Benfica Analizi

Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi ön elemesinde Benfica ile eşleşti. Bu eşlesmşmeden galip çıkan taraf bir sonraki turda Paok-Spartak Moskova galibi ile eşleşecek ve sonrasında Şampiyonlar Ligi’ne kalacak takım belli olacak.

Eşleşmenin belli olması ile birlikte Benfica’nın yeni sezon hazırlıklarını yakından incelemeye basladım. Bu yazı da şu ana kadar oynadıkları 6 karşılaşma sonucundaki düşüncelerimi, aldığım notları ve verileri içeriyor.

Vitoria Setubal – Benfica

Bu karşılaşmada da 4-4-2’ye yakinın bir dizilim ile sahadaydilar. En önde 34 yaşındaki golcülerinin yanında Ferreyra vardı. İlk yarıda attıkları gol dışında pozisyon üretmekte zorlandılar. Gol öncesinde rakibin 2. bölgesinde yaptıkları ikili presle topu kazandılar. Orta alanda Fernandez son derece atletik, hareketli.

İkinci yarıdaki çok sayıda değişikliğin de etkisiyle kopuk bir görüntü verdiler. Hemen hemen hiç etkili hücum yapamadılar. Duran toptan yedikleri golle de karşılaşma 1-1 sona erdi.

Sevilla – Benfica

Sevilla karsisinda 1-0 kazansalar da hücum anlamında çok önemli işler yapmadılar. Kendi kalelerinde ise az pozisyon verdiler. 9 şut attılar, ortalama mesafesi 20 metreydi. Fenerbahçe’nin Feyenoord maçı ortalaması ise 14.1 metre oldugunu hatırlatayım.

Önceki hazırlık karşılaşmalarında daha farklı dizilimlerle sahaya çıkmışlardı. Sevilla karşısında ise kağıt üzerinde 4-1-4-1 gözükse de özellikle hücumlarda Silva ve Salvio kanat forvet gibi oynayıp 4-3-3’e döndüler.

Fenerbahçe’nin Feyenoord maçına göre bile daha takım hüviyetinde gözüktüler bana, daha fazla birlikte hareket eden, daha hızlı pas alışverişi yapan bir takım gördüm. Feyenoord karşısında Fenerbahçe’nin pas hızı 15.2 iken, Benfica’nın 18.3 (Dakika basi pas sayisi)

Sevilla karşısında sol bekleri Grimaldo etkiliydi. Süratli, top taşıyabilen, ileri çıkışları olan bir bek. Isla ile oluşacak rekabeti merak ediyorum. Akıllı hücum edilirse özellikle ilk maçta arkasında boş alan bırakabilir.

B. Dortmund – Benfica

İlk 15 dakika Dortmund 1. bölgesinde pres uyguladılar, çoğunda da karşılık aldılar.

2. ve 3. bölgede hareketliler, sürekli alan değiştirdiler. Bunu hızlı pas trafiği ile desteklediler.  İki bek Grimaldo ve Almeida’nın uzun diagonal paslarına dikkat etmek gerekecek.

İlk 15 dakikadan sonra Dortmund da basmaya başladı. Dortmund, 2. bölgede kaptığı topu ters kanattaki boş alana taşıdığı ilk pozisyonda golü buldu.

İkili bindirmeler önemli olacak. İki dakika sonrasında 2. gol geldi ve biraz çözüldüler. 2 gol de sağ bekleri Almeida ve onundeki Silva’nin kanadindan geldi.

Benfica, ikinci yarı da ön alanda baskılı oyununu sürdürdü ve bunun sonunda da golü buldular. İki bekleri Grimaldo ve Almeida hücum aksiyonlarında önemli yere sahip.

Sağ bek Almeida, rakip sahada baskı yapıp topu kazanıyor, koşusunu sürdürüp mükemmel bir vuruş ile golu buluyor.

Benfica’nın, izlediğim en etkili oldukları karşılaşma oldu. Özellikle kendi evlerinde de bu baskıyla oynayacaklarını düşünürsek, Fenebahçe buna nasıl cevap verir, belirleyici etkenlerden biri olacak gibi gözüküyor.

Benfica – Juventus

Benfica, Juventus karşısında en önde Ferreyra ile başladı. İlk dakikalarda topa hakim olan taraflardı. Sol önde Pizzi ve arkasında Grimaldo ile etkili olmaya çalıştılar.

Orta alanda 19 yaşındaki Fernandes tam bir kene. Juventus karşısında 2. bölgede yaptığı presle kazandığı iki topla pozisyon buldular. Fenerbahçe özellikle 1. bölgeden 2. bölgeye geçerken risk almamalı.

3. bölgeye kadar son derece hareketli, alan değiştiren, topun yönünü sürekli değiştiren bir Benfica olsa da 3. bölgede üretkenlik anlamında çok etkileyici bulmadım. Hoca da özellikle en uçta kime şans verecegine tam karar verememiş gibi gözüktü.

Defansif olarak da sağ bekleri Almeida zaman zaman aksasa da çok fazla pozisyon vermediler. Ancak tempo olarak her maç üzerlerine koyduklarini soyleyebilirim.

Rakibe, kendi 2. bölgelerinden itibaren çok fazla boş alan bırakmıyorlar. Juventus’a karşı 2. bölgeye kadar çok ciddi bir baskı yapmadılar ancak Fenerbahçe’ye karşı daha agresif olacaklardır. Kanatlardan oyunu genişletip bunda ısrar etmek en etkili yöntem gibi gözüküyor.

Dortmund’a karşı sağ ve sol bek Almeida ile Grimaldo, Juventus’a karşı da Pizzi’nin uzun diagonal pas denemeleri tehlikeli oldu. Bu paslara bir şekilde önlem almak gerek. Ben deplasmandaki maçta fiziki durumları iyiyse sağ önde Dirar, sol önde Ayew’in oynaması taraftarıydım ki Ayew’in oynayamayacağı haberini aldık.

Verilere baktigimizda hem Benfica’nin, hem de Juventus’un topa yakın sayılarda sahip olduğunu görüyoruz (70-72). Ancak 45 saniyenin üzerinde 10 kere topa sahip olmuş Benfica. İzlediğim kadarıyla oyunları akışkanlık kazanmaya başlıyor, Fenerbahçe’nin bunun önüne geçmesi gerekiyor.

Pizzi, bu akışkanlığı sağlayan önemli bir pas istasyonu oldu Juve karşısında. 46’da oyundan çıktı, ancak topla buluştuğu anları genelde olumlu kullandı. 3. bölgeye 23 pas attı. Ceza sahası içine atılan toplam 26 pasın da 11’ini atarak bu konuda takımın en önde gelen ismi oldu.

Benfica – Lyon

Benfica, ilk yarıyı Lyon karşısında 0-2 geride kapattı. Lyon adına Teaore iyi işler yaptı, çok zorladı Benfica savunmasını. Ceza sahası içinde atak sonlandıramadılar. Rakibin Lyon olduğunu unutmamak lazım. Karşılarken de önde Ferreyra tek, 4’lü bir hat ve arkalarında Fejsa tek.

Rui Vitoria, muhtemelen santrafor Ferreyra/Castillo ve stoper Ruben Dias/Conti arasında karar verecek, İkici yarı değişikliklerini bu yönde yaptı.

Lyon’a karşı beş dakikada 2-2’yi buldular. İlk golde, derin atılan topta Lyon’dan baskı yok. Fenerbahçe adına yapılmaması gerekenlerden, anlık konsantrasyon kaybı pahalıya patlayabilir.

Lyon’un 3. golünde de Benfica’nın sağ beki Almeida kademeye gelmekte geç kaldı. Eksik tarafları yok değil, küçük detayları değerlendirmek gerekecek.

Benfica – Lyon maçında Benficalı oyuncuların ortalama topla buluşma noktaları:

Turnuvadaki diğer maçlarla neredeyse kopya. Kanatlar evet zaman zaman ofansif olarak iyi işliyor, ancak orta üçlü tüm takımı oynatan ekip bana göre. Orada üstün olmak çok şey kazandırır Fenerbahçe’ye.

Benfica, bu karşılaşmada toplam 19 şut atarken (%37), bunların 8’i ceza sahasından. Ortalama şut mesafesi de 20.1 metre, şut tercihleri yine çok yakından değil.

Lyon ise 14 şutun (%36) 9’u ceza sahası içinden. Ortalama mesafe 19.2 m. Küçük bir hatırlatma, Feyenoord maçında Fenerbahçe’nin ortalaması 14.3 metre.

Pizzi yine 10/6 ile ceza sahasına en çok pas atan oyuncu oldu. Fejsa, Pizzi, Fernandes orta saha üçlüsü %90 pas isabeti ile oynadılar. Benfica’nın kilit üçlüsü olduğunu düşünüyorum. Fenerbahçe nasıl cevap verecek, verebilecek mi o önemli.

Ayrıca attıkları toplam 6 golün ise 3’ü 45-60. dk. arasında, diğer 3’ü de 60-75. dk. arasında geldi. Ikinci yarinin ilk bolumlerine dikkat, tempo yapacaklar.

Fenerbahçe icin zor bir deplasman olacak. Maksimum konsantrasyon ile oynmak zorundalar. Ayew’in de yokluğunda ilk 11’i önceden bilmek cok da kolay değil. Cocu, önde yine Alper ve Giuliano’yu tercih edip sola Valvuena, saga Baris ya da Dirar’i mi tercih eder, yoksa Soldado’yu mu ilk 11’e alir kestirmek zor.

Fenerbahçe de kilit ismin genc yaşına rağmen Elif olacağını düşünüyorum. Dinamizmi, atletizmi ile orta alanda Pizzi’nin pas istasyonu görevini kesmesi gerekecek.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş