Beşiktaş- Arsenal ilk maçı bizlere neler söyledi?

Arsenal ile oynanacak ikinci maça saatler kaldı. İlk maçtan çıkarılabilecek bazı sonuçlar ikinci maç için bir referans olabilir diye düşünerek bazı saptamalarımı paylaşayım;
Öncelikle her iki takım oyuncularının da saha içi ortalama bölgelerine bakacak olursak Beşiktaş savunmasının ev sahibi formatında yerleşmiş olduğunu söyleyebiliriz; savunma nispeten önce, bekler orta alanda, özellikle İsmail’in bindirmeleri önemliydi. Ve de kalabalık bir orta saha. Sanıyorum Arsenal’e karşı daha farklı bir diziliş, anlayış olamazdı. 
 
Arsenal’in ise daha çok kendi sahasında kaldığını görebiliyoruz.

Görseli büyütmek için üzerine tıklayınız
İsmail’in bu çıkışları şut sayılarına da yansıdı, takımın 5 şut ile en fazla şut çeken ismi oldu.
Görseli büyütmek için üzerine tıklayınız
 
Topa sahip olma yüzdesi, topla oynama süresi ve topla oynama sayılarının Beşiktaş lehine olduğunu görüyoruz. 
 
Takım yerleşim mesafelerine baktığımızda Beşiktaş’ın ilk devrede Arsenal’e göre topla daha önde. Ancak ikinci yarı Arsenal topla kendi kalesinden ortalama 55.7 metre uzaktayken Beşiktaş’ın 54.9 metreye geriledi. İkinci maçta bu mesafeyi geriye çekmemeleri, topla mümkün olduğunca Arsenal yarı alanına yakın oynamaları gerekiyor.
Görseli büyütmek için üzerine tıklayınız
Bu mesafeler hücum bölgelerinde topla oynama sayılarına da yansıyor. Beşiktaş ilk yarı hücum bölgesinde çok daha fazla topla oynarken (94), ikinci yarı bu sayının da düştüğünü görüyoruz (69).
 
Beşiktaş için zor bir karşılaşma olacağı kesin. Özellikle ilk periyodta direnç göstermeleri çok önemli. Umuyorum ki turu geçecek skoru alırlar ve ülke puanına ciddi bir katkı sağlamış olurlar.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş