Dünya Kupası B Grubu maç değerlendirmeleri

Son Şampiyona Şok ( Dünya Kupası B Grubu İspanya – Hollanda) 

2014 Dünya Kupası enteresan penaltılarla ve seyir zevki düşük maçlarla başladı. Herkes alacağı keyiften tam şüphe etmeye başlamıştı ki  B grubu inanılmaz 2 maçla keyifleri yerine getirdi. 
 
Dün gece oynanan iki karşılaşmayla beraber B grubu ilk maçlarında tam 10 gol atıldı.İlk olarak son dünya kupasının doksan dakika da yenişemeyen iki finalisti karşılaştı; İspanya ve Hollanda. 
 
Maça üstün başlayan ve her zaman ki ödününden taviz vermeyen İspanya yine çok tartışılacak bir penaltı kazandı. Penaltıyı gole çeviren isim Xabi Alonso oldu ve İspanya Arena Fonte Nova stadında 1-0 öne geçti. 
 
Hollanda’nın en büyük zaaflarından birisi geriden maç çevirememesiydi ta ki düne kadar. Dakika 44 de Robin Van Persie dünya kupasına yakışır ve bir sembol haline gelecek harika kafa vuruşuyla eşitliği sağladı.
İkinci yarı Hollanda top kontrolünü elinde bulunduran ve baskılı bir futbol anlayışına büründü. İspanya, pozisyon bulmakta zorlanırken dakika 53 de Robben sahneye çıktı ve Hollanda’yı 2-1 öne geçirdi. Bundan sonrasında ise goller yağmur gibi geldi ve 65. dakikada Stefan De Vrij 72. dakikada Van Persie ve son olarak 80. dakikada tekrar Robben ile attığı gollerle Hollanda sahada 5-1 gibi tarihi bir skorla ayrıldı.  Bu skorla portokallar hem Güney Afrika’daki finalin acısını çıkarttı, hem de ülke puanı olarak son Dünya Kupası sahibini 5 goller yenerek alınabilecek en yüksek puanı aldılar. 

Maçın Yıldızı: Robin Van Persie
Maçın Hayal Kırıklığı: Diego Costa


 
Şili İstediğini Aldı  (Dünya Kupası> B Grubu Şili – Avustralya)
Grubun ikinci maçında ise Brezilya’nın Cuiaba şehrinde bulunan Arena Pantanal stadyumunda Şili-Avusturya mücadelesine sahne oldu. 2 ülke içinde ikinciliğin zor göründüğü bu grupta puan alacakları en önemli maçtı. Bu önemi daha iyi kavramış olan Şili daha 12. dakikada yıldız ismi Alexis Sanchez le öne geçti. Hemen ardından ise Jorge Valdivia 14. dakikada skoru 2-0 a getirdi.
 
Bu dakikadan sonra da iki takım da atak futbolunu özellikle 2. yarıda fazlasıyla hissettirdi. Beklentinin düşük olduğu bu müsabakada şu ana kadarki belki de en çok pozisyonun yaşandığı maç oldu. 
 
Özellikle 67. dakikada Mark Miligan’ın attığı golle farkı 1 e indiren Avustralya, Kontra atak futbolunu iyi kullanarak bir çok pozisyona girdi.
 
Şili hücum futbolunu benimseyen yapısında defansda çok fazla boşluk verirken 90+1. dakikada Jean Beausejor’un golüyle derin bir “oh” çekti ve ilk maçında 3 golle 3 puanı hanesine yazdırmayı bildi.

Grubun diğer maçları 18 Haziran günü oynanacak. Özellikle Şili-İspanya maçı bu gruptaki favori İspanya karşında 2. olmak isteyen Şili için büyük önem arz ediyor. 
Hollanda ise Avustralya ile karşılaşacak.
 
Maçın Yıldızı: Alexis Sanchez
Maçın Hayal Kırıklığı: Arturo Vidal

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Çağrı Sefa Şen

Yazar | cagrisen@futbolakademi.net

Paylaş