Beşiktaş – Trabzonspor Maçına Bakış

resized_fe676-e82bb0f08d92b0f9de018c1e0efe3e6f

Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda yaklaşık 30 bin taraftarın izlediği maçta Trabzonspor Beşiktaş’ı 2-1 yendi. Trabzonspor adına M’bia’nın ciddi rol üstlendiği maçta Beşiktaş’ta da sansasyonel golüne rağmen Quaresma eleştiriliyordu. Quaresma’nın kariyer özeti olarak izlenebilecek bir maç oldu.

bjk1

BEŞİKTAŞ

Şenol Güneş 5 gollü Mersin deplasmanının ardından kadroda sadece bir değişikliğe gitti. O da sakatlığı bulunan Tosic yerine Motta tercihi oldu. Beşiktaş yine değişken üçlü orta sahası ve arkadan toplu-topsuz bindirecek Oğuzhan’a güveniyordu hücumda. Geçen haftaya göre Quaresma merkezden uzakta başladı.

Atiba-Veli dinamik ikilisinin savunma direncine yaklaşamadı bile Atiba-Oğuzhan ikilisi. Özellikle Mbia orta alanda Beşiktaş’a zor anlar yaşattı. Beşiktaş M’bia’nın direncinden dolayı Oğuzhan’dan geçtiğimiz hafta aldığı verimi alamadı.

Beşiktaş yediği golden sonra toparlanma sinyalleri verdi. Çok kritik bir dakikada Quaresma’yla golü de buldu ancak taraftarlar bu mükemmel golu sindiremeden, birkaç dakika içerisinde Quaresma attığı gole ters orantılı olacak bir hareketle kırmızı kart gördü. Beşiktaş bu golün de verdiği etkiyle öne çıkmış hatta Şenol Güneş Mario Gomez’i de oyuna sürerek büyük ihtimalle forveti ikileyecekti ancak planlar Quaresma’nın bu hareketiyle bozuldu. Trabzonspor için de mental ve sayısal bir üstünlük anlamına geliyordu bu hareket.

Beşiktaş genç ve potansiyelli oyuncuların eğitilip, futbola kazandırılabileceği bir kulüp, 30 yaşını geçmiş çocukları bu kulüpte eğitemezsiniz. Quaresma meselesinin özeti budur. İlk geldiğinde de böyleydi, şimdi de böyle. Barcelona’dayken de böyleydi, İnter’deyken de…
7’sinde neyse 70’inde de öyle olacak. 7 numarayı neden bu kadar sevdiğini de daha iyi anlamış olduk. Beşiktaş adına diğer kopukluk Gökhan Töre’ydi. Töre kaçırdığı net pozisyon dışında bir de şutuyla ciddi tehlike yarattı rakip kalede. Bundan öteye gidemedi. Trabzonspor’un 2. golünde de ciddi hata onundu.

bjk2

bjk3

Töre ve Quaresma’nın iyi görüntü vermediği maçta Beşiktaş’ın kreatif umutları Oğuzhan’la sınırlı kaldı. Olcay pas hatalarıyla etkisiz bir performans sergilerken Cenk de yalnızlıktan yakındı. Beşiktaş kanatlarının etkisiz performansında Trabzonspor’un beki Cavanda’nın da rolü büyüktü. 17 çalım girişiminin 11’inin başarısızlıkla sonuçlanması da Beşiktaş’ın Mersin maçından ne kadar uzakta kaldığının göstergesiydi.

Beşiktaş’ın orta saha ihtiyacından bahsederken kesici ve topu hızlı şekilde hücuma aktarabilen bir isim olması gerektiğini söylemiştik. Adı geçen Lucas’la birlikte Atiba’yı izlemiş olsaydık örneğin bugün M’bia Beşiktaş orta sahasını bu kadar kolay ve tek başına darmaduman edemezdi. Oğuzhan 3. bölgede yaptıklarından öteye geçmeyi yani gerçek bir 8 numara olmayı bir türlü başaramadı. Sosa’nın da saha dışı etkenlerden oynamadığını varsayıyoruz. Bugün görev almaması teknik açıdan pek mantıklı değildi zaten.

Beşiktaş savunması istediği ikiliyi takım içinden bulacak gibi gözükmüyor. Rhodolfo dışında güven veren bir stoper yok. Ersan’ın ilk golde adam kaçırışı dışında diğer stoperlerden söz edemiyoruz çünkü bugün Beşiktaş yedek kulübesinde stoper yoktu. Bu da diğer stoperlerin ne kadar etkisiz olduğunu gösteriyor. Beşiktaş’ın 1 Eylül’e kadar hızlı bir sol stoperi kadrosuna katması lazım.

Beklerin performansına gelirsek Andreas Beck yine pozisyon bilgisiyle öne çıktı. Motta ise bunun tam tersi konumundaydı. Sezon başı yazılarımızda söylediğimiz gibi Beşiktaş sağ bek sorununu çözdü lakin sol bekte sıkıntı var ve uzun süre çözülecek gibi gözükmüyor.

Beşiktaş bugün Trabzonspor’un etkili alan daraltmasıyla ve kreatif oyuncularının rakip bekler tarafından pasif bırakılmasıyla ağır bir yenilgi aldı.

TRABZONSPOR

Trabzonspor adına kuşkusuz en büyük handikap orta sahada Mehmet Ekici’nin eksikliğiydi lakin Okay özverili oyunuyla bu açığı kapattı. M’bia ile dirençli bir ikili orta saha görüntüsü verdiler. Yusuf’un etkili driplingleri ve N’Doye’nin de 3. bölgede top tutma yeteneği Trabzonspor’un hücumdaki kozlarıydı.

Erkan Zengin’in 4 isabetli şut çektiği maçta Beşiktaş toplam 3 isabetli şut çekti.

Trabzonspor adına kilit savunma noktalarından biri bu oldu. Trabzonspor Beşiktaş’a net şut şansı vermedi. Nitekim yenen golde de sürpriz ötesi bir vuruş vardı Beşiktaş adına.

Trabzonspor’da Cavanda etkili bir performans gösterdi. Değişen Beşiktaş üçlü hücum grubu, Trabzonspor savunmasının dengesini somut anlamda bozamadı. Trabzonspor Beşiktaş’ı set oyununa zorladı, Oğuzhan’ı geride baskıya aldı ve Beşiktaş set oyunları net bir hücum aklıyla yönetilmedi. Sosa’nın yokluğu Trabzonspor adına çok önemli bir şanstı.

bjk4

Atiba-Oğuzhan vs Okay-M’bia mücadelesi genel tabloya net şekilde yansıdı. Özellikle ilk yarıda çok net gol pozisyonu vermedi iki takım da. Maçın orta alanda geçeceği sürpriz değildi, öyle de oldu. Trabzonspor savunması Constant dışında ciddi sertlikle mücadele etti. Constant net mevkisi olmasa da sol bekte iyi bir performans gösterdi.

bjk5

Topla oynama ve pas yüzdesi Beşiktaş’ı işaret ediyor ancak Trabzonspor çektiği 14 şutun yarısında isabet sağlayarak ekonomik bir hücum sergiledi.

Trabzonspor sezon öncesi yaşanan krizi ve Avrupa faciasını unutup lige iyi bir başlangıç yaptı. Beşiktaş’ı iyi analiz edip, yavaş bir galibiyet aldı. Kuşkusuz bu galibiyete rağmen eksikler var ancak Shota’nın Trabzonspor’u “bu yarışta biz de varız!” dedi.

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş