En Eski Kupa Sponsorsuz Kaldı

Salı akşamı FA Cup 3. turda West Ham United ile Everton arasında oynanan mücadelede bu turnuva adına her şey vardı.

West Ham’ın sürpriz kahramanı kaleci Adrian, heyecan dolu seri penaltı atışlarında eldivenlerini çıkarıp ayağının içiyle topu filelere göndermeden önce bile goller, rekabet ve inanılmaz bir heyecan vardı. Klasik tabirle “futbolun tüm gereklilikleri” yerine getirildi. Ama maalesef FA (Football Association), turnuvaya bu sezon sponsor bulma mücadelesinde yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldı.

Gerçekleşen Anlaşmalar

Premier Lig > Barclays > Yıllık 40 M Pound

Championship, LGE 1, LGE 1 > Sky Bet >  6 M Pound

Lig Kupası > Capital One > 5.5 M Pound

Yukarıda da gördüğümüz gibi İngiliz futbolunun diğer liglerinde sponsor anlamında sıkıntıs yaşanmıyor. Özellikle Premier Lig’in sponsoru ciddi paralar ödüyor. Ayrıca kulüpler de milyonlarca poundluk sponsorluk anlaşmalarına imza atarken FA Cup gibi prestijli bir turnuvaya bir destekçi bulunamaması düşündürücü. Hatta yayın haklarının tekrar BBC’ye verilmesi durumunda yanına bir partner bulunamaması da olağandışı bir durum.

Mevzu FA’in sponsor bulmak için yeterli zamanı olmamasıyla ilgili de değil çünkü zaten “Budweiser” ın yıllık 9 Milyon Poundluk anlaşmayı bitireceği bir yıl önceden bilinen bir durumdu. FA, yeni bir sponsor bulacağından o kadar emindi ki Dünya Kupası öncesi de bir çok global olarak faaliyet gösteren firmayı ana sponsor olma anlamında bilgilendirdi.

Geçen Ekim ayında genel sekreter Alex Horne, turnuvada üçüncü tur maçları oynanmadan mutlaka bir sponsor bulunacağı konusunda son derece iddialı ve kararlıydı. Fakat bu gerçekleşmedi ve Horne  ay sonunda görevinden ayrılıyorken henüz bir sponsor bulunamadı. İçki firması olduğu düşünülen bir firmayla anlaşma yakındı ama ne yazık ki bu da gerçekleşmedi.

FA, Premier Lig’in domine ettiği günümüz ada futbolunda değerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir turnuva ve buna rağmen yüksek ücret talep etmekte. Daha düşük bir sponsorluk anlaşmasına imza atmak hiç sponsor desteği olmamasından iyi olabilir. Bu, kupanın prestiji açısından da çok önemli. Çünkü artık takımlar da sahaya yedek ağırlıklı çıkmaya başladılar.

FA, aslında ticari departmanında önemli değişikliklere imza attı. Tecrübeli Peter Daire ve Sean Mcauliffe ile yollar ayrılırken Old Trafford’ta işini oldukça iyi yapan Manchester United’ın başarılı uluslararası satış müdürü Phil Barker göreve getirildi. Buna rağmen FA yönetimi ticari direktör Stuart Torner ve ekibinin hala bir sponsor bulamaması konusunda oldukça rahat bir tavır sergiliyor ama belki de artık düşünülmeyeni, yapılmayanı yapmanın, bir an önce sponsor bulabilmek için FA Cup’ın tüm isim haklarını vermeyi düşünmenin zamanı gelmiştir.

 Kaynak: Dailymail / Charles Sale

 document.currentScript.parentNode.insertBefore(s, document.currentScript);