Fellaini’nin Ofansif Katkısı

Fellaini

Manchester United, sezon başında yeni bir yapılanmaya gitmiş olsa da taraftarlarının genel kanısı ve beklentisi Van Gaal ile birlikte şampiyonluğa oynayacak bir takım oluşturulması idi. Sezon sonuna geldiğimiz şu günlerde taraftarların çok da memnun olduğunu söylememiz mümkün değil. Takım, ligin bitmesine 2 hafta kala 4. durumda.

Bu sezon istenilen olmamış olsa da özellikle Fellaini’nin son haftalardaki yükselişi dikkat çekici idi. Bu yazı, Moyes kontenjanından takıma katılan oyuncunun ofansif olarak takıma verdiği katkıdan bahsedecek.

Geçtiğimiz hafta Cyristal Palace’a karşı  galibiyeti getiren gol Fellaini’den geldi. Bu gol Fellaini’nin ligdeki 6. golü oldu. Öncelikle United’ın saha içi dizilişine bakalım;

FullSizeRender (3)

Fellaini, orta alanda ofansif özellikleri önde olmakla beraber savunma anlayışı, pozisyon bilgisi gibi avantajları olan bir oyuncu.

Crystal Palace’a karşı takımının galibiyetini getiren gölü inceleyecek olursak;

Fellaini, orta sahadan taşıdığı topu sol kanattaki arkadaşına aktarıyor ve ceza sahasına doğru koşusuna devam ediyor. Devamlılık önemli.

fel1

Topu aktardığı sırada markaj yapan Palace’lı oyuncu sağ kanattaki arkadaşına kademe yapmaya gidiyor. Fellaini başladığı ön direk koşusunu arka direğe doğru yönlendiriyor. C. Palace savunmasında adam paylaşımında sıkıntı yaşanıyor.

fel2 Ceza sahası önünde Fellaini’yi karşılayan Palace’lı oyuncu Fellaini’nin arka direk koşusuna karşılık vermekte geç kalıyor. Arka direkte topla buluşan 1.94’lük orta saha oyuncusu kafa vuruşu ile topu ağlara gönderiyor.

FullSizeRender (2)

Bu noktada United’ın Fellaini’nin ofansif becerisinden tam olarak faydalanamadığını vurgulamak gerekebilir. Yine son maçtan birkaç pozisyonu inceleyecek olursak;

Aşağıdaki pozisyonda Fellaini sırtı dönük bir santrafor gibi hemen ceza sahası ön çizgisinde top istiyor. Fiziki avantajının farkında, topla o noktada buluşması muhtemel bir pozisyon doğuracağı gibi arkadaşlarına pas dağıtımı da yapabilecek bir noktada. Ancak bu pozisyonda United’lı oyuncu yaklaşık 30 metreden kaleye vurmayı tercih ediyior.

fel3

Bir başka pozisyonda Fellaini ön direk koşusunda oldukça uygun pozisyonda, ancak sol kanattan topla bindiren arkadaşı şut çekmeyi deneyince bir pozisyondan daha yararlanılamıyor.

fel5

Yine aynı maçtan bir başka pozisyon; Fellaini bu sefer arka direkte çok uygun bir pozisyonda;

fel4

Manchester United önümüzdeki yıl Van Gaal ile devam edecek mi bilmiyoruz. Ancak bu takımın istikrar ile birlikte takviyelere de ihtiyacı olacak. Fellaini ise takımı için kötü giden sezonda artıları ile ön plana çıkan oyuncu oldu.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş