Fenerbahçe’de Guiliano’lu dönem başlıyor

Fenerbahçe, yeni sezona yeni transferler ve yeni umutlarla başladı. Zorlu hazırlık karşılaşmalarında sonuçlar çok tatmin etmese de , rakiplerin zorluğu dikkate alınınca takımın bazı noktalarda artıları olacağı düşünülüyordu. Vardar karşısında alınan 0-2’lik yenilgi birçok soru işaretini de beraberinde getirdi. Bu akşam oynanacak Trabzonspor maçı öncesi Fenerbahçe’de bazı noktalara dikkat çekelim istedik.

Öncelikle transferlerde Avrupa Ligi ön elemesi oynayacak bir takım için geç kalındığını söylemeliyiz. Yönetim, hala 2 oyuncunun takıma katılacağı yönünde demeçler veriyor. Kjaer’in takımdan ayrılmasında sonra en güçlü stoper adayı Milan’da forma giyen 24 yşaındaki Paraguay’lı Gustavo Gomez.

gustavo

Genel öngörü, Kjaer’in yokluğunu aratmayacak bir stoper olduğu yönünde olsa da, tandemlerin bir arada uyum içinde oynaması için belli bir süre geçmesi gerekiyor. Fenerbahçe’nin bu yeni oluşumunda zamana ihtiyacı olacağı kesin, ancak bu zaman için belli oranda skor elde etmesi şart.

Bu yeni oluşum aşamasında ligin ilk haftasının bazı istatistiklere bakmak gerekirse;

Screen Shot 2017-08-20 at 13.35.25

Fenerbahçe, ligin ilk haftasında ceza sahasına Osmanlıspor ve Alanyaspor ile birlikte en çok başarılı top atan takım durumda (34/17). Anahtar paslarda (key passes) ise 19 kilit pas atılmış, %58’lik başarı oranı var. Başarılı atılmış olan pasların hızı istatistiği bizlere belki bir takımın pas dolaşım ritmi için bir fikir verebilir; Fenerbahçe’nin bu anlamda yavaş kaldığını (13.7) ve bu anlamda ligin ortalamasının altında kaldığını söyleyelim.

Valbuena ve Dirar’ın lig maratonunda Fenerbahçe’ye olumlu katkıları olacaktır. Ancak burada kilit isim Giuliano gibi gözüküyor. 27 yaşındaki Brezilyalı Fenerbahçe’nin pozisyon üretmekteki sıkıntısını çözebilecek potansiyele sahip.


Guiliano’nun istatistikleri için görsele tıklayabilirsiniz

guiliano


Resmi iş ortağımız InStat’dan aldığımız videoları incelediğimizde, oyun zekası yüksek, asist ve gol özellikleri olan, ceza alanı koşularını sıklıkla yapan bir oyuncu izleyeceğiz.

Aşağıdaki ilk videoda Guiliano’nun devamlılığı dikkat çekiyor.

Bir başka videoda Guiliano’yu bir ara pas atarken izliyoruz;

Yeni geldiği zaman dripling yapan, yeri geldiği noktada  da tek oynamasını bilen bir oyun zekasına sahip;

Bir başka packing pas örneğini de aşağıda izliyoruz. Guiliano üzerinde baskı hissetmediği noktada tehlikeli bir oyuncu olabiliyor;

Son videomuzda ise Guilinao’nun her iki ayağıyla da koordinasyonuna dikkat çekmek yerinde olabilir. sağ ayağı ile iki çalım atıp sol ayağı ile boştaki arkadaşını görüyor;

Bu akşam oynanacak Trabzonspor maçı aslında birçok açıdan belirleyici olacak. Taraftar, yeni transferleri görmek isteyecek ve alınacak bir galibiyiet Vardar rövanş maçı öncesi baskıları azaltacakken, olası bir yenilgi Fenerbahçe’de kötü sinyalleri doruğa çıkartabilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş