Fatih Terim’den Pereira’ya mesaj

fatih terim mehmet topal

Milli takım kadro tercihi bi yana oyun formasyonunda herkesin aklında ortak bir soru var; Mehmet Topal neden stoper ?

Herkesin gördüğü ortak nokta; orta sahamız kaliteli isimlerden oluşmasına rağmen güçsüz ve etkisiz. Burayı toplayacak bir isim var ve o da aynı takım içinde stoper mevkiinde oynuyor. Terim’in ne düşündüğünü tam olarak anlamak çok mümkün olmasa da düşünülen tahminen Topal’ın stoper olarak oyun kurma becerisi ve Topal – Selçuk’un beraber oynamasının ofansı kötü etkileyeceği. Aynı zamanda beraber oynamaları Ozan Tufan’ı ya da düşük ihtimal Oğuzhan’ı 11 dışına iter.

fenerbahce 1


 İLGİLİ HABER | Yurt dışında Skrtel Fenerbahçe’de sesleri

skrtel


Fenerbahçe ile İlgisi

Gelelim Terim’in bu oyun anlayışı ve tercihleri ile Fenerbahçe’ye nasıl reçete olacağına. Bilindiği üzere Fenerbahçe taraftarının ve spor medyası’nın önemli çoğunluğunun bu sezon Fenerbahçe hakkında ortak bir fikri var;

Vitor Pereira takımı fazla savunmaya dayalı oynatıyor ve atak üretmekte vasatın altında kalınıyor.

Bu nedenle de Van Persie gibi bir isim ile ligin fiziken ve gol yollarında üstün ismi Fernandao bile ofansta kısır kalıyor. Bunun en önemli sebebi birçok maçta Josef De Souza ve Mehmet Topal’ın beraber oynaması. Josef de orta saha da al-veri iyi yapan, topu kesen, pas arası yapan ama ofansa katkısı olmayan, yaratıcı düşünemeyen daha defansif bir oyuncu. İşin özünde orta sahada iki tane Mehmet Topal özellikli oyuncunun olması orta sahayı yaratıcı olmayan ama geçilmesi zor defansif bir takıma çeviriyor. Önlerinde oynayan Diego ise tam bir 10 numara olarak oynamamakla birlikte belkide kariyerinin en kötü sezonlarını geçiriyor. Bu da Fenerbahçe’yi gol yollarında fazla sıkıntıya sokan bir takım haline getiriyor.

Vitor Pereira Vazgeçilmezi

Bu sorunları Vitor Pereira’ya basın veya herhangi biri anlatamadı. Vitor Pereira 3 puana hayati şekilde ihtiyaç duyduğu zamanlarda bile Josef-Topal ikilisinden vazgeçmedi, üstelik müdahale olarak oyundan çıkarmak bir yana daha ofansif isimleri çıkarmayı tercih etti. Yani Vitor kaybetti, kaybetti, kaybetti ama bu ikiliyi oyundan çıkarmayı hiç tercih etmedi.

turkiye 1Fatih Terim’den Pereira’ya Mesaj

Oysa ki Fatih Terim şuan tam olarak farkında olmasa da Vitor Pereira’nın Fenerbahçe’sine bir umut ışığı yakıyor. Çünkü Vitor Pereira’yı değiştirmek yerine onun dilinden konuşarak ona mesaj veriyor.

fenerbahce 3

“Kardeşim senin madem elinde iki tane Topal özellikli oyuncun var ikisinden de vazgeçip oyundan çıkaramıyorsun, o zaman hazır 3 stoper özellikli oyuncunu da takımdan göndermişken benim gibi Topal’ı stopere çeksene..”

Topal’ın stopere kaydırılması ile hemen hemen aynı tarzdaki Josef’de Topal’ın bölgesine geçer. Böylece orta sahada 2 tane ofansif oyuncu ile oynama şansın doğar, hem de Topal-Souza vazgeçilmezini bozmamış olursun. Souza’nın önüne ise Fatih Terim’in güvenerek oynattığı ve oynadıkça sanki daha iyi olacakmış izlenimi veren Ozan Tufan’ı koyabilir. Ayrıca (bu transfer gerçekleşecek olursa) yine ortaya Ben Arfa’yı koyarak takımın kimyasını bir anda değiştirebilir Pereira.

fenerbahce 5

Oluşacak bu tip bir kadro ile daha efektif ve daha yaratıcı bir oyun kurgusuna ulaşacaktır Fenerbahçe. Burada kilit iki nokta ise, yedekte bulunacak stoper ve Ben Arfa olmazsa yerine gelecek 10 numara nitelikli ofansif oyuncu.

Sonuç olarak;

Pek tabii çoğu kesime göre Topal gibi kendini en iyi defansif orta saha olarak gösteren oyuncuyu stoper oynatmak ondan stoper yaratmak çok da mantıklı gelmiyordur. Ama hem Fenerbahçe’nin FFP kısıtlamasında düşük bütçeli transfere yöneleceği hem de Pereira’nın inadı düşünüldüğünde, Pereira’ya rağmen Pereira’lı en iyi kurtuluş reçetelerinden birisi bu olabilir.

Önümüzdeki günler ne gösterir bilinmez. Ama Fatih Terim’in bu inadı ve Avrupa Şampiyonası, takımının ve oyuncularının analizlerini sürekli yapan ve sürekli çalışan Vitor’un gözünden kaçmaz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş