Diego Rossi transferine yeni kıta tarafından bir bakış

LAFC genel müdürü ve asbaşkanı John Thorrington, LAFC’nin 2020 MLS Altın Ayakkabı kazanan Diego Rossi’yi Türk kulübü Fenerbahçe’ye gönderecek bir anlaşmayı sonuçlandırdığını doğruladı. Bu, kulüp kimliğinin önemli bir parçasını oluşturuyor: geliştirmek ve satmak.

LAFC, Rossi’yi memleketi Uruguay’daki Peñarol’dan getirdiğinden beri, niyeti her zaman onu satmaktı. Ancak bir yıldır, COVID-19 salgını bu planları askıya aldı. LAFC, Rossi’nin de aralarında bulunduğu, geçen yıl transfer olması beklenen birden fazla oyuncusunu elinde tuttu. Şimdi, playoff resminin dışında kalırken bile, LAFC uzun vadeli planlarına sıkı sıkıya bağlı. Rossi, satın alma opsiyonlu Fenerbahçe’ye kiralandı. Bir kaynak, LAFC için bonservisin 10 milyon dolara kadar çıkabileceğini söyledi. Türkiye’deki haberler, satın alma opsiyonunu 6 milyon € (yaklaşık 7,1 milyon $) olarak gösteriyor.

Pazartesi gecesi bir telefon görüşmesinde Thorrington, kiralık veya satın alma seçeneğiyle ilgili ayrıntıları tartışmayı reddetti, ancak ekibin “yeterince rahat” olduğunu ve Rossi’nin son transfer tarihinden önce tıbbi bir tedaviyi tamamlamak için Türkiye’ye uçmasına izin vereceğini söyledi. Oyuncunun kiralık sözleşmesi bittiğinde geri geleceğini düşünmüyorlar.

Thorrington, bunun uzun vadeli bir hareketin ilk adımı olacağına inanıyoruz” dedi.

Toplam paket Türkiye’de rapor edilen 7,1 milyon dolar seviyesinde seyrederse, LAFC 2017’de yaklaşık 4,5 milyon dolara satın aldıkları Rossi’den 2–2,5 milyon dolar arasında kar elde edecek.

LAFC’nin Rossi için Fenerbahçe ile yaptığı anlaşmada satış maddesi de bulunuyor.

Rossi’nin kalitesindeki bir oyuncu için ideal bir miktar değil – COVID öncesi ideal bir pazarda LAFC kesinlikle 15 milyon doları umardı – ancak bugünün piyasasının gerçeklerinde kulübün sahip olduğundan daha fazlasını elde etmek zor olurdu.

Playoff sıralamasına geri dönmek için bir baskının ortasında en iyi oyuncularınızdan birini satmak, bunun kısa vadeli düşünmekle ilgili olmadığını gösteriyor. Evet, LAFC bu yıl başarılarına geri dönmek istiyor, ancak uzun vadeli hedeflerinin bazen kısa vadeli gerçeklerin yerini alması gerektiğini de biliyor. Rossi, LAFC’nin Güney Amerika’dan satın aldığı ilk genç yıldızdı. Kulübün bu oyuncuyu geliştirip Avrupa’ya satabileceğini göstermek, LAFC’yi küresel futbol ekonomisinin daha aktif bir üyesi ve Güney Amerika’daki genç oyuncular için daha çekici bir yer haline getiriyor. Rossi’yi satmanın sonuçları var, evet, ama LA’e gelip, büyüyüp yoluna devam etmeyi düşündükleri bir oyuncuyu satmamanın sonuçları ne olurdu?

Diego burada mükemmeldi ve kendini geliştirdi,” dedi Thorrington. Buraya 19 yaşında geldi, All-Star oldu, Altın Ayakkabı kazandı, En İyi XI oldu. Bu çok fazla. O, tarihimizin büyük bir parçası oldu. Şimdi yeni bir meydan okuma istiyor. Onun kariyeri için yaptığı hamleyi kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bu transfer ile birlikte oyuncu geliştirip satabileceğimizi, kadro genişliğiyle birlikte aynı zamanda rekabetçi kalacağımızı da göstermek istiyoruz.

Yıldız kanat oyuncusu Carlos Vela sezon sonunda sözleşmesi bitiyor ve Avrupa’ya geri dönmeyi tartışıyor. Teknik direktör Bob Bradley’in de sezon sonunda sözleşmesi bitiyor. Yakın zamanda bir sözleşme uzatan oyuncu Brian Rodríguez ve Eduard Atuesta da dahil olmak üzere bir dizi başka oyuncu da bir satış için piyasada olabilir.

 

(Photo by Mike Ehrmann/Getty Images)

Takım bu yenilemeden faydalanabilir.

LAFC, 2019’da Supporters’ Shield’ı kazandı ve 2020’de CONCACAF Şampiyonlar Ligi finaline yükseldi, ancak şu anda Batı Konferansı’nda 11. sırada, playoff noktasından üç puan ve konferans lideri Seattle’ın 18 puan gerisinde bulunuyor.

Thorrington, LAFC’nin bu hamle için hazır olduğunu kaydetti. Kulüp, Ağustos ayında hücum hattına derinlik katmak için Kolombiyalı forvet Cristian Arango’yu 2,5 milyon dolarlık bir transfer ücreti karşılığında imzaladı. Rodriguez de son zamanlarda harika bir formdaydı ve hafta sonu El Tráfico’da LA Galaxy ile 3–3 berabere kaldıklarında iki gol attı.

Thorrington, “Sezonun geri kalanında güçlü bir ivmelenme yapacağımıza sahip olduğumuz genç çekirdeğimizle birlikte hala kesinlikle inanıyoruz” dedi.

Bu noktada LAFC’nin kadroyu ne kadar iyi yönettiği kritik olacak. Örneğin Atlanta United, Miguel Almirón-Josef Martínez kombinasyonuyla altın madalya kazandı. Sonra Almirón’u Newcastle’a büyük bir ücret karşılığında sattı. O zamandan beri takımlarında doğru parçaları bulamadı.

Geliştirmek ve satmak önemlidir. Ancak aynı derecede önemli olan, bu oyuncuların yerlerine yenisini ve daha iyisini koyma yeteneğidir. Rossi’yi satmak doğru hareket, ancak önümüzdeki birkaç ay LAFC’nin gidişatını belirlemede çok önemli olacak.

Çeviri: Paul Tenerio- The Athletic