Fenerbahçe – Trabzonspor maç analizi

Fenerbahçe, son senelerde çok alışık olmadığımız bir tribün desteği ile Trabzonspor karşısına çıktı. İlk hafta Göztepe ile 2-2  berabere kalan Fenerbahçe, Trabzonspor ile de kendi evinde yine 2-2’lik beraberlikle ayrıldı.

Resmi veri ortağımız InStat‘ın Futbol Akademi için sağlamış olduğu verilere baktığımızda Trabzonspor’un ilk golü bulduğu ilk 15 dakikalık zaman diliminde topla oynama oranları da dengeli. Fenerbahçe, 45-60 ve 75-90. dakikalarda topa %74’lük bir oranda sahip oldu.

Screen Shot 2017-08-21 at 12.52.10

İkili mücadele, dripling, topa hamle yapma gibi verilerin bir arada bulunduğu hamle verilerine baktığımızda ise Fenerbahçe’nin özellikle ikinci yarı ile birlikte maçın son bölümüne kadar yükselerek arttığını görüyoruz. Aslında son bölümde Fenerbahçe’yi daha efektif gördük, ancak hamle verilerinin %77’den son bölümde %53’e gerilemesini Giuliano ve Atıf’ın oyuna dahil olduktan sonra daha akıcı bir oyun sergilemesinden kaynaklandığı düşünülebilir.

Screen Shot 2017-08-21 at 12.56.15

Fenerbahçe maç boyunca ceza sahasına 16 kere girdi, Trabzonspor ise 7 kere. Fenerbahçe’de 20-45 saniye arası topla oynama sayısı 30 iken -ki bu süre oldukça uzun sayılabilir-, Trabzonspor’da 20-45 saniye topla oynama sayısı 7. Daha kısa topla oynama süreleri iki takımında yakın değerlerde.

Saha için pozisyonlar

Fenerbahçe

Aykut Kocaman, yeni transferler Giuliano ve Soldado’yu yedekte başlattı. 4-2-3-1 dizilişinde oyncuların ortalama pozisyonlarına bakacak olursak;

Screen Shot 2017-08-21 at 12.37.28

Fenerbahçeli taraftarların önemli bir kısmının hemfikir olduğu konu Topal ve Josef’in göbekte birlikte oynamaması yönünde. Ortalama pozisyonlara baktığımızda iki oyuncunun da orta alanda çakılı kaldığını görüyoruz. İki oyuncunun da detayına inecek olursak;

Josef

Saha içi aksiyonlarına baktığımızda Josef’in ceza sahası içinde topla sadece bir kere buluştuğunu görüyoruz. En fazla pas alışverişini ise Isla (18) ve Skrtel (16) ile yaptı.

Screen Shot 2017-08-21 at 12.48.19

Screen Shot 2017-08-21 at 12.48.33

Mehmet Topal

Topal’ın ceza sahası içinde 3 başarısız topla buluşması var. Pas alışverişi ise en fazla Skrtel (17), İsmail (15) ve Valbuena (12) ile oldu.

Fenerbahce - Trabzonspor Mehmet Topal

Screen Shot 2017-08-21 at 13.27.51

Yeniler neler yaptı?

Giuliano

Giuliano, henüz takım arkadaşlarının isimlerini dahi tam olarak bilmediği ilk maçında ikinci yarı oyuna dahil oldu. Hemen 28/28 pas isabeti ile oynadığını, bunun da takımın oyun akışını olumlu anlamda değiştirdiğini söylemek gerek.

fenerbahce - trabzonspor giuliano

Takımın kağıt üzerindeki tek santrafou Rvp’nin yerine girerek aslında  ön tarafta direkt gole yönelik olarak Alper dışında servis yapabileceği bir oyuncu kalmamış oldu. En fazla Alper ile pas alışverişi yapan Brezilyalı oyuncu,  oyuna 62. dakikada dahil olan Soldado ile de toplamda 5 kere pas alışverişi gerçekleştirdi.

fenerbahce - trabzonspor giuliano 2


İLGİLİ HABER >  Fenerbahçe’de Giuliano’lu dönem başlıyor


Soldado

62. dakikada oyuna dahil olan Soldado, takımla uyum içinde olmaya çalıştı, pas aldı verdi. Çok önemli bir gol kaçırmış olsa da arzusu ve arayışı ile Fenerbahçe’nin ilk forveti olacak gibi gözüküyor.

 

Trabzonspor

Burak Yılmaz’ın 20. dakikada oyundan çıkması, şüphesiz ki Trabzonspor’un oyun planını olumsuz etkiledi. Sezona gol ile başlamış, ikinci hafta Fenerbahçe’ye karşı 4. dakikada gol bularak moral motivasyonunu daha da yukarıya çekmiş bir Burak Yılmaz, Trabzonspor hücum varyasyonlarında takımın daha etkili olmasını sağlayabilirdi. Takım içi ortalama oyuncu pozisyonlarına baktığımızda takımın 3. bölgede oynamakta sıkıntı yaşadığını söyleyebiliriz. 97 numara ile Yusuf ve Burak yerine oyuna giren N’Doye’dan beklentiler daha fazlaydı. Aynı şekilde 3 numara ile Mas da 3. bölgeye çok fazla kat etmedi.

Screen Shot 2017-08-21 at 13.10.18

Screen Shot 2017-08-21 at 13.16.28 Fenerbahçe - Trabzonspor Yusuf Yazıcı

Son 15 Dakika

Özellikle Yusuf Yazıcı’nın da 62 dakikada oyundan çıkması ile birlikte, Trabzonspor’un muhtemel hücum aksiyonları durdu. Daha çok Fenerbahçe’yi beklediler. Fenerbahçe de özellikle Atıf’ın da sağ kanattaki gayreti ile birlikte baskıyı artırdı. Aşağıdaki pozisyon, Fenerbahçe taraftarının uzun süredir görmediği bir ahengi ve birlikteliği gözler önüne serdi.

Valbuena, Isla ve Atıf’ın oluşturduğu üçgenleri görüyoruz.

fenerbahce - trabzonspor 1

fenerbahce - trabzonspor 2

fenerbahce - trabzonspor 3

fenerbahce - trabzonspor 4

Özet

Fenerbahçe, ligde 2. haftada da galibiyetle tanışamadı. Özellikle kaleci Volkan’ın 2. goldeki hatası kritikti. Valbuena, çoğunlukla saha içi organizasyon sıkıntısından oluşan pas hataları yapmış olsa da, oyun bilgisinin yanına profesyonelliğini de koyarak Fenerbahçe’ye çok faydalı olacağını bir kere daha göstermiş oldu.

Perşembe günü Vardar ile zor bir karşılaşmaya çıkacaklar. Trabzonspor maçında zaman zaman görülen önde oynama isteği, baskı kurma prensiplerinin çok daha fazlasını yapmak zorundalar. Kocaman’ın, Vardar karşısında Soldado ile başlayacağını düşünüyorum.

Trabzonspor, 20 yıldır kazanamadığı Kadıköy maçlarından beraberlikle ayrılmış oldu. Trabzonspor’da oyunda 20 dakika kalmış olsa da golünü atan Burak Yılmaz takımı adına kritik bir rol oynadı.

logoinstat

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş