Dinamo Zagreb-Fenerbahçe maçı üzerine

Fenerbahçe, Avrupa Ligi gruplarındaki ilk maçında deplasmanda Dinamo Zagreb ile oynadığı karşılaşmayı 4-1 kaybetti. Bu yenilgi ile ilgili almış olduğum bazı notları paylaşacağım.

Topla oynama oranlarına baktığımızda Fenerbahçe’nin %41’e %59’luk bir üstünlüğü göze çarpıyor. Ayrıca topa ortalama sahip olma süreleri de Zagreb’in 12 saniye iken Fenerbahçe’nin 18 saniye. Yani Fenerbahçe topa daha uzun süre sahip olmuş. Ancak topa sahip olma sayısında ise durum 105-97 Dinamo Zagreb lehine.

Fenerbahçe daha az kere topa sahip olsa da topla daha uzun süre oynayan takım oldu.  Ancak bu durumun sonucunda ceza sahasına giriş sayılarına baktığımızda Zagreb 22, Fenerbahçe ise 13 kere ceza sahasına girmiş. Topa sahip olmak ama üretken olamamak.

Fenerbahçeli oyuncuların topla ortalama buluşma noktalarına baktığımızda ise tablo şu şekilde;

Bunun adı kaos. Fenerbahçe’nin her maçında sahada ortalama topla buluşmalara bakarım. Böylesini ilk defa gördüm.

İkili mücadeleler

Aslında iki oyuncu dışında rakamlar şaşırtıcı derecede iyi. Alper’in ikili mücadele kazanma oranı %22.  3. bölgede oynaması düşünülen bir oyuncu için daha iyi olabilirdi, ama bir ölçüde anlaşılabilir. Ancak orta alanda mücadele eden Elif’in %38’lik ikili mücadele kazanma oranı Fenerbaghçe için bir zaaf yarattı. Karşılaştırma yapmak açısından diğer bazı oyuncuların da ikili mücadele kaznama oranlarına bakacak olursak;

Topal %69

Benzia %50

Sunjic %79

Bu yenilgi için çok fazla oyuncu oyuncu gitmeye gerek görmüyorum. Bu kaosun içinde en değerli oyuncu bile sırıtabilir. Ancak örnek olarak rakip sağ ön oyuncusu Hajrovic, hatalar yapsa da işlemiş kanadı içeri doğru.

Ve Alper. Zaten toplam aksiyon sadece 38, 3. bölgede toplam 9 (dokuz), onda da %56 başarı.

Pas bağlantıları

Ve yine savunma hattının kendi arasında paslaştığı bir karşılaşma. Şu oyunu Benzia üzerinden oynamaya çalışmadıkça üretkenlik zor olacak. Bunu yapmak içinde artık belli bir 9-10 kişilik oyuncu grubu belirlenmiş olmalı, zamanı geldi de geçiyor bile.

Kale emin ellerde (mi?)

Dinamo Zagreb’in yapmış oldugu 15 ortaya (5’i altı pasa) Harun’un müdahalelerine bakalım. İçi dolu olan yuvarlaklar yaptığı, boş olanlarsa yapmadığı müdahaleleri belirtiyor.

Sol bek durumu da dikkate alındığında hafta sonu Quaresma’nın maçı olabilir.

Son olarak da ligin ilk 5 haftası itibariyle takımda en çok pas alışverişi yapan oyuncuları paylaşıyorum.

Fenerbahçe’nin çok temel problemleri var. Sahayı doğru parsellemek, doğru alanlarda durmak, doğru zamanda baskı, doğru zamanda karşılama yapmak vs. Bu temel arızaları bertaraf etmenin ilk yolu artık bu kalabalık oyuncu grubundan as olabilecek en az 9-10 oyuncunun en kısa sürede belirlenmesi olacak.