Avrupa Şampiyonası’nın futbol gelirlerine katkısı ne?

Hisense

2016 Avrupa Şampiyonası’na az bir süre kala, milli takım kadroları açıklanmaya, şampiyona öncesi son hazırlık maçları yapılmaya başlandı. Heyecan her geçen gün yükseliyor. Milli Takım’ımızın da yer alacağı bu turnuva, ekonomik verileri itibariyle daha önceki organizasyonların çok çok üzerinde bir yer alacağını şimdiden garantiledi.

UEFA’nın Avrupa futbolundaki en üst düzey bu organizasyonu, milli takımların sahadaki rekabeti ve mücadelesi kadar, tüm ülke federasyonları nezdinde de, yüksek bir gelir kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.

2016 Avrupa Şampiyonası’nda diğer şampiyonalardan farklı olarak 24 milli takım boy gösterecek. 24 takımlı organizasyon bir önceki şampiyonaya göre % 65 daha fazla maç, bir önceki organizasyona göre % 80 daha fazla bilet geliri ve bunlara bağlı olarak daha fazla TV yayını ve daha fazla reklam şansı demek. Bunların tamamının neticesinde, organizasyondaki takım sayısındaki artış, UEFA’nın şampiyonadaki sponsor gelirlerine de aynı oranda etki yaparak, 2012 yılında 300 Milyon EUR olan sponsorluk gelirleri, 2016 yılı için 450 Milyon EUR olarak açıklandı.

avrupa şampiyonası 1

2016 Avrupa Şampiyonası sponsorlarına baktığımızda; Adidas – Carlsberg – Coca Cola – Continental – Hisense – Hyundai / Kia Motors – Mc Donalds – Orange – Socar – Türk Hava Yolları resmi sponsorluk kategorisinde yer alıyorlar.

Sponsorluk gelirlerinde sağlanan bu artışın, federasyonlara sağlayacağı en büyük avantaj dağıtılacak olan ödül tutarları olarak yansıyor. Bu yılki organizasyonda dağıtılacak toplam ödül miktarı 300 Milyon EUR olarak açıklandı. 2000 yılından itibaren dağıtılan ödül tutarlarına baktığımızda, 2000 yılından bugüne gelindiğinde % 200’lük bir büyüme karşımıza çıkıyor.

avrupa şampiyonası 2

Peki 300 Milyon EUR’luk bu pay nasıl dağıtılacak?

Untitled

Bu tabloya bağlı olarak şampiyon olacak takım, maksimum 27 Milyon EUR kadar bir kazanç elde etme şansı yakalayacak.

Ülkemiz açısından, şampiyonanın sponsorluk gelirlerimize katkısını da çok kısaca belirtmek gerekirse, Türkiye Futbol Federasyonu şampiyonaya 8’i ana sponsor kategorisinde, toplam 17 partner ile katılıyor.

avrupa şampiyonası 4

avrupa şampiyonası 5

Şampiyonaya katılım, ülke federasyonumuzun sponsorluk gelirlerinin son 1 yıllık dönemde 57 Milyon TL’den, 69.5 Milyon TL’ye çıkmasını sağladı ki, 2014 yılında 61 Milyon TL sponsorluk geliri olan TFF, 2015 yılında yaşadığı gelir düşüşünü, bu şampiyona sayesinde tekrar kazanmayı şu an başarmış gözüküyor.