Fenerbahçe’de Kadro Yapılanması Nasıl Olmalı?

Fenerbahçe, son hafta aldığı Sivasspor galibiyeti ile taraftarını sevindirmiş olsa da, genel kanı takımın yaş ortalamasının yüksekliği ile de bağlantılı olarak enerjisi düşük, durağan bir oyun şablonuna büründüğü yönünde.

Peki Takım yaş ortalaması gerçekten çok mu yüksek?

Aşağıdaki ilk 11, Fenerbahçe’nin sakatlık veya cezalı olmaması durumunda bu sezon çıktığı kadro.

fb1

Volkan: 33

Bekir: 30

Alves: 33

Gökhan: 29

Caner: 26

Topal: 28

Meireles: 31

Emre: 34

Sow: 28

Kuyt: 34

Emenike: 27

Yaş ortalaması 30.27 oluyor. Ben dinamizm eksikliğinin sadece yaş ortalamasından kaynaklandığını düşünmesem de özellikle 2015/16 sezonunda bu takıma gençleştirmenin ilk adımı atılmalı. Önümüzdeki yıl bir yaş daha büyüyeceklerini hesap edersek yaş ortalaması 31.27 olacak.

Burada önemli bir nokta takımın ne yönde gençleştiriliceği. Malum Türkiye’de tüm takımlar finansal olarak ciddi bir sıkıntı içerisinde. Fenerbahçe bu sezon belki de tarihinin en tutumlu dönemini yaşayarak tek bir transfer ile, Diego ile transfer sezonunu kapattı. Ben önümüzdeki sezon da çok farklı bir mantalitenin olacağını düşünmüyorum, olmamalı da. Fenerbahçe olabildiğince kendi olanakları ile yola devam edecek. Bu anlamda önümüzdeki yıl için aşağıdaki gibi bir kadro belirledim;

fb2

Önümüzeki senelerde kaleyi Mert Günok’un devr alacağından hiçbirimizin şüphesi yok sanırım. Mert seneye 26 yaşında olacak.

Hazır bir Egemen’in yabancı oyuncu kuralının değişmeyeceğini de göz önüne alarak Fenerbahçe’nin stoper mevkiinde görev alabileceğini düşünüyorum. Egemen seneye 33 yaşında olacak.

Alves’in seneye kalacağını düşünmüyorum. Kadlec’in de zaman zaman iyi performansına rağmen takımda kalmayacağını düşünerek stoper bölgesine topla ilişkisi iyi, hamleli, atletik ve genç bir stoper alınmalı. Yaşını ortalama 25 olarak belirliyorum.

Sağ bekte Gökhan’ın önümüdeki sezon da bu takımın sürekli oyuncularından olacağını varsayıyorum. Yaşı seneye 30 olacak.

Sol bekte H. Ali, bu sezondan zaman almaya başlayarak önümüzdeki sezon iyi bir alternatif haline gelebilir. Hasan Ali’nin bu performansı Caner’in sol önde oynama avantajını da beraberinde getirir. Önümüzdeki sene Hasan Ali 26, Caner ise 27 yaşında olacak.

Caner’i sol öne almak ile Alper Potuk’a sağ önde yer vermek çok ta akıl dışı gelmiyor.  Alper Potuk seneye 24 yaşında olacak.

Orta alanda Topal ve Meireles’in önümüzdeki yıl  kemikleşebilir. Seneye Topal 29, Meireles ise 32 yaşında olacak.

Diego yeni sezon için soru işaretleri barındırsa da ben geçireceği iyi bir ikinci yarı ile önümüzdeki sezon da bu takımın önemli kozlarından biri olabilir. Diego seneye 30 yaşında olacak. Bu sezonun ikinci yarısıını istenilen seviyede geçirmez ise Fenerbahçe’nin bu bölgeye bir transfer daha yapması gerekecek.

Forvet konusu hala muallak gibi görünse de çok büyük bir transfer bombası patlamaz ise Emenike bu takımının ileri ucunda yer alacak gibi. Emenike seneye 28 yaşında olacak. Bu bölgeye Caner’in ve Gökhan’ın ortalarına kafa ve ayak sokabilecek, Diego’nun ara pas yeteneğine ( henüz Süper Lig’de görmemiş olsak da var olduğunu çok iyi biliyoruz) cevap verebilecek bir santrafor tiplemesi Fenerbahçe’yi seviye atlatır. Akla seneye 32 yaşına girecek olsa da Huntelaar tipi bir santrafor gelmiyor değil.

Aşağıdaki örnek video ne demek istediğimi daha iyi anlatabilir;

Bu senaryoda sahada 4 yabancı bulunuyor ve yaş ortalaması 28.18 oluyor.

Bir tek yabancı stoper transferi ve performansına göre Diego’nun bölgesine yapılacak bir transfer ile sezon minimum harcama ile tamamlanabilir. En ideali Santrafor’a da bir yabancı transfer takviyesi yapmak. Bu durum Sow ve Emenike’nin transferleri ile ilintili olabilecek bir durum. Kuyt’ın ise müthiş profesyonelliğine rağmen 36 yaşında olacak olması dolayısı ile sözleşmesinin uzatılmaması gündemde olabilir.

Fenerbahçe’nin minimum transfer harcaması ile birlikte mevcut takım içinde yapacağı bazı değişiklikler doğru yönetildiği taktirde sezonun iddialı takımlarından biri olacaktır. Şampiyonlar Ligi olasılığı ise takımın formatını bambaşka noktalara çekebilir, yönetimin bu noktada nasıl bir tavır alacağını göreceğiz ancak hedef Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıkmak ise daha ciddi takviyeler yapılmalı. Bu konuyu ilerleyen haftalarda tekrardan gündeme getirebiliriz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş