Fenerbahçe’de astarı yüzünden pahalıya gelen transferler

Futbol Akademi olarak 3 büyüklerin son 15 senede ciddi bonservisler ve beklentiler ile transfer edip sıfır bedelle serbest bıraktığı veya çok düşük bedellerle sattığı oyunculardan ilk 11’ler hazırladık. ikinci yazımız şampiyon Beşiktaş’ın ardından Fenerbahçe’nin oluyor.

Bazı oyuncular vardır. İsmini yazın transfer söylentileri arasında duyduğunuzda heyecanlanırsınız. Sonra o isimler diğer adaylar arasından sıyrılır. Belki oyuncu menajeri kulübe görüşme yapmaya gelir. Hayalleriniz gerçek olmak üzeredir ve sonrasında televizyondan oyuncunun imza attığını öğrenirsiniz ve kulübün resmi televizyon kanalında tüm gün onun kasedindeki birkaç golü tekrar tekrar izleyip heyecanlanırsınız. Belli bir süre sonra (bazı istisnalar hariç) artık gitsin diye dua edersiniz.


 İLGİLİ HABER | Beşiktaş’ta astarı yüzünden pahalıya gelen transferler

bjk5


 

İşte bu yazıda Fenerbahçe’nin son 15 yılda yaşadığı bu tarz fiyaskolara bakacağız;

Kaleci: Robert Enke

Enke

Geldiği Yaş: 26

Ödenen bonservis: 400.000 € (kiralama bedeli)

Gittiği yaş: 26

Giderken alınan bonservis: –

Fenerbahçe’ye geldiğinde de psikolojik sorunları vardı ve sahaya çıktığı ilk maçta 3 gol yiyip Fenerbahçe macerasını sonlandırmıştı. Ancak Fenerbahçe’de Volkan-Rüştü-Engin-Schumacher gibi bir kaleci geleneği olduğundan fiyasko kaleci olarak ister istemez Enke’yi seçmemiz gerekiyor. Enke’nin kiralama bedeli olarak Fenerbahçe, Barcelona’ya 400.000 Euro ödemişti.

Sağ bek: Orhan Şam

orhan şam

Geldiği Yaş: 25

Ödenen bonservis: 3.500.000 €

Gittiği yaş: 27

Giderken alınan bonservis 1.000.000€

Gökhan Gönül’ün parladığı dönemlerde Orhan, belki de Gökhan’ın Gençlerbirliği Oftaş’ta sağ kanattaki partneri olduğundan Fenerbahçe’nin listesine girmişti. Orhan 3.5 Milyon Euro bedelle Fenerbahçe’ye transfer oldu ve 2 sezonda sadece 22 maça çıkabildi.

Stoper: Serdar Kesimal

serdar kesimal

Geldiği Yaş: 22

Ödenen bonservis: 4.750.000 €

Gittiği yaş: 27

Giderken alınan bonservis: 0

Fenerbahçe’de çıktığı ilk maçlarda başarılı bir performans sergileyip Fenerbahçe’nin Bülent Korkmaz’ı olacağı konuşuluyordu. Ancak Fenerbahçe’den nev-i şahsına münasır Serdar Kesimal olarak ayrıldı. 22 yaşında Fenerbahçe’ye 4.75 Milyon Euro’ya geldi ve 5 sezonda sadece 22 maça çıkabildi.


İLGİLİ HABER | Galatasaray’da astarı yüzünden pahalıya gelen transferler

galatasaray 6


Stoper: İsmail Güldüren

ismail güldüren

Geldiği Yaş: 23

Ödenen bonservis: 800.000 €

Gittiği yaş: 25

Giderken alınan bonservis: 0

Fenerbahçe’ye gelmeden menisküs ameliyatı olmuştu. 2002/2003 sezonunda hiç forma şansı bulamadı. 2003/2004 sezonunda ise sadece iki lig maçına çıktı. 2004 yazında ise Ankaraspor’a bonservissiz gitti. Yani bonservis olarak maç başına ödenen ücrette Serdar Kesimal’dan bile pahalıya geldi.

Sol Bek: Michal Kadlec

kadlec

Geldiği Yaş: 28

Ödenen bonservis: 4.500.000 €

Gittiği yaş: 31

Giderken alınan bonservis: 0

Çek milli takımının değişmez oyuncusu olarak Leverkusen’den Fenerbahçe’ye gelmişti. Stoper özelliği olan bir solbek olarak dikkat çekti. Ancak sol bekte Caner Erkin’in parlamasıyla rotasyon oyuncusu olarak kaldı. Her ne kadar forma şansı bulduğunda elinden geleni yapsa da ödenen bonservis ve maaş göz önüne alındığında onu da fiyasko olarak değerlendirmek mümkün.

Sağ açık: Milos Krasic

krasic

Geldiği Yaş: 28

Ödenen bonservis: 7.000.000€

Gittiği yaş: 31

Giderken alınan bonservis: 0

CSKA’dan Juventus’a 15 Milyon Euro’ya transfer olmuştu ve ona yeni Nedved gözüyle bakılıyordu. Ancak Krasic, “Nedved olunmaz Nedved doğulur” diyenleri haklı çıkartacak şekilde sakatlıklarla boğuştu ve Aykut Kocaman basının yansıttığına göre onu transfer listesinin ilk başına yazmıştı ve 7.000.000 € karşılığında Krasic’in Fenerbahçe’ye transferi gerçekleşti. Bekleneni veremeyen Krasic, Bastia’ya kiralık gittiğinde Fransa basını Bastia’da oynayan Krasic’in sahte Krasic olduğuyla ilgili bile şakalar yaptı. Yıllık 2.3 Milyon Euroluk sözleşmesi devam ederken onu başka bir takıma bonservissiz gönderebilmek bile başarı sayılabilir.

Orta saha: Claudio Maldonado

maldonado

Geldiği Yaş: 28

Ödenen bonservis: 1.200.000 €

Gittiği yaş: 29

Giderken alınan bonservis: 0

Geldiğinde Şili milli takımının kaptanıydı ve Alex’in tavsiyesiyle Fenerbahçe’ye katılmıştı. Ancak sakatlıklar ve uyum sorunu yaşadı ve fazlasıyla basit oynaması nedeniyle eleştirildi. Sonrasında Fenerbahçe macerası çok uzamadan Fenerbahçe’den ayrıldı.

Sol açık: Özer Hurmacı

özer hurmacı

Geldiği Yaş: 23

Ödenen bonservis: 4.500.000

Gittiği yaş: 26

Giderken alınan bonservis: 0

Kendi yaş kategorisinde dikkatleri üzerine çeken Özer, medya tarafından yerli Messi olarak lanse edilmişti. Her ne kadar Fenerbahçe formasıyla fena işler yapmayan ve yeterince forma şansı bulmuş olan Özer, beklenen patlamayı bir türlü yapamadı. Sonrasında 2012 senesinde Kasımpaşa’ya bonservissiz olarak katıldı.

Forvet: Gökhan Ünal

gokhan unal

Geldiği Yaş: 28

Ödenen bonservis: 3.200.000€ + Burak Yılmaz

Gittiği yaş: 30

Giderken alınan bonservis: 0

Gökhan belki de Türk futbolunun son yıllarını etkileyen en önemli isimlerden biri. Fenerbahçe onun için 3.2 Milyon Euro ödemişti ve yanında Burak Yılmaz’ı da Trabzonspor’a vermişti. Bu transferden sonra, Gökhan’ın Fenerbahçe formasıyla attığı gol kadar, Burak Yılmaz Türkiye’de gol krallığı yaşadı.

Forvet: Daniel Güiza

guiza

Geldiği Yaş: 28

Ödenen bonservis: 14.000.000€

Gittiği yaş: 31

Giderken alınan bonservis: 0

İspanya’da gol kralı olup Fenerbahçe taraftarını kaçırdığı gollerle çılgına çevirmişti okçu. Ayrıca bugün hala Fenerbahçe’nin bonservisine en çok para ödediği futbolcu. Ve haliyle de en büyük hayal kırıklığı yaratan.

Forvet: Henri Bienvenu

bienvenu

Geldiği Yaş: 23

Ödenen bonservis: 4.000.000€

Gittiği yaş: 25

Giderken alınan bonservis: 0

3 Temmuz sürecinde Fenerbahçe Niang’ı kaybedince yeni bir forvet kadroya şart olmuştu. Sonrasında ise Young Boys eşleşmesinde Fenerbahçe’ye çok çok büyük sıkıntılar veren Henri Bienvenu transfer edildi. Bienvenu sadece yarım sezon Fenerbahçe’nin asıl santraforu olarak görev yaptı. Ligin ilk yarısında Fenerbahçe, Bienvenu’den bekleneni alamayınca da ocak ayında Moussa Sow transfer edildi.

Sonuç olarak kadroya baktığımızda şöyle bir kadro gözümüze çarpıyor;

fenerbahce

 

Bu kadro için ödenen 10 adet bonservis ve 1 adet kiralama bedeli toplam 47.85 Milyon Euro + Burak Yılmaz. Ancak bu kadronun satışından elde edilen gelir ise sadece 1 Milyon Euro.