Ashley Williams Subbuteo oyununu nasıl sonsuza kadar değiştirdi?

williams-5

Everton ve Galler Milli Takımı savunmacısı Ashley Williams’ın, nasıl olur da oyunda İngiltere Milli Takımı setinde siyahi bir oyuncu olmaz şeklinde oyun üreticilerine sorduğu soruya ve şu günlerde yeni katıldığı Merseyside’ın mavi tarafına dair…

Oyun değiştirici karakterde olmak Ashley Williams’ın kaderinde vardı. Everton’ın 10 Milyon Pound’luk savunmacısı, masa üzerinde oynanan futbol oyunu üreticilerine o zamanki İngiltere Milli Takımı’nda neden hiç siyahi oyuncu olmadığına dair soru sorduğunda 9 yaşındaydı.

Sonuçta çocukluk kahramanları John Barnes ve Des Walker o zamanlarda yıllarıdır takımın değişilmezlerindendi.

williams-1

“Evet, Subbuteo’yu üreten firmaya yazdığım doğru.” Gülümsüyor 32 yaşındaki Williams.

“Çok fazla hatırlamıyorum ama neden hiç siyahi oyuncu yok diye sormuştum anneme. Ne John Barnes vardı ne Des Walker ve ben de bunun nedenini öğrenmek istiyordum. Annem bunun iyi bir soru olduğunu düşündü ve bir mektup yolladık.”

“Bir dağın tepesine çıkıp bunu haykırmıyordum. Sadece soru soran bir çocuktum. Ama oyunu değiştirdiler ve siyahi oyuncuları eklediler. Bana da Subbuteo ile ilgili bir sürü şey gönderdiler.”

“Tek problem şuydu ki oyunu doğru düzgün oynayamıyordum ve çoğunu kırdım!”

Williams, bu yaz meslektaşları İngilizler hakkında daha fazla soruya maruz kalan Galler takımının kaptanlığını yaptı. Grup maçlarında son dakika golüyle kaybedilen İngiltere maçı kariyerinin en hayalkırıklığı yaratan maçı olarak içinde yer etse de Chris Coleman’ın takımını yarı finale kadar götürmeyi başardı.

Everton’dan teklif gelene kadar, Fransa’da geçen destansı bir yazdan sonra normal hayata geri dönmenin çok zor olduğunu belirtti.

1958’den bu yana ilk defa bir turnuvaya katılan Galler takımının Slovakya, Rusya, Kuzey İrlanda ve Belçika’yı yenip sonunda kupaya uzanacak olan Portekiz’e kaybetmesinden sonra “Hepimiz biraz hayal kırıklığı içerisindeydik.” dedi.

williams-2

“O kadar büyük işler yapıyorsunuz, sonra eve geliyorsunuz ve yapmanız istenen ilk şey çocuk bezi değiştirmek!”

“Everton transferi gerçekleştiğinde tatilin ardından Swansea’ye dönmüştüm ve çalışmalarımı yapıyordum. Bu, benim için yeni bir macera ve kariyerimin bu noktasında güzel bir şey.”

Non-league’de Hednesford Town ve Stockport County ile başlayan kariyerinde Williams, Swansea’de sekiz sezon geçirdi.

Ülkesi ve takmı için doğal bir lidere dönüştü ve oyununda Everton patronu Koeman’ın takdir edeceği incelikler barındırıyor.

Pazartesi akşamı olan Sunderland maçından önce, “Yıllar geçtikçe şunu öğrendim ki öyle körü körüne bir şey uğruna bağırmazsınız. İnsanların daha fazla konuşmanız gerektiğini söylemesi bir hiç uğruna bağırmanızın iyi bir şey olduğu anlamına gelmez. Bu iş oyuncuları tanımaktan ve neyi konuşacağını bilmekten ibaret.” Diye konuştu.

“Bazılarına karşı agresif bir tavırla konuşabilirsiniz ama diğerlerine karşı biraz daha sakin olmalısınız.”

“Sonuç olarak takımın lideri olmak demek etrafınızdaki oyunculardan en iyisini almak demek. O yüzden bunun için en iyi yolu bulmalısınız.”
“Swansea’de geçen uzun zamanın ardından burada yeni olmak biraz değişik bir duyguydu ama alışıyorum.”

Kaynak: Mirror UK