Bireysel Futbolcu Sponsorluğu

ronaldonew

Spor Sponsorluğu denildiğinde, ülkemizde futbol branşı başta olmak üzere, takımlara bağlı sponsorluklar ana noktada değerlendiriliyor. Ancak sporda, pazarlama ve sponsorluk çalışmalarının geliştiği ülkelerde, takımlar kadar bireysel sporcularında ( konumuz gereği futbolcular ) kurumlar için önemli bir iletişim aracı olduğunu görüyoruz.

Futbolcularamarkalar tarafından ek ücret ödenmesi, özel malzeme tedarik edilmesi ya da basın desteğinin sağlanmasına kadar bireysel futbolcu sponsorluklarınında çeşitlilikleri bulunuyor. Burada takıma bağlı sponsorluklardan farklı olan nokta; Futbolcu, sponsorluk faaliyetleri için herhangi ek bir hareket içerisine girmez, normal rutin içerisinde futbolunu oynarken ya da gündelik hayatını yaşarken, bazen giydiği ayakkabı, bazen içtiği içecek ya da üstüne giydiği bir ceket ile anlaştığı marka ile beraber yaşamaya başlıyor.

r1C.Ronaldo, 2015 yılı Ekim ayına kadar olan dönem verilerine göre bireysel sponsorlarından 27 Milyon EUR kazanıyor.KFC ile yaptığı bu çalışma bir iletişim çalışma örneğidir. Günlük hayatta, fast food ürün tüketiminde tercihi ile markaya reklam imkanı da sağlanmaktadır.

Futbolcular, kimi zaman bir reklam filminde oynayarak ya da özel bir ürüne ismini vererek, kurumların tanıtım yüzü olup, nakdi olarak kazançlarını da yükseltiyor.  Ülkemizde top oynayan ve farklı reklam filmlerinde boy gösteren futbolcularımızın en iyi 30 reklam filmini bu linkten izleyebilirsiniz..

r2

Ürün isimlendirmede futbolcu sponsorluklarında önemli bir platformdur. Son dönemde bunun en güzel örneklerinden biri Z.İbrahimovic’in bir parfüme isim vermesidir.

Futbolcular için bireysel sponsorluklar gelecek adına önemli gelir kaynağıdır çünkü futbol takımları partnerleri ile devamlılık sağlayabilir, uzun soluklu antlaşmalar yapabilirler ancak sporcunun bir yaşam süresi vardır, bu süre sona erdiğinde partnerlik ilişkisi de % 90 oranla sona eriyor. Örneğin Adidas markası, Bayern Münih takımı ile 2030 yılına kadar bir sözleşme imzalarken, Messi ile yaptığı sözleşmeleri yıllık olarak planlıyor.

Tabii, futbolcu sponsorluklarında da markalar açısından seçim aşamasında önemli kriterler yer alıyor. Seçilecek futbolcunun, oynadığı lig ve ülkeye göre aşağıdaki değişkenler ışığında seçimler sağlanıyor.

  • Futbolun ülkedeki gücü
  • Futbolun ülkedeki popülerliği
  • Futbolcunun sempatik, dürüst ve inandırıcı olması
  • Futbolcunun saha içi ve dışı duruşu
  • Futbolcunun imaj anlamında marka ile paralellik sağlayabilmesi

Günümüz futbol dünyasında, futbolcu sponsorlukları kapsamında, yıllık maaşları ile beraber en çok kazanan 6 futbolcu aşağıdaki şekildedir;

r3Kaynak; Forbes ( Liste 2014 yılının tamamında, futbolcu maaş ve sponsorluk gelirlerini kapsamaktadır )

 

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş