Dünya Kupası’nda takımların şut ve gol ortalamaları

 
Dünya Kupası’nda çeyrek final heyecanı yaklaştı. Kupa genel olarak olduça heyecanlı geçse de grup maçları ve son 16 maçları arasında bazı farklılıklar oluştu. 
 
Infostrada sports’un yaptığı çalışmada çeyrek finale kalan 8 takıma kısaca bir göz atalım;
 
Hollanda grup maçlarında 10 gol atarken 39 şut attı. Şutların gole dönme oranı %26 iken son 16 maçını da kattığımızda gole dönüşüm oranı %22’ye düşüyor. Hollanda’nın rakibi Kosta Rika’da ise %15 olan şut/gol oranı %16 ya çıkıyor.
 
Fransa’nın oldukça düşük olan şut/gol oranı son 16 maçı ile %9’a düşüyor. Rakibi Almanya ise %17’den %11’e ciddi bir düşüş yaşadı. Grupta 36 şutta 6 gol bulurken son 16 maçında 57 şutta gol bulamadı ve oranı %11’e kadar düştü.
 
Bir diğer çeyrek final karşılaşmasında Brezilya’ya bakacak olursak %14 olan oran son 16 maçı ile birlikte %12’ye düşüyor. Brezilya’nın rakibi Kolombiya’nın şutlarına dikkat etmesi gerekiyor. Zira %23 gibi bir grup maçı şut/gol oranı varken son 16 maçında bu oranı 43 şut atarak %23’te tutmayı başardılar. Son 8 içindeki şutu gol çevirme oranı en yüksek ekip olarak dikkat çekiyorlar.
 
Son olarak ta Arjantin – Belçika maçını değerlendirecek olursak; Arjantin’in Fransa gibi %10 olan oranı son 16 maçında 74 şut denemesinde 1 gol bularak %9’a düştü. Son 8’e kalan takımlar arasında en düşük şut/gol oranına sahip takımı Belçika. Son 16 maçı ile birlikte oranları sadece %5.
Aşağıda da grup ve son 16 maçları sonunda takımların şut/gol oranını yüksekten aşağı doğru görebiliriz;
NOT: Daha sağlıklı bir karşılaştırma için penaltı ve kendi kalesine goller istatistiklerden çıkarılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *