Ev sahibi Fransa Milli Takım incelemesi

fransa 11

Fransa kendi evinde düzenlediği 1984 Avrupa Şampiyonası ve 1998 Dünya Kupası’ndan sonra Euro 2016’da da şampiyonluk hedefliyor. 1984 ve 2000 olmak üzere 2 Avrupa Şampiyonluğu bulunan takım birçok otoritere tarafından turnuvanın favorisi olarak gösteriliyor.

Kadro

Kaleciler

fransa 1

Takımın en sağlam yeri kale diyebiliriz. Lloris 11 başlayacağı kesin duruyor. Mandanda ve Costil ile de çok iyi yedek kalecileri bulunan Fransa’nın burada bir problem yaşamayacaktır.


 İLGİLİ HABER | İsviçre Milli Takımı 

değerlendirmesi

a grubu


Defans

fransa 2

 

Varane ve Mathieu sakatlıklarından sonra sıkıntı yaşanan bölgede Umtiti ve Rami’nin katılımından sonra bu sorun giderildi. En önemli soru işareti Koscienly’nin partnerinin kim olacağı. Bekler ise Evra ve Sagna olacağı kesin duruyor.

Orta Saha

fransa 3

Fransa’nın en güçlü olduğu alan diyebiliriz. Matuidi ve Pogba’nın yeri garanti gözüküyor. Deschamps için en büyük soru işareti ise Matuidi ve Pogba’nın arkasında kimin olacağıdır. Leicester ile harika bir sezon geçiren Kante en büyük favori durumunda. Ancak Cabaye ve Schneiderlin’in oyun kurucu özellikleri Deschamps’ı düşündürüyor.

Forvet

fransa 4

Fransa’nın Payet/Martial ve Greizmann/ Coman ile kanatlarda sıkıntı çekmeyeceğini görüyoruz. Burada ki sorun ise Benzema’nın yokluğunda onun yerine kimin oynayacağı. Giroud’un başlaması garanti gibi duruyor. Ancak Giroud, Benzema’nın yer değiştirerek arkadaşlarına alan yaratarak oynadığı oyunu oynayabilecek bir oyuncu değil. Benim kişisel görüşüm Gignac ile burada oynanırsa Benzema’nın yokluğu daha az hissedilir.

Taktik anlayış

Didier Deschamps alışıldık 4-3-3 sistemini tercih ediyor. Savunmada bu 4-3-3 kompakt bir 4-1-4-1’e dönüşüyor. Fransa rakiplerine önde baskı kuran bir ekip değil. Onlar daha çok rakiplerini 2. Bölgede sıkıştırarak oynamayı tercih ediyorlar.

Fransa orta sahada alan savunmasını tercih ediyor. Kanat oyuncuları savunmaya yardım etmek için geri geliyorlar ve beklerin pozisyonunu alıyorlar. Böylelikle beklerde kanadı savunmak yerine stoperlere daha yakın kalarak arkada sağlam bir savunma görüntüsü veriyorlar. Fransa’nın oyununu alanlar oyunu olarak tanımlayabiliriz.

Orta saha merkezde oynayan üç oyuncu birbirlerine yakın ve daha hareketsiz oynuyorlar. Bu durum onlar için topu almayı zorlaştırıyor ancak topu aldıklarında hızlı kombinasyonlarla hücum ediyorlar. Bu orta sahanın yakın duruşu hem birbirleri için kalkan oluyor hem de olası bir top kaybında karşı baskı yapmayı kolaylaştırıyor.

Fransa hücumda genel olarak topu ayağında tutmak isteyen bir takım olduğunu görüyoruz. Garanti paslarla, düşük tempoyla oynuyorlar. Martial ve Greizmann daha çok içte pozisyon aldıkları için bekler için kanatlarda bindirme alanları açılıyor. Orta sahada da çok iyi pasörleri olan takım bu tür kombinasyonlara sıkça başvuruyorlar.

Kilit oyuncular

Paul Pogba

fransa 5

2014 Dünya Kupası’nda en iyi genç oyuncu ödülünü alan yıldız isim bu turnuvada Fransa’nın en kilit ve değerli oyuncusu diyebiliriz.

Antoine Greizmann

fransa 6

Atletico Madrid ile harika bir sezon geçiren oyuncu Fransa hücumlarının kilit ismi olacaktır.

Olivier Giroud

fransa 7

Benzema’nın yokluğunda onun performansı Fransa için hayati olacaktır.

Yıldız Adayları

Samuel Umtit

fransa 9

 

Lyon altyapısından yetişen 22 yaşındaki oyuncu her sezon gelişerek oynamaya devam ediyor. Avrupa’nın en iyi stoperi olacağı konuşulan Umtiti için Barcelona’nın devrede olduğunu biliyoruz. Turnuvada alacağı sürelerde katkısını yapacaktır.

Kingsler Coman

fransa 8

Avrupa’da en iyi çıkış yapan oyunculardan biri olan Coman topu her ayağına aldığında futbol severleri kendine hayran bırakıyor. Hızı ve birebir oynamasıyla ön plana çıkan oyuncu turnuvanın en iyi genç oyuncusu olabilir.

Sonuç

Çok iyi bir oyuncu grubuna ve ev sahipliği avantajına sahip olan Fransa için en büyük hedef turnuvada şampiyon olabilmek olacaktır. Deschamps gibi hem oyunculuğunda hem de teknik direktörlük hayatında en üst seviyelerde oynamış ve kupalar kazanmış bir teknik adamı olan Fransa için beklentilerde şampiyonluk üzerine kurulmuş durumda.