Emirhan & Üçlü Savunma | Rizespor 2-2 Beşiktaş

Beşiktaş, takımdaki COVID-19 vakaları dolayısıyla bolca eksikle geldiği Rize’de 2 puanı bitiriciliğiyle daha doğrusu bitiremeyiciliğiyle bırakırken çok daha önemli bir kazanç elde etmiş olabilir.

Emirhan İlkhan’ın performansını ve üçlü savunma oynayan Beşiktaş’ı iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirdiği Play yazılımı ile birlikte inceleyeceğiz.

Genel

Ghezzal ve Pjanic gibi en önemli iki silahından yoksun Beşiktaş’ta dikkat çeken üç dokunuş vardı. Birincisi takımın üçlü savunma kurgusuyla sahada olması, ikincisi Süper Kupa maçında topla yaptıklarıyla heyecanlandıran Emirhan İlkhan’ın 11’de olması, üçüncüsü ise Batshuayi & Güven forvet ikilisi.

Maçın taktiksel hikayesi de büyük ölçüde bu dokunuşlar üzerinden şekillendi. Rizespor, özellikle ceza sahası önünü savunamazken hücumlarda da rakibin sayısal üstünlüğünü yok sayan tercihler yaptı. Olağan senaryoda Rizespor’un beraberliğe ortak olması kolay değildi ancak orada da Beşiktaş’ın duran top savunmasındaki zaafları ve hücumdaki bitiricilik sorunu devreye girdi.

Gol ihtimali grafiğimizde de gözüktüğü gibi Beşiktaş tabelaya çok daha fazla dokunması gereken bir maçı özellikle Batshuayi’nin kaçırdıklarıyla berabere tamamladı. İlk yarıdaki üstünlük dikkat çekiyor. Beşiktaş’ın Güven’le yaratıp Batshuayi ile tamamlamaya çalıştığı bolca sekansa ek olarak Emirhan İlkhan’ın da birden fazla gol pası asiste dönüşemedi.

Aksiyon değeri grafiğimizde de gördüğümüz gibi Batshuayi, Güven ve Emirhan; ofansif aksiyonlarıyla sıyrıldı. Normal şartlarda bütün maçı kaçan goller üzerinden okumak pek tarzım değildir ancak Batshuayi’nin final vuruşlarında gününde olmadığı ve tabelayı belirleyen asıl isim olduğu çok net. Öte yandan birazdan değineceğim Beşiktaş üçlü kurgusunda oyunun Rosier üzerinden şekillenmesi de sürpriz olmadı. Rosier aksiyon grafiğinde de onun pas metriğinin Beşiktaş’ı gole yaklaştırdığını görüyoruz.

Kurgu

Welinton, Vida, Montero üçlünden oluşan stoperlerin önünde Josef ve Necip gibi yine defansif oyuncular kullanan Beşiktaş’ta hücumlarda belirleyici faktörlerden biri sağ kanat bek Rosier oldu. Sol kanat bekteki Umut Meraş ise bu oyuna Rosier kadar veya yedekteki Rıdvan Yılmaz kadar uygun bir profilde değildi. Dolayısıyla Beşiktaş atakları çoğunlukla teknik kapasitesi yüksek Rosier üzerinden ilerledi.

Savunmada ise özellikle ilk yarıda Rizespor’un hücumlarda topu havadan kullanması Beşiktaş’ın işine geldi. Ceza sahasındaki sayısal üstünlüğünü koruyan Beşiktaş, ekstra bir hücumcu gelse bile adam adama eşleşerek bu atakları savunabiliyordu. Rizespor’un havadan orta tercihleri onları hücumda etkisiz kıldı.

Üçlü savunmanın en olumlu yansıması Welinton üzerinde oldu. Özellikle top Beşiktaş kalesinden uzaktayken önde yaptığı baskı ve hamlelerle üçlünün sağı için tamamlayıcı bir profil olduğunu gösterdi Welinton. Zaten alışkın olduğumuz Beşiktaş kurgusunda da zaman zaman bir sağ iç gibi konumlanıp hem hücumda hem savunmada rol üstlenmeye çalışıyordu. Derinde savunma yapmak zorunda kalmadığı pek çok sekansta Welinton’dan yararlandı Beşiktaş.

Emirhan İlkhan #65

İlk maçında golle buluşan Emirhan İlkhan ise golün ötesinde buharlaşan asistleri, anahtar pasları ve driplingleriyle fark yarattığı bir maçı geride bıraktı. Yukarıda derlediğim görüntülerde Emirhan’ın topla yaptıklarını görüyoruz. Bu, elbette bir oyuncunun yeteneğini görmemiz için ilk adım ancak Emirhan’da bunun ötesini gördüğümüzü düşünüyorum. Topla yaptıkları kadar, belki daha çok, topsuz oyunda yaptıkları önemli. Burada devreye hareketlilik faktörü giriyor.

Emirhan İlkhan’da parlayan her genç oyuncuda görmediğimiz bir sezgi görüyoruz. Derlediğim görüntüde ilk sekansta Necip’in sağdan taşıdığı topta merkezden hareketlenerek doğru zamanda doğru yerde doğru bir vuruş yapıyor. Sonrası elbette biraz da topun onu sevip sevmemesiyle alakalı. İkinci sekansta bir ikili oyuna girip savunma arkasına sızmak istiyor ancak takım arkadaşının pas tercihi olmuyor. Üçüncü sekansta ise attığı müthiş golden önce yine doğru konumlandığını görüyoruz. Ceza sahası devamlılığını sürdürmesi ve topun olduğu her yerin onun için pozisyon olması çektiği özel şuttan daha değerli geliyor bana. En azından öğretilmesi daha zor pek çok şey onda mevcut gibi. Şimdilik.

Ofansif aksiyonlarıyla fark yaratan Emirhan İlkhan, sahada en fazla ikili mücadeleye giren oyuncu oldu. Beşiktaş adına da kuşkusuz gecenin en büyük kazancıydı.

Güven & Batshuayi

Beşiktaş’ın santrfor profillerine dair sezon başından beri epeydir yazıp çizdim. Batshuayi’nin, Sergen Yalçın’ın şampiyonluk oyunundaki santrfor profilinde olmadığını, kendince başka özellikler barındırdığını ve çok daha fazlasını konuştuk. Beşiktaş, Batshuayi’den yardımcı oyuncu rolünü üstlenmesini istemediğinde onu ceza sahasında daha aktif kullanabiliyor. Burada devreye Güven Yalçın gibi bir asistan giriyor. Bu ikili tabelaya istedikleri gibi dokunamasa da uyumlu ve etkili bir görüntü çizdi. Yukarıdaki ikili oyun uyumlarını gösteren sekanslardan biri olurken konu dönüp dolaşıp yine kötü bir finale geldi…

Final

Beşiktaş ilk yarıdan çözebileceği bir maçı kötü final vuruşları ve çok daha kötü duran top savunmasıyla Rizespor’a ikram ederken Pohjanpalo’nun da doğru zamanda doğru yerde olmak gibi bir huyu vardı ve tabelayı bu detaylar belirledi.

Gecenin kazananı yoktu ama parlayanı Emirhan İlkhan oldu. Bir kriz daha fırsata dönüştü mü, ne dersiniz?

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.