Emre – Topal – Diego Üçgenine Bir Bakış

Fenerbahçe’de Diego Ribas’tan beklentiler büyük. Henüz istenileni vermemiş gibi görünse de büyük bir potansiyel barındırdığı bir gerçek.

Kat edilen mesafeler ise istatistik açısından önemli bir veri olsa da tek başına zaman zaman yanıltıcı sonuçlar verebiliyor. Bu yazıda biraz daha derinlemesine inerek Emre Belözoğlu – Mehmet Topal ve Diego Ribas üçgeninde neler oluyor biraz inceleyeceğiz.

Bu değerlendirmeyi yaparken tabiki bu üç oyuncunun da farklı karakterlerde oyuncular olduğu gerçeğini saklı tutalım. Ancak oynadıkları bölge birbirini tamamlayıcılık gerektirdiği için bu üç oyuncunun önemli olduğunu düşünüyorum.


Öncelikle ilk 3 haftada kat ettikleri mesafelere metre olarak bakalım;

Diego 3855 9616 7159
Emre 10436 9986 10427
Topal 10210 10449 10837
İlk hafta Emre ile Topal 90 dakika oyunda kalırken Diego 62. dakika’da oyuna girdi. 3.855 metrenin sebebi bu. Bıu noktada biraz daha deirne inip oyuncuların oynadıkları süreler içinde topla oynama sürelerine bakalım;
 

Diego 1:07 3:01 2:27
Emre 4:07 6:06 4:25
Topal 2:30 4:22 3:03
İlk haftada Emre ile Topal yaklaşık olarak aynı mesafeleri kat etmiş olsalar da Emre’nin neredeyse iki katı daha fazla topla buluşması Emre’nin iştahını, sürekli aramasını gösteriyor olabilir. Aynı şekilde ikinci hafta da daha az mesafe kat etmesine rağmen 6 dakika gibi çok ciddi bir süre topla oynadı. Son haftada da bu durum çok değişmedi. 
Üçüncü veri olarak da maç içinde topla buluşma sayılarını verelim ve bunları kat edilen mesafeler ile birlikte değerlendirelim;
İlk üç hafta sonunda Diego 157, Emre 306 ve Topal 220 kere topla buluştular.
 
Peki bu veriler bize neler anlatıyor olabilir;
Emre, Diego’dan %50 daha fazla mesafe kat etmiş ancak topla buluşma sayısı neredeyse iki katı. Sanırım bu veriler Emre’nin sezona ne kadar istekli başladığını gösteren önemli deliller.Topal ise Diego’dan %50 kadar fazla mesafe kat etmesine karşı topla buluşma sayısı ancak %40’larda kaldı.Emre ile Topal neredeyse aynı mesafeleri kat etmiş olsalar da Emre’nin %40 kadar fazla topla buluştuğunu görüyoruz.Diego’nun temposunu yükseltmesi gerektiği bir gerçek. Bunu da maç oynayarak artıracağını düşünüyorum.

Önümüzdeki haftalarda elimizde daha fazla veri olacak. Daha farklı oyuncular ile bu karşılaştırmaları yapmaya devam edeceğim.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş