreti ortaya çıkıyor.

Peki bu bonservis bedeli nelere göre belirleniyor? Transfer bedeli veya Bonservis değerinin oluşmasında ki kriterler nelerdir?

Transfer Gözdesi

Kuşkusuz ki son haftaların en flaş transferi tüm dünyada ve özellikle Türkiye’de Arda Turan’ın Barcelona’ya gidişi oldu. Arda transferi hem bir Türk’ün başarısı olarak hem Atletico Madrid’in ezeli rakibine gidişi olarak hem de gerek Barcelona’nın yönetiminde 41 Milyon Euro’luk bonservis bedeli* ile manşetleri ve dedikoduları sarstı, geçti.

Peki, Arda neden 41 Milyon Euro? Bir oyuncunun transfer değerini basın ve taraftar mı belirler yoksa bu konuda bazı kriterler mevcut mu?

CIES Araştırma Raporları

Futbol hiçbir zaman bir önce ki yıl gibi kalmıyor. Teknoloji ne kadar hızlı gelişiyorsa futbolun dinamikleri de sürekli değişiyor. Her yeni gün yeni bir araştırma yeni bir değer, yeni bir bulgu ile futbol daha sağlam altyapılar üzerine kurulan bir sektör sporu. Bu gelişmeler kapsamında İsviçre’de FIFA ile ortak çalışan CIES Uluslararası Spor Araştırmaları çok iyi raporlar hazırlıyor. Bunlardan birisi de bir oyuncunun transfer bedelinde ki kriterleri ortaya koyan rapor. Bu rapora göre Arda’nın neden 41 Milyon Euro olduğu anlamak hiç de zor değil!

Tablo-1: Transfer Bedelini belirleyen kriterler

arda2

Hem Oyuncu Faktörü Hem Takım Faktörü

Arda’nın Barcelona’nın en pahalı transferlerinden biri olması hem kendi çizdiği profilindeki faktörler hem de takım faktörlerinin yüksek oluşu sebebiyle tesadüf değil. Çünkü Arda yaş olarak içinde tecrübeyi de barındıran verimli bir yaşta. Oynadığı pozisyon ise zaten günümüz futbolunda beklerin bile ofansif oyuncuya dönüştüğünü düşünürsek çok değerli bir konum. Kaldı ki Barcelona gibi MSN’e sahip bir takımın en önemli bölgesi İniesta ve Rakitiç’in kullandığı Arda’nın bölgesidir.

Takım faktörüne bakacak olursak zaten son 3 senede Atletico Madrid tam anlamıyla efsane bir takım halini aldı. Şampiyonlar Liginde final oynaması, La Liga da Barcelona’nın sahasında şampiyonluğu ilan etmesi ve daha nice önemli maçta yaptıkları ile Arda’nın Transfer Bedelini, Takım Faktörü en üst düzeye çıkarıyor.

Sadece Arda Değil

Bu kıstaslar tabi ki sadece Arda için değil tüm futbolcular için geçerli. Özellikle yeni milli gururumuz olma yolunda emin adımlar atarak Manchester City’e giden Enes Ünal’da aynı tablo içinde yer alacak. Hatta takım faktörü ile birlikte değerini artırmaya başladı bile. Şimdi tek yapması gereken oyuncu faktörü kısmını kuvvetlendirerek yeniden milli gururumuzu göklere taşımak.

 


* Barcelona Kulübü’nün yaptığı resmi açıklamada özel maddeler ile Arda Turan’ın bonservisinin toplamda 41 Milyon € olabileceği belirtildi.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş