Maç Analizi | Fenerbahçe – Çaykur Rize

Fenerbahçe kendi evindeki 27 maçlık yenilmezlik serisini Ç. Rizespor karşısında da sürdürerek bu sayıyı 28’e çıkardı. Maç tek farklı skor ile bitmesine rağmen bu sezonki en verimli Fenerbahçe’yi gördüğümüzü söylemek yanlış olmaz.

Savunmada Fenerbahçe

Rakibi de göz önünde bulunduran Fenerbahçe, takımı blok olarak öne çıkartarak maçın tamamını karşı yarı alanda oynadı. Bu yapının en büyük handikapı olan arkaya atılan derin toplardan sadece bir kere tehlike yedi Fenerbahçe. Aşağıda gördüğünüz pozisyonda önde baskı yapan oyuncuların o topu rakip takımın oynamasına izin vermemesi gerekiyor. Bu tehlikede de Volkan olması gerektiği gibi kalesinden çıkıp takımın savunma anlayışına desteğini verdi.

Hücumda Fenerbahçe

Belki de sezonun en verimli, iştahlı maçını oynadı Fenerbahçe. Takım olarak rakip alandaydılar. 114 km koşmuş olan bir takımın bu oyunu karşı yarı sahada oynamış olması önemli, ne kadar hareketli olduklarının bir göstergesi olabilir.

Takım yerleşim mesafesi 65 metre, bu veri oyuncuların ortalama olarak ne kadar önde topla buluştuklarını gösteriyor. bu rakam Rizespor’da 42 metre.

Savunma hareketleri ortalamasında ise takım boyu 53 metre, takım baskıyı ortasahada yapıyor.

Saha içi ortalama dağılıma baktığımızda orta alanı ne kadar kalabalık tuttuğunu görebiliyoruz;

H. Ali Kaldırım

Sol bekte Caner’den sonra ne kadar iyi bir alternatif olduğunu gösterdi. Önde oynayan savunma 4’lüsünün bir parçası olarak sürekli rakip yarı alanı zorladı, hücumu besledi. Yaptığı 14 orta ile takımın açık ara en çok orta yapan ismi oldu. Önümüzdeki dönemde yabancı kuralını düşünecek olursak İsmail Kartal’ın onu bekte, Caner’i de sol açıkta değerlendimesini yadırgamamamız gerekebilir.

Diego

Yabancı kuralına takılan isimlerden Diego’nun ısrarla bu takıma adapte edilmesini düşünenlerdenim. Meziyetli oyuncu, her iki yöne adam eksiltir, deri top oynar, oyunu okur ve topu çoğu zaman doğru adam ile buluşturur, temposu yüksektir, oyunun içinde kalmak ister. Bu özellikler Türkiye Süper Lig’i için çok fazla kriterler. Diego fark yaratır. Dün bunun ilk emarelerini gösterdi.

Fenerbahçe geçtiğimiz sezon hücum aksiyonlarını özellikle kanat beklerinin dominant olduğu bindirmeler ile gerçekleştirirken Diego’nun bu oluşumda nasıl bir rol alacağı merak konusuydu. Ben kanat bindirmelerinin Diego ile farklı kombinasyonlar yaratabileceğini düşünüyorum. Oyunun içinde kalma isteğini 11.41 km mesafe kat ederek desteklemiş görünüyor. Takımın Hasan Ali’den sora en çok mesafe kat eden oyuncusu oldu.

105 kere topla buluşarak Süper lig ortalamasının çok çok üstünde bir sayıya ulaştı. Takımın en çok topla buluşan oyuncusu oldu. 4 dakika 55 saniye topla oynama süresi ile oyunun ne kadar içinde olduğunu görüyoruz. 62 isabetli pas, toplam 5 şut attı Diego, 2’si isabetli;

Aşağıda da Diego’nun pas tablosunu görüyoruz; Ceza alanına attığı 6 top var, 3’ü kritik gol pozisyonu yaratacak paslar. Sahada en fazla pas alan oyunculardan biri oldu, Mehmet Topal’dan 14 pas, Alper Potuk’dan da 12 pas aldı, Fenerbahçe için 3. bölge pas istasyonu konumlandırması doğru bir strateji olur diye düşünüyorum.

Hazırlamış olduğumuz video analizinde Diego tam olarak olması gereken, ona verilmiş ilk görev olan 3. bölgede, ceza sahası çevresinde topla buluşuyor. İştahla ceza alanında çoğalmış olan takım arkadaşlarının ona seçenek konusunda çok yardım ettiğini söyleyelim. Diego kendi etrafında dönüyor, oyunu yine kanat (geçen seneki kanat bindirmeleri ve Diego kombinasyonu? ) varyasyonuna döndürüyor. Atak tam olarak olgunlaşıyor. Bu noktada ceza sahası ön ve arka direkte, penaltı noktasında ve seken toplar için ceza sahası çevresinde 3 Fenerbahçe’li oyuncu bekliyor. Atak gol ile sonuçlanmasa da ders niteliğinde bir hücum varyasyonu diyebiliriz. Bu pozisyonda savunma kanattan gelen rakibi karşılamakta güçlük çekiyor, kaleye yan durmak zorunda kalıyorlar, pozisyon kayıpları yaşanıyor. Futbolda kanat bindirmelerinin önemi.

Kendi evindeki bu baskı oyununu Diego’lu bir yapıda kanatları ve göbeği harmanlayarak deplasmanda da oynayabilecek mi, göreceğiz. Ancak çok eleştirilen İsmail Kartal’ın bu hafta çoğu Fenerbahçe’li taraftarı skordan bağımsız olarak mutlu ettiğini söyleyebiliriz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş