Beşiktaş’ın peşinde olduğu sol bek | Emmanuel Mas

san_lorenzo-mas1

5 sene içerisinde, değerini 90 kata kadar yükseltebileceik bir sol bek mi? Bahsettiğimiz kişi, Emmanuel Matias Mas. 15 Ocak 1989, San Juan doğumlu sol bek…

Geçmişi

Futbol kariyerine bugün olduğu gibi sol bek olarak, San Martin San Juan’da başlayan Emanuel Mas, 20 yaşında kulübü ile profesyonel sözleşme imzaladı. 2008 sezonunda profesyonel olmasıyla beraber, 2009/2010 sezonu da dahil olmak üzere iki sezonda toplam 13 kez forma şansı bulabildi.

2010/2011 sezonunda ikinci ligde iddialı bir ekip haline gelen San Martin San Juan, birinci lig için 3. olarak play-off hakkı elde etmiş ve rakibi Gimnasia’ya iki maçta boyun eğmeyerek birinci lige çıkmıştı. Bu sezonda 38 maçın 22’sinde forma şansı yakalayan Emanuel Mas, gelecek için olumlu sinyaller veriyordu.

Mas, 2011/2012 sezonlarında takımının Arjantin Primera Divison’a yükselmesiyle birlikte sol bekin vazgeçilmez ismi olarak 32 maçta görev almıştı. Dikkatleri üzerine çekmeye başlayan Mas, bu sezonu 1 gol ile tamamlamıştı. Arjantin Ligi’nin Apertura ve Clausura olarak (Açılış ve Kapanış) oynandığı o dönemlerde, Emmanuel’in takımı San Martin 20 ekibin içerisinde Apertura’yı 9. sırada tamamlayarak, beklentileri de aşmıştı.

Emmanuel Mas’ın parladığı sezon ise 2012/2013 sezonu. Hazırlık maçları da dahil olmak üzere 1 sezon içerisinde toplam 40 maç yapan San Martin ve 1 sezon boyunca hiç bir maç kaçırmayarak 40 maçın tamamında forma giyen Emmanuel Mas, bu sezonu 2 golle de süslemiş ve odak noktası haline gelmişti. 1 Temmuz 2013’de resmen San Lorenzo’ya transfer olan Emmanuel Mas, 50 bin Euro ile start aldığı takımına 1,7 Milyon Euro kazandırmıştı.

San Lorenzo ile 2013 yılından bu yana 95 maça çıkan Emanuel Mas, oldukça istikrarlı bir performans sergilemeye de devam ediyor. Ayrıca Emmanuel Mas, 2014 yılında San Lorenzo ile Copa Libertadores’i kazanma başarısı gösteren kadroda yer aldı.

Arjantinli sol bek, istikrarlı bir performans sergilemesinin ödülü olarak, 2015 yılı itibariyle Arjantin Milli Takımı’na davet edildi.  5 Eylül 2015 tarihinde, Arjantin’in Bolivya’yı 7-0 mağlup ettiği maçta ilk kez 11’de başlama şansı bulmuştu.

Beşiktaş’a süpriz sol bek | Emmanuel Mas

Hangi bölgede oynuyor?

Mas-p

Mas’ın temel oyun pozisyonu sol bek ancak ihtiyaç halinde sol açık oynadığı zamanlar da oluyor.

Sahada neleri en iyi yapar?

Emmanuel Mas, tipik bir ofansif bek. Örnek vermek gerekirse, sol bek için Daniel Alves, Caner Erkin ve hatta zaman zaman kariyerinin zirve yaptığı dönemlerin Uğur Boral’ı tipinde bir oyuncu diyebiliriz. Elbette Emmanuel Mas, örnekteki oyuncular ile eş performansa sahip değil ancak oyun stili olarak benzetme yapılabilir. Başlıkta da olduğu gibi, ”Sahada neleri en iyi yapar?” Arjantinli sol bek, oldukça çevik, mücadele direnci yüksek ve iyi bir hıza sahip. Ofansif anlamda takımının her atağında onu görmek mümkün olabilir. Zaman zaman topu ayağına alarak içeriye kat eder ve tehlikeli pozisyonlar da yaratabilir. Mas, özellikle takım kontra atağa çıkarken sol koridori otobana çevirircesine, fişek gibi fırlayarak top ister. Son 3 sezondur istikrarlı bir oyuncu olması da pozitif bir durum tabii. Ofansif özelliklerinin yanında, Mas’ın defansif özellikleri biraz zayıf kalsa da, özellikle çevikliğini ve yüksek mücadele direncini iyi kullanarak rakip kanat oyuncusunun başına bela olabilir. İlginçtir ki, Mas’ın duran toplarda kafa golüyle attığı goller de mevcut. Arka direklerde tehlike yaratabilir, karambolde kendisini unutturabilir. 2016 sezonunu genelleyecek olur isek, Emanuel Mas tüm Arjantin tarafından ilgi duyulan bir oyuncu ve en büyük özelliği istikrarlı olması. Standartları belli bir oyuncu ve o standartların altına düşmemeye çalışıyor.

san_martin-mas2

Ne kadar ilerleyebilir?

Mas, 28 yaşında ve kariyerinin zirve noktalarına ulaşmaya belki de çok yakın ve hatta bu performans belki de onun zirve yaptığı anlar olabilir. Olası bir transfer durumunda her şeye sıfırdan başlayacak olması, özellikle Avrupa’ya yahut ülkemiz olan Türkiye’ye gelecek olması onun adına bir şans. Kariyerinde Arjantin dışına hiç çıkmamış olması ve Avrupa’ya transferi onu ekstra motive edip, kendisini daha fazla kanıtlamak isteyebilir. Bu durum da oyuncuya olumlu bir yön kazandırır. Mas’ın önümüzdeki 2-3 senesi çok değerli olacak çünkü yaşı 30’a dayanacak. 30 yaşından sonra kariyerinde zirve yapan bir sol bek olmak ise çok zor. Her seferinde dile getirdiğim istikrarından hiç şüphem yok. Mas’ı zorlayabilecek tek yön, ülkesi dışında bulunduğu yerin kültürü ve dili. Mas, bunlara uyum sağladığı taktirde Avrupa’da başarılı ve hatta el üstünde tutulan, taraftarlar tarafında sevilen bir bek olmaya aday.

Fiyatı

para

Arjantinli futbolcuya, 2010 yılında 50 Bin Euro değer biçilmiş ve bu rakam günümüzde 5 Milyon Euro’ya kadar çıkmıştır.

Son söz…

Türkiye’ye geleceğini varsayarak son satırları yazacağım. Mas, Süper Lig’e ayak uydurabilecek bir potansiyele oldukça sahip. Arjantin Ligi’nin tabiri caizse çatır çatır geçmesi, fiziksel temasın yoğun olması, temponun da genelde ortalamanın üstünde olması; bu tempoya rahatlıkla ayak uydurabilen oyuncuların, Avrupa’da da tutunabileceğini düşünüyorum. Arjantin’de yakaladığı istikrarı burada da yakalarsa, formayı bırakması zor olacaktır.

Futbol Akademi Puanı

puan

 

Beşiktaş’a süpriz sol bek | Emmanuel Mas