Denizlispor’dan önemli bir adım

Koray Palaz’ın göreve gelmesiyle beraber iyi bir ivme yakalayan Denizlispor, ligde kalma yolunda en önemli maçlardan biri olan 1461 Trabzon maçından aldığı 3-0 galibiyetle ligde kalma yolunda çok önemli bir adım attı. Cumartesi günü ise yine Gaziantep BB karşısında kritik bir müsabakaya çıkacaklar. Denizlispor’un savunma anlamındaki durumuna bir göz atacağız.

Denizlispor’un genel olarak savunma anlayışı adam adama markaja kurulu.

Denizlispor

Rakibi ise 2. Bölgede karşılıyorlar.

Denizlispor 2

Savunma geçişlerinde ve kaymalarda oldukça çok boş alan verebiliyorlar.

Denizlispor 3

Savunma çizgisi çok geride kalıyor ve bunun üzerine orta alan ve savunma oyuncuları arasında büyük boşluklar oluşuyor. Rakibin uzun pasları ya da dikey paslarıyla orta alan çok kolay geçiliyor. Rakip oyuncular ise savunma oyuncularıyla karşı karşıya kalabiliyor.

Denizlispor 4

Verilen pozisyonlar öncesine gelecek olursak bireysel hatalardan kaynaklandığını görebiliyoruz. Rakip pasından önce kanat oyuncusunun savunmaya yardıma geç kalması sonucuyla oluşan bir pozisyon.

Denizlispor 5

 

Verilen bir pozisyon öncesi daha.  3 kişi rakip oyuncu karşısında, rakip oyuncu ise 3 oyuncuyu verdiği pasla ekarte ediyor. Ardından ceza alanı içinde boş kalan rakip oyuncu.

Denizlispor 6

Rakibin korner atışlarında takım halinde alan savunması halindeler. Ceza Sahası içi kalabalık tutulduğu için savunmadan dönebilecek toplara karşı 1 önlem eksik oluyor. Arka direkte 1 kişi bekliyor. O isim ise Recep Niyaz.

Denizlispor 7

Sonuç ve Öneriler

Rakibe 2.bölgede oldukça çok boş alan bırakan Denizlispor savunması çizgisini biraz daha önde kurmalı. Rakibin hücum geçişlerinde ise takım savunmasına katılmayan oyuncu sayısı ise fazla. Rakibin duran toplarında ise dönen toplar için önlemlerini tam yapmalılar. Denizlispor eğer ligde kalırsa savunma anlayışında büyük gelişim kaydetmek zorunda. Her seferinde takımda kalmak istediğinin altını çizen Koray Palaz’ın bu konuda güzel çalışmalar yapacağını düşünüyorum.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş