De Zerbi’den Guardiola esintileri | Napoli 0-2 Sassuolo

Serie A’nın 6. haftasında lige fırtına gibi bir giriş yapan Napoli, evinde Sassuolo’yu ağırladı. Konuk ekip kadrosundaki önemli eksiklerine rağmen 3 puanı Locatelli (p) ve Lopez’in golleriyle almayı başardı. De Zerbi’nin hücumdaki bu kalite düşüşüne rağmen kurguladığı ana plan ise maçın en ilgi çekici noktalarından biriydi.

Kadrolar & ortalama pozisyonlar

Napoli tarafında Gattuso, beklenen 4-2-3-1 düzeniyle sahadaydı. Savunma dörtlüsü Di Lorenzo-Manolas-Koulibaly-Hysaj’dan oluşurken bu hattın önünde Fabian Ruiz ve Bakayoko ikili pivotu görev aldı. Hücum hattında ise sağ kenarda Politano; sol kenarda Lozano’ya forma veren Gattuso, forvet arkasında Mertens’i ve en uçta da Osimhen’i görevlendirdi.

Sassuolo cephesinde ise işler özellikle hücum konusunda oldukça karışıktı. Takımın en önemli silahları Berardi, Caputo ve Djuricic maç kadrosuna dahil edilmediler. Hücumdaki kalitesini büyük oranda kaybeden De Zerbi ise özellikle toplu oyundaki kurgusunda önemli değişikliklere gitti ve çoğunlukla kullandığı 4-2-3-1’inden bu maçta vazgeçti. Topa sahipken 3-4-2-1 diyebileceğimiz bir dizilişle sahaya çıkan Sassuolo’da stoperler Kaan Ayhan-Chiriches-Ferrari üçlüsünden oluşurken kanat beklerde ise Mert Müldür ve Rogerio görev yaptı. Orta ikiliyi Locatelli ve Maxim Lopez olarak kuran De Zerbi, ileri hatta ise Traore ve Boga ikilisinin önünde Raspadori şans buldu.

Top rakipteyken Sassuolo & dörtlü savunmaya geçiş

Bahsettiğim üzere De Zerbi, toplu ve topsuz oyunda iki farklı diziliş üzerinden maç planını oluşturmuştu. Topa sahip olduğu anlarda 3-4-2-1 şeklinde sahaya dizilen İtalyan teknik adam, top rakipteyken ise 4-4-2 (veya 4-4-1-1) düzenini kullandı. Bu noktada ise akıllara hemen Premier League’de geçtiğimiz haftalarda oynanan Manchester City-Arsenal karşılaşması geldi zira Guardiola da rakibini 4-4-2 şeklinde karşılamış ve 3-5-2 düzeninde hücum etmişti.

De Zerbi, 4-2-3-1 dizilimini ve dolayısıyla dörtlü savunma hattını uzun bir süredir tercih ediyordu ve Sassuolo bu maçta da dörtlü bir hatla savunmaya devam etti. Napoli’yi orta blokta, 4-4-2 ve varyasyonlarıyla karşılayan De Zerbi bu maçta ön alan preslerine pek başvurmadı ve dolayısıyla rakip stoperlere baskı uygulamadı.

Orta bloktaki presin önemli noktalarından biri de rakip pivot ikilisiyle yapılan bire bir eşleşmelerdi. Maç boyunca birçok kez yukarıdaki görüntüye benzer eşleşmeler ortaya çıktı. Traore, Bakayoko ile eşleşirken Lopez de Fabian Ruiz’le eşleşti. Napoli ise bu savunmaya karşı sahaya yerleşmekte ve set hücumları etmekte zorlandı, ev sahibinin bulduğu pozisyonlar ise direkt hücumlar ve kenar ortaları ağırlıklıydı. Napoli, maç boyunca 32 orta girişiminde bulundu ve ceza sahası dışından 7 şut çekti.

Toplu oyunda Sassuolo & 3-4-2-1

Kuşkusuz De Zerbi’nin Sassuolo’ya olan en büyük dokunuşu geriden oyun kurma ve rakip presi kırma konularındaki ısrarı oldu. Sassuolo’nun oyunu sürekli geriden kurma prensibi, aynı zamanda rakibi üzerlerine çekmek ve paslarla baskıyı kırıp topu kısa sürede ileri taşımak üzerine kurulu.  Bu noktada Guardiola’dan dahi övgü almayı başaran genç teknik adamın Napoli karşısında toplu oyundaki üçlü savunma tercihi sadece eksiklerle açıklanabilecek bir durum değildi. Ayrıca Sassuolo eksiklere rağmen ilk yarıda %60, maç genelinde ise %56 oranında topa sahip oldu ve dizilişler değişse bile De Zerbi’nin temel prensiplerinin aynı kaldığını görmüş olduk.

Eğer Sassuolo rakibini üç stoperli (yani beş savunmacıdan oluşan) bir hatla karşılasaydı bu hamleyi farklı şekillerde okuyabilirdik. Örneğin, halihazırda hücum hattında 3 kritik oyuncusundan yoksun olan De Zerbi, 4-2-3-1 ve dolayısıyla 4 hücumcuyla sahaya çıksa o kaliteyi yakalayamayacağını düşünmüş, bunun yerine geride bir kişi fazla olmayı (bir nevi kaliteyi bu bölgeye kaydırmayı) tercih etmiş olabilir diyebilirdik. Fakat sahaya yansıyan üçlü savunmayı sadece oyun kurulumunda ve topa sahip olunan anlarda görmemiz bu durumun rakip Napoli’nin oyun tarzı ile de alakalı olduğunu net bir şekilde gösteriyordu.

Gattuso, topa sahip olmayı seven bir diğer takım Atalanta’ya karşı agresif bir ön alan presi kurgulamış ve ses getiren bir galibiyet almıştı. De Zerbi, muhtemelen bu maçta rakibinin bu anlayışını sürdürmesini bekliyordu ve bu prese daha iyi karşılık verebilmek için oyun kurulumunda üç stoperli bir düzene geçmeyi, yani bu bölgede 1 kişi daha fazla olabilmeyi hedeflemişti. Ancak Gattuso, De Zerbi’ye istediğini vermemek için Atalanta maçındaki gibi istikrarlı bir ön alan presi kurgulamamıştı.

Gattuso, ilk yarıda yine de şok ön alan presleri uyguladı. Örneğin 10. dakikadaki bu pozisyonda 6 kişiyle agresif bir pres uyguladıklarını görüyoruz.

Yukarıdaki görüntünün hemen devamında topla buluşan kaleci Consigli, büyük bir hata yaparak Osimhen’e adeta pas atmış fakat hatasını da telafi etmişti. Bu pozisyon golle sonuçlanabilirdi fakat bu iki görsel üzerinden hem Sassuolo’nun sayısal üstünlüğe sahip olduğunu, hem de Consigli’nin pas atabilecek 2 takım arkadaşı olduğunu (bir diğer deyişle Sassuolo’nun yerleşimleri iyi yaptığını) görüyoruz.

Napoli, bunun gibi birkaç pozisyonda daha tehlike üretmeyi başardı ama Sassuolo’nun tuzağına düşmemek için ilk yarıda daha çok rakibini orta blokta karşıladı ve Locatelli-Lopez ikilisinin bağlantı oluşturmasını engellemeyi hedefledi. Gattuso’nun aldığı önleme karşın Locatelli-Lopez ikilisinin de tüm etkinliklerini yitirdiklerini söyleyemeyiz. Özellikle rakip yarı sahaya yerleştikten sonra etkisini hissettiren Locatelli, 103 kez topla buluşarak ve 88 pas yaparak bu noktalarda sahanın lideri olmayı başardı.

Sassuolo ise üç stoperli düzenin getirdiği avantajla oyun kurulumunda beklerini daha etkin kullandı ve rakip baskıyı kırdığı her anda tehdit üretebilecek potansiyelde olduğunu gösterdi.

Presi kırma ve takımı ileri taşıma noktalarında Boga ve Traore ikilisi de bazı sekanslarda oldukça etkiliydiler. Örneğin bu pozisyonda Boga derine gelerek rakip presi kırmaya ve rakibin de yerleşimini bozmaya yardımcı olmuştu. Pozisyonun devamında da Locatelli uzun bir topla sağ kenarda demarke vaziyette bekleyen Mert Müldür’ü görmüş ve Sassuolo bir hızlı hücum şansı yakalamıştı.

Sonuç

İkinci yarıda ise skor olarak geriye düşen Napoli, bazı riskler alıp daha çok orta ve şut girişiminde bulunsa da maça ortak olmayı başaramadı. Ligin en formda ekiplerinden birine karşı 3 önemli hücum silahından yoksun bir şekilde sahaya çıkan De Zerbi, üçlü ve dörtlü savunmaya geçişleriyle maça imzasını attı ve hak ettiği bir 3 puanı alarak takımını üst sıralara yaklaştırdı.

(Kaynak: Instat, mackolik.com)