Avcı’dan önemli galibiyet | Trabzonspor 4-1 Ankaragücü

Süper Lig’de derbiden sonra haftanın en dikkat çekici karşılaşmalarından biri Trabzonspor ve MKE Ankaragücü arasında oynandı. Bordo-Mavililer, Abdullah Avcı göreve geldikten sonra önemli bir seri yakalamış ve puan tablosunun üst sıralarına kadar yükselmişti. Konuk ekip Ankaragücü ise sezona kötü devam ederken Hikmet Karaman’ın göreve gelmesiyle son 3 maçının tümünü kazanmıştı. Bu maç öncesinde Avcı’nın öğrencileri tekrar bir seri yakalamak isterken Ankaragücü ise yükselen form grafiğini devam ettirmek istiyordu. Trabzonspor, özellikle ilk 30 dakikada oyunun tek hakimiydi ve maçın çok büyük ölçüde şekillendiği bu süre zarfında 3 gol buldu. Ankaragücü ise özellikle son bölümde skorun 3-1 devam ettiği süreçte bazı şanslar yakalasa da bunları değerlendiremedi.

Trabzonspor-Ankaragücü maçını global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılımı ile birlikte analiz edeceğim.

Kadrolar & ortalama pozisyonlar

Abdullah Avcı bu maçta 4-2-3-1 düzeninden vazgeçti ve özellikle orta sahada farklı bir kurgu tercih etti. Sağ bekte doğal pozisyonu stoper olan Hüseyin Türkmen’e görev veren deneyimli teknik adam, savunmanın önünde de Abdülkadir Parmak’a görev verdi. Avcı, Baker ve Flavio’yu tercih etmeyerek orta alanı daha farklı bir düzenle sahaya sürdü. Bakasetas ve Yunus Mallı’yı aynı anda sahaya süren Trabzonspor, ileri hatta ise beklenildiği üzere Ekuban, Nwakaeme, Djaniny üçlüsüne yer verdi. Birazdan da değineceğim üzere Trabzonspor’un ilk 30 dakikadaki baskın oyununda Abdullah Avcı’nın bazı oyuncularına biçtiği özel roller de fark yarattı.

Toplu oyunda Trabzonspor

Bordo-mavililer, orta saha tercihinin de işaret ettiği şekilde ilk yarıda net bir şekilde topa daha fazla sahip olan taraftı. İlk 30 dakikalık periyotta %71 oranında topla oynayan ev sahibi, her açıdan baskın bir performans gösterdiği bu periyotta 3 gol kaydetti.

Avcı’nın öğrencileri, topa sahip olduklarında beşli bir hücum hattı oluşturdular. Sağ bekte forma giyen Hüseyin Türkmen, genellikle ataklara katılmayıp top takımındayken savunmayı üçledi. Trabzonspor kapanan rakip savunmaya karşı hücum ederken genellikle Marlon-Nwakaeme ikilisinin bulunduğu sol kenardan oyunu genişletti. Bu pozisyonda ise Nwakaeme’nin çizgide, Marlon’un ise daha içte konumlandığını görüyoruz. Sağ kenardan oyunu genişleten isim Ekuban iken merkezde de Djaniny-Bakasetas ikilisini görüyoruz.

Ankaragücü ise bu periyotta rakibini genellikle derinde kompakt bir 4-4-2 şeklinde karşıladı. Trabzonspor ise hücum yerleşimlerini iyi yaparak oyunu genişletmeyi ve pozisyonlar üretmeyi başardı.

Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan grafikte de Trabzonspor’un topa daha fazla hükmettiğini ve daha da önemlisi top hakimiyet kalitesinin de %61 olduğunu görüyoruz. Değindiğim üzere Trabzonspor’un ilk 30 dakikadaki baskısını ve Ankaragücü’nün ikinci yarıda yakaladığı fırsatları da bu grafik üzerinden okumak mümkün.

Maç öncesinde Avcı muhtemelen rakibinin zayıf karnı olarak beklerini belirlemişti zira Kitsiou’nun yokluğunda bu bölgede asıl pozisyonu sol bek olan Pinto forma giydi. Sol bek Atila Turan ise hücuma katılmayı tercih ediyordu. Maç içerisindeki birçok sekansta oyun kurulumunda derine gelen Bakasetas’ın sağ kanatta bulunan Ekuban veya Djaniny’i topla buluşturmak istediğini gördük. Özellikle ikinci yarıda Ankaragücü skordan ötürü risk almaya başlayınca bu anlayışı daha net bir şekilde gördük. Trabzonspor, maç genelinde hücumlarının %39’unu sağ kenardan gerçekleştirirken bu oran ikinci 45 dakikalık periyotta %45’ti. 2 golle yıldızlaşan

Djaniny & Ekuban ikilisinin rolleri

Trabzonspor, topa hâkim olan bir oyun oynadı fakat kadroya kağıt üzerinde baktığımızda santrfor Djaniny’nin bu oyuna pek de uygun profilde olmadığı düşünülebilirdi. Fakat Avcı, kurguladığı hücum düzeniyle oyuncusundan üst düzeyde verim almayı başardı. Djaniny maç boyu kanatlara açılarak rakip savunmanın dengesini bozmayı başardı, hücuma getirdiği hareketlilikle birçok Trabzonspor hücumunda önemli rol oynadı. Maçı 1 gol 1 asistle tamamlayan Djaniny, 5 şut girişiminin 4’ünde isabet sağlarken ayrıca 1 kilit pas ve 2 başarılı adam geçme ile oynadı.

Trabzonspor hücumunu bir üst seviyeye çıkaran diğer nokta da Ekuban’ın görevleriyle alakalıydı. Zaman zaman Djaniny ile yer değiştiren veya içte konumlanan yıldız oyuncu, zaman zaman da çizgiye yakın kalarak oyunu genişletti ve direkt hücumlarda önemli bir tehdit oluşturdu. 2 golle yıldızlaşan Ekuban, rakip kaleye 5 şut çekerken bunların 3’ünde isabet buldu. Yıldız isim ayrıca maçı 2 kilit pas ve 1 başarılı dripling ile tamamladı.

 

İlk golün gelişimine ait olan bu görüntüde Ekuban’ın geriye gelerek bağlantı oluşturduğunu görüyoruz. Topu alan yıldız oyuncu, sağ çizgide boşta bulunan Djaniny’yi topla buluşturuyor. Pozisyonun devamında ise Djaniny’nin şutu kaleciden dönmüş, Ekuban da bu topu ağlarla buluşturmuştu.

Djaniny-Ekuban ikilisinin topla buluşma noktaları da bu isimlerin rollerine dair bir şeyler söylüyor. Ekuban’ın birçok kez merkezde ve rakip ceza sahasında topla buluştuğunu görüyoruz. Djaniny ise bahsettiğim üzere maç içerisinde sık sık Ekuban’la yer değiştirdi. Ayrıca zaman zaman sol kenara açılarak bu bölgede de fazlasıyla topla buluştu Djaniny.

Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan Aksiyon Değeri (AD) tablosu da bu ikilinin etkili performanslarını kanıtlar nitelikte. Buldukları gollerin etkisiyle şut metrikleri bir hayli yüksek olan Djaniny-Ekuban ikilisi, ofansif aksiyonlarda da Trabzonspor’u gole en çok yaklaştıran isimler olmayı başardılar.

Trabzonspor’un oyun kurulumdaki düzeni ve Bakasetas’ın rolü

Trabzonspor’un bu maçtaki orta saha hattında ekstra göreve sahip olan isim Bakasetas’tı. Yukarıda bahsettiğim üzere Avcı, Yunus Mallı’yı ikinci forvet gibi daha ileride konumlandırırken Yunan yıldızdan da derine gelmesini istedi. 81 topla buluşma ile bu alanda takımının lideri olan Bakasetas, aldığı topları sağ kenardaki Ekuban-Djaniny ikilisine göndermeyi hedefledi. Ayrıca Bakasetas, maçı 2 kilit pas ve 3’ü isabetli 6 uzun topla tamamladı.

Trabzonspor’un uzun topla savunmadan çıkıyor ve bağlantıyı kurmak için derine gelen Ekuban topu indiriyor. Devamında topla buluşan Bakasetas, sağ çizgiden savunma arkasına hareketlenen Djaniny ile topu buluşturuyor. Trabzonspor’un oyun kurulumunda Bakasetas savunma önüne geldi ve Trabzonspor’u 4-2-3-1 diyebileceğimiz bir düzenle gördük. Bordo-mavililer, topa sahip olduklarında ve rakiplerini ön-orta alanda karşıladıklarında ise 4-1-4-1 şeklinde dizildiler.

2.yarı & sonuç

İlk yarının son dakikalarında Ankaragücü bazı şanslar bulmaya başlamıştı. Son 20 dakikalık bölüme girdiğimizde ise Karaman’ın öğrencilerinin rakip yarı sahada önemli bir baskı kurduğunu ve tekrar önemli şanslar yaşadığını gördük. Bu kritik anlarda da sahneye Uğurcan Çakır çıktı ve skoru korudu. Yıldız eldiven kalesine gelen 7 isabetli şutun 6’sını kurtardı. İlk 30 dakikadaki baskın oyunuyla 3 gol bulan ve maçı büyük oranda bitiren Trabzonspor, Avrupa kupalarına katılmak için de umutlandı.

Kaynak: Maçkolik & WhoScored

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.