Boubacar Berry Röportajı | Afrika’dan Dünya Kupası Şampiyonu Çıkacak mı?

Ne zaman Afrikadan bir takım Dünya Kupası’nı kazanacak? O günler de gelecek”

Afrika Uluslar Kupası Finali’nde Gana’ya karşı seri penaltı atışlarında 21. penaltıyı kurtaran ve 22. penaltıyı kendisi ağlarla buluşturan Fildişi Sahilli kaleci Boubacar Barry’nin yıldızı parlamıştı.

Bir ülkenin kahramanı olmak sana nasıl hissettiriyor?

Tüm ülke 3 yıldır bu kupayı bekliyordu, finalde Zambiya’ya kaybettiğimizden beri. Aslında kupayı son kazandığımız tarihi hesaba katarsanız 23 yıldır bu anı bekliyorduk. Tabii ki bunu başardığımız için mest olmuş durumdayız çünkü bunun için gerçekten takım olarak çok çalıştık.

O son penaltıda neler oldu anlatabilir misin?

Böyle zamanlarda neler olacağı hakkında düşünemezsiniz. Uzunca düşünecek vaktiniz olmaz. Sadece, sıra size geldiğinde işinizi yapmalısınız. Odaklanmaya ve topu filelere göndermeye konsantre oldum. Şükürler olsun ki bu da gerçekleşti.

Bu zaferi 2012’de kaybedilen finalin intikamı olarak görüyor musun?

Hayır, bu bir intikam değil. Bu daha çok onun devamı gibi oldu. Eğer hayatta kazanmak istiyorsanız sürekli önünüze bakmanız gerekir. Bu yüzden sürekli çalışıyorum.

Copa” takma adı nereden geliyor?
Bu, ağabeyimin 1980’lerde oynadığı takımın adıydı. Ben de mahallede top oynarken hep onun formasını giyerdim ve arkadaşlar bana Copa diye seslenirdi. Sonra öyle kaldı.

Zaferi nasıl kutladınız?

Açıkçası hala kazandığımıza inanamıyoruz. Bir sürü duyguyu bir arada yaşıyoruz. Ülkemdeki insanların mutlu olması benim için önemli. İnsanlar bunu kutlamak için sokaklara,meydanlara döküldü.

Sence ne zaman Afrikadan bir takım Dünya Kupası’nı kazanacak?

Bu konuda sabırlı olmak önemli. Biz Fildişi Sahili oyuncuları olarak finalde kaybettikten sonra 3 yıl bekledik. İnancınızı hiç kaybeymemelisiniz. Dünya Kupası’nı kazanmak bir şaka değil ve bence bunun ne zaman gerçekleşeceğine tanrı karar verecek. O günler gelecek ama ne zaman geleceğini kimse bilemez.

Turnuvayı kazanacağınızı ne zaman anladınız?

Bunu düşünemezsiniz ki. Bize inanan insanlar bizi hep destekledi ve biz de her maçta inandık. Amacımıza böyle ulaştık.

Fildişi Sahilinin Afrika Uluslar Kupası’nı Didier Drogba olmadan kazanmasını kader olarak nitelendirebilir miyiz?

Hayır. Drogba fantastik bir oyuncu ve başarımızda çok katkısı var. Turnuvada o olmasa da ona ve geçmişte sergilediği performansa çok şey borçluyuz. Onun orada olmaması allahın takdiriydi. Orada olmayan insanlar da çok çalıştı ve üzerine düşeni yaptı. Kader olan bu.

Bu zaferi ve kupayı kime armağan etmek istersin?

Bize inanan herkese ve özellikle de anneme.

Röportaj : Emanuele Giulianelli
                                                                                                        Çeviri : Serhat Bora

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş