E-Spor’a Merhaba

Beşiktaş, bir ilke imza atarak dünyadaki ilk e-Spor takımını kurdu. Bu yazımızda e-Spor’dan bahsedeceğiz.

e-Spor Nedir?

Fiziksel ve zihinsel beceri isteyen e-spor için sanal ya da dijital spor diyebiliriz. Daha da basite indirecek olursak sanal satranç işlevi görecek. Beşiktaş bir ilke imza atarak LoL oyununda Aces High olarak yer alan takımla birleşerek dünyadaki ilk e-Spor takımını kurdu.

Peki bunun Beşiktaş’a ne gibi katkıları olacak?

Öncelikle Beşiktaş bu adımla çok büyük bir sektöre adımını atmış oldu. LoL ve DOTA gibi MOBA oyunlarında ciddi paralar dönüyor. Kulübün marka değerine de önemli katkıları olabilir. Bu oyunlar fiziksel ve zihinsel koordinasyon gerektiriyor. Bir beceri işi yani. Vurdulu kırdılı birer bilgisayar oyunlarından ibaret değiller. Bu bağlamda geçtiğimiz sezon ödül olarak milyon dolarlar ödenen bu turnuvalarda Siyah-Beyazlı formayı görmek hem ülkemize hem de Beşiktaş’a maddi ve manevi olarak ciddi katkı sağlayacaktır.

İşin Maddi Tarafı

Sporun adı e-Spor olunca internete bağlı ve sadece gerekli donanımlara sahip olan bir bilgisayar dışında ihtiyaç yok. Milyon dolarlık bir bütçe söz konusu değil elbette. Bu takım için gönüllü oyuncular bile olacaktır. Kazanç tarafına bakarsak normalin üstünde donanımlar ve iyi bir ekip çalışmasıyla Beşiktaş e-Spor takımı Avrupa’da söz sahibi olacaktır ancak oyunla ilgili olan arkadaşlarımızın da bildiği gibi büyük turnuvalarda özellikle Uzakdoğulu rakiplerimizi yenmek gerçek bir takım çalışmasından geçiyor. Göründüğü kadar kolay bir iş değil.

Bu hareketle adını dünyaya duyurmak isteyen Beşiktaş, az giderle çok büyük gelirlere ulaşabileceği bir dünyaya da adımını atmış oldu. Beşiktaş taraftarı şimdiden “Kartal LoL LoL Lol!” tezahüratına başlamış gibi. Dünya gelişiyor, teknoloji gelişiyor; bu gelişmelere seyirci kalmak imkânsız hale geliyor. Değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak için atılan bu adımın destekçisiyiz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş