Brezilyalılar futbolda neden bu kadar iyi?

1

Brezilya, uluslararası futbol turnuvalarında dünyanın en başarılı ülkesi. 1958, 1962, 1970, 1994 ve 2002’de olmak üzere 5 Dünya Kupası zaferi ile bu kupayı dünyada en çok kazanan ülke konumunda. Bu yazıda sambacıların başarısındaki bazı etkenleri biraz da  eğlenceli bir bakış açısıyla derledik.

KITA DEVİ

2

Brezilya, Güney Amerika’nın en büyük ülkesi. Ülkede neredeyse Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya’da yaşayan nüfusun toplamı kadar nüfus var. Haliyle nüfusun fazla olması demek de tüm Latin Amerika ülkelerinde olduğu gibi futbola aşık olanların ve futbol oynayanların sayısının fazla olması demek.

3

TROPİKAL İKLİM

4

Brezilya dünyanın en fazla biyolojik çeşitliliğine sahip ülkesi. Bu biyolojik çeşitliliği getiren durum da ülkenin konumu dolayısıyla sahip olduğu tropikal iklim. Amazon yağmur ormanı, çöl ve geniş ovaları da ülkenin coğrafi olarak sahip olduğu farklı habitatlara verebileceğimiz örneklerden. Genel olarak sıcak bir iklime sahip olan Brezilya’da hava durumu kavurucu güneş ve şiddetli yağmurlar arasında sürekli bir geçiş halinde.

 

Bu durumun futbola etkisine gelince: Brezilyalılar çok yetenekli oyunculardır. Top kontrolü ve top cambazlıkları ile bilinirler. Şaşıracaksınız belki ama bu ekstrem hava koşullarının bunda etkisi büyük. Şöyle ki, şiddetli yağmur ve kavurucu sıcaklar yağmur ormanlarındaki bitkiler için mükemmel fakat çim için korkunç. Bu yüzden, çimi korumak ve bakımını yapmak oldukça zor. Brezilya’da neredeyse hiç çim saha yok. Okullarda çocukların antrenman yapabilecekleri bir çim saha yok ve parkların da sayısı oldukça az. Oldukça az sayıda olan çim sahalar her gün bakımlarının yapıldığı birkaç stadyumda mevcut. Sonuç olarak çok fazla çim üzerinde futbol oynama şansı bulamayan Brezilyalı gençlerin futbolda kötü olması gerektiğini düşünebilirsiniz ama durum tam tersi. Okumaya devam edin!

5

Çoğu Brezilyalı şehirde yaşıyor. Son yıllarda nüfus olarak da çok büyüme kaydeden şehirlerde milyonlarca insan var. Örneğin Sao Paulo şehrinde neredeyse Avustralya’nın tamamı kadar insan yaşamakta. Bu kadar fazla insan şehirleri doldurunca da rekreasyon alanları oldukça daralıyor. Bu şehirlerin fakir bölgelerinde ise neredeyse yol bile yok. Birbiri üzerine inşa edilmiş tuğla evler ve aralarında sadece patika yollar var. Bu tip mahalleler dışarıda sokak futbolu bile oynamaya elverişli değil fakat Brezilyalılar bu durumu da lehlerine çevirmeyi başarıyor.

6

Doğal çimin olmadığı şehirlerde oynamak yerine insanlar hafif çamurlu bölgelerde ve sokaklarda öğreniyorlar bu oyunu. Eğri büğrü arazilerde futbol oynadığınızda top çimdeki gibi sekmez ve tahmin edemeyeceğiniz noktalara yönelebilir. Bu da aslında sizin hızlı reaksiyonlar kazanmanızı sağlar ve tekniğinizin gelişmesine yardımcı olur. Beton üzerinde oynadığınızda da düştüğünüzde çime nazaran göreceğiniz zarar fazla olacağından oldukça kontrollü ve dikkatli oynarsınız ve bu da size mükemmel kontrol ve denge becerisi kazandırır. Dar alanda oynadığınızda topla ilişkiniz harika olur ve muhteşem bir tekniğe sahip olursunuz. Sözün özü, Brezilyalıların futbolda bu kadar iyi olmalarının sebeplerinden bazıları şehirlerin yapısı ve iklim diyebiliriz.

FUTSAL ETKİSİ

8

Dışarıda alan bulamadıkları için birçok Brezilyalı kapalı spor salonlarında sert zemin üzerinde futbol oynamayı öğreniyor. “Futsal” diye tanımladığımız bu futbol oyununda beşe beş takımlar basketbol sahası büyüklüğünde bir alanda normal futbol topuna göre boyut olarak daha küçük ve daha ağır bir topla mücadele eder. Bu oyun ilk olarak Brezilya’nın komşu ülkesi olan Uruguay’da oynanmıştır fakat zaman içerisinde Brezilya’da çok daha popüler bir hale gelmiştir. Hatta futsal oynayanların sayısının futbol oynayanlardan daha fazla olduğu bilinir. Ülkede profesyonel futsal ligi de bulunmakla birlikte bugün futbolda tarih yazmış birçok Sambacı da bu maceraya futsal ile adım atmıştır.

9

PLAJ FUTBOLU

10

Brezilya yaklaşık olarak 5.000 Mil’lik bir kıyı şeridi mevcut ve sahiller de bu kıyı şeridinin çoğunu kapsıyor. Rio de Janeiro, Santos, Salvador, Recife gibi büyük şehirlerin hepsinde sahiller var ve futbol oralarda oynanıyor. Plaj futbolu, kum üzerinde koşmak ve hareket etmek için daha fazla enerji gerektirdiği için normal futbola göre çok daha zordur. Top neredeyse hiç sekmediği için pas tercihlerinde çok daha doğru işler yapmalısınız ve topun kontrolünü sağlamak için vücudunuzun birçok noktasını kullanmalısınız. Yani plaj futbolu oynuyorsanız bu çok fit olduğunuz ve harika bir tekniğe sahip olduğunuz anlamına geliyor.

O ZAMAN DANS!

 

11

Konu futbol olunca Brezilyalılar güneş, yağmur, şehirler, kapalı spor salonları ve plajların dışında da çok önemli bir avantaja sahip – Dans etmeyi çok seviyorlar! Brezilya’nın kendine has müzik tarzına “Samba” deniyor. Samba, çok hızlı, neşe ve moral verici, ritmik ve genel olarak küçük vurmalı çalgılar, tef gibi perküsyon enstrümanları ile çalınıyor. Buna ek olarak da ayaklarınızı yere çok sık vurduğunuz ve kalçalarınızı çokça kullandığınız kendine has bir dans türü var. Brezilya’da büyüyen çocuklar Samba öğreniyor ve ayaklarını hareket ettirme ve kalçalarını kullanma gibi yetileri diğer ülkelerdeki çocuklara göre çok daha gelişmiş durumda oluyor. Kalçanızı hareket ettirmek savunmacıları geçerken ve topa vuruş açınızı ayarlarken çok önemli olduğundan futbolda bu özelliklerinin avantajını yaşıyorlar diyebiliriz.

TOP DA NEYMİŞ?!

12

Brezilya’da çoğu aile çocuklarına top alamayacak kadar fakir durumda. Çocuklar arasında kokonat, portakal ve hatta yumurta gibi yiyecekler futbol oynarken oldukça popüler!
Eğer futbol oynamayı bir kokonat ile öğrenirseniz dehşet bir ayak ağrısına maruz kalabilirsiniz. Eğer bir portakal ile öğrenirseniz ayaklarınız yapış yapış olabilir ve eğer bir yumurta ile öğrenirseniz birileri şapırtılar duyabilir! Ancak bu sıradışı ve lezzetli objeleri futbol için kullanmanın da bazı avantajları vardır. Bir meyve ile futbol oynamak iyi şişirilmiş bir top ile oynamaktan çok daha zor bir iştir, o yüzden bu tür objelerle futbol oynayan bir çocuk diğerlerine göre topla olan yeteneğini çok daha geliştirebilir. Bir yumurta ile havadan oynadığınızı düşünün! Yumurtayı kırmamak için olağanüstü bir kontrol ve vuruş yeteneğine sahip olursunuz.

Yani sonuç olarak Brezilyalılara baktığımızda şunu görüyoruz ki hedefi ve amacı olan futbolcular için zorluklar kreatif olmayı gerektirir. Bu da demektir ki ne kadar zor bir işe soyunursanız üstesinden gelmek için o kadar daha fazla donanımlı ve becerikli olmanız gerekir. Genç Brezilyalılar futbol konusunda birçok zorluk ve mücadele ile karşı karşıyalar ve sonucunda da inanılmaz yetenekler geliştiriyorlar.

Kaynak: Guardian UK
(Görseller guardian.UK’den alınmıştır.)